23. ledna 2013 18:36, aktualizováno  21:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo nevolí Zemana, není Čech, burcoval leták důchodce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 156Diskuse
Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman při další z předvolebních debat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman při další z předvolebních debat. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Senioři z domovů důchodců v Českých Budějovicích dostali do rukou barevné letáky, které vyzývají k volbě Miloše Zemana prezidentem a nevybíravě očerňují jeho protikandidáta. Letákům pak dominuje text: Kdo nevolí Zemana, není Čech. Podle Zemana je toto heslo hloupé. Schválila ho však jeho strana Zemanovci.

Dva kandidáti na prezidenta Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se opět střetli v rozhlasové debatě na Radiožurnálu. Jedna z otázek moderátora se týkala propagačního letáku, který se v minulých dnech objevil v domovech důchodců na jihu Čech.

Zatímco jedna část letáků vyzdvihuje klady Miloše Zemana, druhá část ostře kritizuje Karla Schwarzenberga. Některé výtky přitom čtenářům podsouvají obavy, které se neopírají o pravdivé výroky. Tak například: "Dožaduje se (Schwarzenberg) restitucí svých feudálních držav, tedy chce, abychom mu platili nájem a pracovali na něj," straší seniory text.

Přední strana strana letáku nabádá k volbě Miloše Zemana.

Přední strana strana letáku nabádá k volbě Miloše Zemana.

Zadní strana letáku: antikampaň proti Karlu Schwarzenbergovi.

Zadní strana letáku: antikampaň proti Karlu Schwarzenbergovi.

V jiném bodě se připomíná, že Schwarzenberg hlasoval pro schválení církevních restitucí. V závorce pak leták opět straší: co když stejným způsobem bude prosazovat navrácení majetku po válce odsunutým občanům německé národnosti?

Další výroky o Schwarzenbergovi z letáku:

  • Souhlasí, aby i základní zdravotní péče byla poskytována občanům za předražené platby.
  • Odmítá cokoliv dělat proti korupci v naší zemi.
  • Podílel se na schválení "důchodové reformy", na kterou většina občanů doplatí.
  • Ve státních lesích na Šumavě je zastáncem kůrovce, ve svých soukromých lesích ho likviduje.

Celému letáku pak dominuje heslo: Kdo nevolí Zemana, není Čech. "Tuto větu pokládám za hloupou a nesouhlasím s ní," komentoval heslo Zeman. Moderátor se ho totiž tázal, zda v případě zvolení bude prezidentem pouze těch občanů, kteří ho budou volit. Schwarzenbergovi voliči totiž dle letáku Čechy nejsou. Podobu listu přitom podle Radiožurnálu schválila sama Zemanova strana SPOZ. 

ČTĚTE TAKÉ:

Co dalšího zaznělo v debatě? To nejdůležitější jsme zaznamenali v online reportáži:

           PRO ZOBRAZENÍ CELÉ REPORTÁŽE KLIKNĚTE ZDE.

Prezidentští kandidáti se shodli v postoji k možnosti homosexuálních párů adoptovat děti.

Schwarzenberg řekl, že jeho postoj není jednoznačný. Z vlastní zkušeností prý ví, že děti potřebují otce i matku a že je nenahradí dvě matky, ani dva otcové. "Na druhé straně, a proto bych přeci jenom tu možnost přiznal, jsem viděl taky homosexuální páry, které se vzorně staraly o děti," řekl Schwarzenberg. "A zajisté je lepší, když je vychovává jeden takový pár, než když nějaké dítě zůstane v děcáku," dodal.

"Tady mám s panem ministrem naprosto stejné stanovisko," řekl Zeman. Usnadnění zákona o adopci by podle něj umožnilo heterosexuálním párům snadněji adoptovat děti z kojeneckých ústavů nebo dětských domovů. "A teprve v případě, že by tento rezervoár byl vyčerpán a byla zde skutečně volba, o které už mluvil i pan ministr, tak při vší úctě k dětským domovům i kojeneckým ústavům se přimlouvám za to, aby pouze v tomto případě byla ta druhá adopce umožněna," řekl Zeman.

spaŠárka Pálková, ČTK
  • 156Diskuse

Najdete na Lidovky.cz