31. května 2011 19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Kdyby vládla ČSSD, minimální mzda je 12 tisíc'

Zdeněk Škromach (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Škromach (ČSSD) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Kdyby se stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach dostal za ČSSD do vlády, zvyšoval by minimální mzdu o 500 korun každý rok. "Pokud by ČSSD byla ve vládě už od roku 2006, byla by dnešní minimální mzda zhruba 12 tisíc korun," řekl serveru Lidovky.cz Škromach.

Minimální mzda byla zvýšena naposledy v lednu 2007 a činí 8 tisíc korun měsíčně nebo 48,10 Kč za hodinu. Zvýšit ji plánuje od ledna 2012 i současný ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Jeho návrh počítá s tím, že by částka nebyla plošná, ale určovala by se podle ekonomické situace v regionech.  

ČTĚTE TAKÉ:

Drábek je přesvědčený, že jsou v jednotlivých krajích velké rozdíly v nekvalifikované práci, a ty by chtěl tímto opatřením odstranit. "To je naprostá zhovadilost, vedlo by to k ještě většímu úpadku těch ekonomicky slabších regionů," myslí si Škromach.

Drábek Škromachův návrh zvyšovat minimální mzdu každý rok nechtěl komentovat. "Neznám argumenty pana Škromacha. Náš návrh bude vycházet z analýzy vývoje ekonomiky a konzultaci se sociálními partnery," sdělil ministr.

Nejméně pobírají lidé v pohostinství
Minimální mzda se týká zhruba 0,3% lidí, podle ekonomů je ale také důležité počítat s tím, že na její zvyšování je navázána valorizace dalších dávek. "Jde třeba o důchody a další sociální dávky, tam je provázanost. To by mohlo mít dopad na veřejné finance," myslí si ekonomka Markéta Šichtařová z Next finance.

Naopak ekonom Českomoravských odborových svazů Vít Samek by zvýšení minimální mzdy uvítal. "Musíme dostat cenu práce v České republice na úroveň zemí EU," tvrdí Samek. Podle něj nemůže mít zvýšení minimální mzdy vliv na zaměstnanost.

"Taková souvislost se v minulosti neprokázala. Naopak klesne objem šedé ekonomiky," myslí si Samek. Minimální mzdu pobírají zejména lidé v pohostinství. "Tam jde ale o fiktivní záležitost, lidé dostávají minimální mzdu a zbytek si vydělají na spropitném," doplnila Šichtařová.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...