27. května 2011 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stínová vláda ČSSD: končí Urban i Onderka, vrací se Škromach

Místopředsedové ČSSD (zleva) Milan Urban, Zdeněk Škromach a Roman Onderka 4. července na programové konferenci sociální demokracie v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředsedové ČSSD (zleva) Milan Urban, Zdeněk Škromach a Roman Onderka 4. července na programové konferenci sociální demokracie v Praze | foto: ČTK

PRAHA Ze stínové vlády ČSSD vypadli například poslanci Milan Urban, Vlasta Bohdalová a Václav Zemek a brněnský primátor Roman Onderka. Vrátil se do ní Zdeněk Škromach, jenž podal "stínovou demisi" po březnovém stranickém sjezdu.

Novými tvářemi stínové vlády se stali poslanec Jan Hamáček, senátor Marcel Chládek, ostravský primátor Petr Kajnar a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Se složením nové stínové vlády dnes novináře seznámil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

PSALI JSME O STÍNOVÉ VLÁDĚ ČSSD

 
Předseda ČSSD je přesvědčen o tom, že stínová vláda bude věrohodnou a pracovitou alternativou ke koaliční vládě Petra Nečase (ODS), která, jak zdůraznil, nemá důvěru veřejnosti.

"Velmi oceňuji průřezové personální a odborné složení, které jednoznačně odráží silnou a jednotnou sociální demokracii," komentoval složení vlády v tiskové zprávě první místopředseda ČSSD Michal Hašek, jenž se na letošním sjezdu utkal se Sobotkou o předsednické křeslo.

Jihomoravský hejtman a poslanec Hašek zůstává stínovým ministrem zemědělství, ministrem financí Jan Mládek, zahraničí místopředseda ČSSD a poslanec Lubomír Zaorálek, vnitra poslanec Jeroným Tejc, spravedlnosti senátor a místopředseda strany Jiří Dienstbier, zdravotnictví středočeský hejtman a poslanec David Rath a kultury poslanec Vítězslav Jandák. Lidská práva bude mít dál na starosti Michaela Marksová-Tominová.

Urbana nahradil ve funkci stínového ministra průmyslu Kajnar, Chládek nastoupil jako stínový ministr školství za Bohdalovou. Hamáček převzal obranu po poslanci Petru Hulinském, jenž ale ve stínové vládě zůstal jako ministr pro místní rozvoj. Dříve funkci zastával jihočeský hejtman Jiří Zimola, jenž bude mít teď na starosti životní prostředí po Zemkovi. Chovanec převzal po Onderkovi dopravu.

Ke čtveřici stínových mluvčích přibyla místopředsedkyně Marie Benešová, která má na starosti boj s korupcí. O hospodářské politice bude dál mluvit Jiří Havel, o evropských záležitostech bývalý komisař EU Vladimír Špidla, o vědě a výzkumu senátorka Alena Gajdůšková a o sportu poslanec Jiří Šlégr.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz