Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když prohraju? Nevadí, stejně vyjde slunce

Česko

  11:04
PRAHA - Hlavním cílem návrhu změny daňového systému je jeho zjednodušení. Ušetří prý nejen daňoví poplatníci, ale i výběrce daní. Ministr financí Miroslav Kalousek po prezentaci návrhu odpovídal na otázky novinářů.

Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Mirek Topolánek. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

* Výběr daní patří v České republice k nejdražším v Evropě. Kolik by se vámi navrhovanou změnou ušetřilo?
Musím se ohradit vůči tomu, že výběr daní v České republice je jedním z nejdražších v Evropě. To jsem připraven kdykoliv rozporovat. Výběr 100 korun nás stojí 1,3 korun, a to jen na přímých odvodech. Pokud se k tomu připočte i výběr nepřímých daní, pak se dostaneme hluboko pod jednu korunu. Mohl bych vám říct třeba 48,3 miliard korun a kdo nevěří, ať tam běží. Žádné konkrétní číslo, kolik se na této změně ušetří, vám ale neřeknu. Zjednodušením výběru daní se ušetří práce tisíců lidí, tedy mzdové a provozní náklady. Na straně podnikatelů se bude jednat zejména o úsporu časovou.

* Systém má „změkčit“ mimo jiné také zdánlivě drobná změna: odvolání se vůči rozhodnutí o daňovém výměru má mít odkladný účinek a do doby rozhodnutí by se částka nemusela platit. Myslí se tím soudní rozhodnutí, nebo rozhodnutí pravomocného orgánu?
Jde o pravomocné rozhodnutí správního orgánu. Upřímně, kdyby to mělo být na soudech, které často rozhodují několik let, byl by to téměř návod na to, jak ty daně neplatit vůbec.

* Očekáváte tvrdý boj o váš návrh? Od koho čekáte nejvíc námitek?
V současné chvíli, kdy teprve rozesílám materiál jednotlivým subjektům, nemohu předjímat jejich reakce. Očekáváme celou řadu věcných námitek. A pevně doufáme, že dostaneme řadu námitek, které náš návrh zlepší.

* Nemáte strach, že kvůli různým připomínkám se váš původní návrh rozmělní k nepoznání?
Pokud se mi návrh nepodaří prosadit, tak druhý den také vyjde slunce. Nejstrašnější by bylo, kdybych se o to nepokusil.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat