24. listopadu 2011 11:52, aktualizováno  12:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ke koaliční smlouvě se připojila již většina zastupitelů za ODS

Šéf pražské ODS Boris Šťastný přichází na jednání zastupitelů občanských demokratů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf pražské ODS Boris Šťastný přichází na jednání zastupitelů občanských demokratů. | foto: ČTK

PRAHA  Ke koaliční smlouvě, kterou dnes ráno dohodla TOP 09 a část ODS, se připojila většina zastupitelů za ODS. Nepodepsala ji jen starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. ČTK to řekl šéf pražských občanských demokratů Boris Šťastný. Smlouvu podepsal i on, i když ji původně kritizoval.

TOP 09 chce vedení Prahy převolit ještě na dnešním zasedání zastupitelstva.

S tím souhlasí i primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle Šťastného se ale na tom klub ODS neusnesl. Zastupitelstvo bylo dosud kvůli jednání občanských demokratů přerušeno, kolem 12:30 začalo o změně ve vedení jednat. Svoboda chce odvolat členy rady za ČSSD a dovolit nové za TOP 09. Rada by se podle něj v novém složení měla sejít již v úterý. Výpovědní lhůta 30 dnů koaliční smlouvy s ČSSD by pak prý již neplatila.

ČTĚTE TAKÉ:

Šťastný ale na zastupitelstvu řekl, že koaliční smlouvu by před převolením rady měla nejprve ratifikovat regionální rada. Požádal proto TOP 09, aby prosbě vyhověla.

Koaliční smlouvu původně na návrh TOP 09 uzavřela pouze část ODS kolem primátora Bohuslava Svobody. Druhá stranická frakce, která je napojena na Šťastného, se k nim začala pod tlakem okolností připojovat. Podle neoficiální informací chyběly podpisy Rudolfa Blažka, Dalibora Mlejnského a Kousalíková, která nakonec zůstala osamocena.

Nečas se postavil za Svobodu

Za Svobodu se již postavil premiér Petr Nečas, který mu jeho postup schválil. Prezident Václav Klaus, který dříve podpořil vznik koalice ODS a ČSSD na pražské radnici, dnes uvedl, že ho její rozpad překvapil. "Zdá se mi, že se někdo pustil do jistého projektu, který se mu vymyká z ruky a teď to vidím velmi nejasně. Rozumím, že se na to Pražané musí mračit. Já se mračím také," uvedl prezident na serveru Novinky.cz, kde v internetovém chatu diskutoval s čtenáři.

Podle podepsané koaliční smlouvy by měla ODS získat post primátora pro Svobodu a celkem pět míst v radě, TOP 09 bude mít šest míst a tudíž těsnou většinu.

Pražské vedení KDÚ-ČSL a Strany zelených na situaci reagovaly prohlášením, že požadují v Praze nové volby. Ani jedna z těchto stran se do zastupitelstva nedostala.

.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!