Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Kebab, či kefte?

Česko

Turci připravují různé druhy mas, včetně mletého, na mnoho způsobů.

Při cestě do Turecka nechejte doma myšleny na naše tradiční knedlo-zelo-vepřo, guláš nebo řízek s bramborovým salátem a majonézou. Na každém rohu vás budou místní lákat na svůj kebab - tureckou verzi řeckého gyrosu.

Zůstaneme-li u masa, na své si tu přijdou milovníci ryb, skopového, kuřecího, kozího i jehněčího masa, které zde místní upravují nejrůznějšími způsoby. Stejně jako mleté maso, se kterým dokáží hotové zázraky, jako třeba v oblíbeném kefte (nejčastěji z hovězího), což je obdoba našich karbanátků. Jako přílohu k jídlům vám v každé restauraci nabídnou borek - bílé pečivo připravené z mouky a jogurtu, nebo rýži připravovanou na tisíc a jeden způsob. Borek je také výborný se zapečeným ovčím sýrem, nebo zeleninou. „Mnoho turistů se bojí, že v Turecku narazí na samá hodně kořeněná jídla, na která my z Evropy nejsme zvyklí, já bych řekla, že je to tak půl na půl,“ vysvětluje delegátka Simona Zborníková. Pokud se rozhodnete stravovat v restauraci, sytý oběd vás nevyjde na víc než 10 tureckých lir.

Jídelní lístky v turistických oblastech bývají často doplněny o anglickou, německou a někdy i ruskou verzi nabídky. Nejlepší je obrázkový výběr, který mají ale jen některé restaurace, v opačném případě vám obsluha mile vysvětlí charakteristiku jídla. Buďte ale připraveni, že ne všichni Turci pracující v turistickém ruchu mluví cizím jazykem. Jiní vás ale mohou překvapit plynulou češtinou: „Ahoj, co si dáš?“

„V našem hotelu, kde máme službu all inclusive, máme hodně kořeněná jídla. Mně a muži to nevadí, jen naše malá dcerka je tu na polévkách a hranolkách,“ popisuje svou situaci manželský pár z Trutnova.

Jestliže se chystáte do Turecka a ke svému pobytu jste si připlatili stravování, nemusíte se bát, že byste se snad museli chodit „dojídat“ do místních bufetů. Jídlo v hotelech je podáváno formou švédských stolů. „Hotelová strava má v sobě sice nezaměnitelné turecké prvky, ale zpravidla bývá podřízena evropským zvyklostem,“ říká Zborníková.

Ochutnejte turecké víno Pánové se nemusejí obávat, že by si v muslimské zemi měli odepřít pivo a dámy víno. Nejrozšířenějším pivem po celém Turecku je Efes - pivo pojmenované po jednom z nejzachovalejších antických míst na tureckém území. Vyznavači vína zas ocení to tuzemské, které Turci pěstují ve slunné Kappaddocii. Na chuť bývá sladší a má nižší obsah alkoholu než jiná vína.

Káva, čaj a baklava Po dobrém obědě přijde obvykle na řadu káva. Ta turecká je známá po celém světe, Turek si dá ale raději čaj, než kávu a důvod je prostý -káva odvodňuje. Naopak s čajem se zde setkáte vždy a všude. Překvapit může hlavně specifická příprava tohoto nápoje. Čaj se vaří ve dvou nad sebou postavených konvicích. V té spodní se ohřívá voda, v té horní silný čajový koncentrát. Vy si nalijete koncentrát černého, zeleného nebo ovocného čaje, a dolijete jej vodou. Turecký čaj se podává v deckových sklenkách.

Ať už si dáte čaj nebo kávu, musíte k nim vyzkoušet některý z tureckých dezertů. Na mysli vám jistě vyvstane turecký med, ten je ale pro horké dny příliš sladký. Oblíbenějším pamlskem je například baklava, malý zákusek z těsta a různých oříšků politý medem. Dojmem jakési „mokré buchty“ působí halva, která je z kokosu a mandlí, podávaná politá cukrovou vodou. Když už vám v žaludku nezbude žádné místo na dezert, Turecko přímo vybízí k posezení na pohodlných polštářích a pokuřování vodní dýmky, u které se dá příjemně odpočinout.

***

Turecké speciality

Kefte - nejčastěji z mletého hovězího masa - obdoba našich karbanátků Baklava - malý zákusek z těsta a různých oříšků politý medem Borek - kypré listové těsto se sýrem, případně bylinkami a různými oříšky polité medem Halva - působí dojmem jakési „mokré buchty“ z kokosu a mandlí, podává se politá cukrovou vodou Dolmasi - plněné vinné listy Dönercis - pečené jehněčí podávané na chlebě nebo s rýží Pide - chlebová placka pokrytá masem, zeleninou a sýrem

Autor:
Témata: Turecko, čaj, maso, jídlo