Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České kempy jsou na léto připravené. Se zamluvením chatky neváhejte, většina je už obsazená

Sezona v kempech začne až v nejbližších dnech. Otevřít totiž mohou nejdříve v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sezona v kempech začne až v nejbližších dnech. Otevřít totiž mohou nejdříve v... | foto: ČTK

Praha Běžně jsou touto dobou kempy již dávno otevřené a minimálně o víkendech plné lidí. Letos je tomu jinak. Kvůli pandemii musely zůstat zavřené. Sezona v nich začne až v nejbližších dnech. Otevřít totiž mohou nejdříve v pondělí, tedy po poslední vlně rozvolňování opatření kvůli covid-19. Některé tak učiní hned, jiné až od následujícího víkendu, některé otevřou v červnu.

„Zatím ale žijí v nejistotě. Nevědí, zda se jim kapacity přes léto naplní,“ říká Aleš Hanzl ze společnosti FTonline, která provozuje portál Dokempu.cz, kde najdete okolo tisícovky kempů, rekreačních středisek a tábořišť. V březnu po vypuknutí pandemie a zavedení vládních opatření totiž lidé začali panikařit, rušili své dřívější rezervace a požadovali vracení záloh. To se týká hlavně chatek, mobilheimů a apartmánů, které dnes mnoho kempů nabízí jako doplněk ke stanování.

Chatky už mají v kempech většinou plné.
„Tak vysokou letní obsazenost v polovině května jsme ještě nikdy neměli,“...

Kempy, které byly v minulosti zvyklé na velký počet zahraničních klientů, například v Praze či v Jihočeském kraji, pak podle Hanzla letos čeká boj o to, zda se jim téměř „na poslední chvíli“ podaří získat české zákazníky. Patří mezi ně například Camping Resort Frymburk.

„U nás ubytováváme až 60 procent cizinců, kteří teď hromadně stornovali pobyty. Doufáme přece jen, že se brzo otevřou hranice, protože cizinci stále dál ruší i pobyty v červenci a srpnu,“ uvedla Tereza Wilzingová z Campingu Frymburk na Lipně. Pro kemp to dobré není, pro zájemce o letní dovolenou v kempu možná ano.

Chatek je už málo

Právě o chatky, chalety, mobilheimy a apartmány v kempech je letos enormní zájem, zejména na letní prázdniny.

„Na 80 procent chat máme obsazeno,“ potvrzuje Zuzana Kynzlová, správkyně areálů kempů Zelené údolí a Sobotka, které se nacházejí nedaleko Prachovských skal. Na výběr jich zde mají několik typů, pro dvě až pět osob, bez WC i s WC, pár i se sprchovým koutem, některé mají kuchyňku. V obou kempech je také bazén.

V rekreačním areálu X-Park Františkov na Šumpersku mají zarezervováno zhruba 75 procent ubytovací kapacity.

„Tak vysokou letní obsazenost v polovině května jsme ještě nikdy neměli,“ přiznává provozní X-Parku Petra Ševčíková. Například v Campingu Rožnov v Rožnově pod Radhoštěm je ale ještě šance zamluvit si komfortnější ubytování slušná. Jak uvedl vedoucí recepce kempu Marcel Vašut, kemp disponuje 270 lůžky. Luxusnější apartmány jsou již téměř plné na celou sezonu. Dvou-, tří- a čtyřlůžkové chatičky jsou ale obsazené tak z 50 procent. „Oproti minulým letům lidé objednávají chatičky s větším předstihem, dříve často čekali až na léto,“ řekl Vašut agentuře ČTK.

Větší šance na ubytování v chatkách by mohla být také v kempech okolo Prahy, které jsou jinak doménou cizinců, a také v jihočeských a šumavských kempech. Například ve Frymburku mají ještě některé volné termíny na ubytování v mobilních domcích, plno je začátkem července na české svátky.

A ještě se možná budou uvolňovat do prodeje domky, které mají zatím v rezervacích cizinci. Pronájem mobilního domku na jednu noc tu vyjde na 2125 až 2450 korun, podle sezony a vybavení.

Raději zavolejte předem

Jiná je situace, pokud jde o místa pro stany a karavany. Ta si totiž ve většině kempů zarezervovat nejde. V hlavní sezoně ale bude přesto zřejmě vhodné si do vytipovaného kempu raději pár dní před odjezdem na dovolenou zavolat a ověřit si obsazenost, abyste po příjezdu na místo nebyli nepříjemně překvapeni. Zejména v moderních, dobře vybavených kempech na atraktivních místech, kde je navíc třeba pěkné koupání, se dá očekávat zájem vyšší. Zvláště pokud cestování za hranice zůstane komplikovanou záležitostí.

Například v Campingu Frymburk ale mají stanová a karavanová místa rozparcelovaná a je možné a vhodné si je zarezervovat předem. „Hlavně prémiová místa s vlastní sprchou, toaletou a umyvadlem přímo na parcele a komfortní místa s vodou a odpadem, stejně jako místa u vody, jsou hodně oblíbená a rychle obsazená,“ říká Wilzingová. Letos navíc bude plusem i to, že díky tomuto systému bude spolehlivě zachována bezpečná vzdálenost mezi jednotlivými stany.

Ceny v kempech jsou většinou stejné jako loni. 

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!