Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr školství Fiala: Svůj úkol přijímám s pokorou

Ministr školství Petr Fiala po jmenování prezidentem do úřadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Petr Fiala po jmenování prezidentem do úřadu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nový ministr školství Petr Fiala převzal ve středu vedení resortu. Ve funkci se chce zaměřit na řešení dopadu letošních škrtů na platy učitelů, efektivní čerpání peněz z evropských fondů a dokončení reformy vysokých škol.

Podle Fialy je nezbytné, aby se studenti na vzdělávání nějak finančně podíleli, poplatek ale nesmí představovat překážku ve studiu. Fiala to řekl po svém nástupu do úřadu, kam ho uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

Ve středu dopoledne jej na Pražském hradě oficiálně pověřil výkonem funkce prezident Václav Klaus. 

ČTĚTE TAKÉ

"Nemohu slíbit žádné zázraky," podotkl Fiala. Právě v den jeho jmenování do funkce totiž odstartoval druhý ročník kritizovaných státních maturit.

Fialu do funkce navrhl Nečas. Vládní partneři s tím souhlasili. Premiér podotkl, že nový ministr je jeho "osobním nominantem", proto má jeho plnou podporu. Fiala řekl, že pokud by mu ji předseda vlády neslíbil a pokud by neměl také podporu koaličních stran, nikdy by funkci jako nestraník nepřijal.

"Především doufáme, že se sníží míra chaosu a nepředvídatelnosti kroků vedení ministerstva," nechali se slyšet i zástupci spolku EDUin, který se věnuje vzdělávání a exministra Dobeše tvrdě kritizoval.

Dobeš skončil kvůli škrtům, teď čekají Fialu
Ministr uvedl, že ve školství je řada problémů, s nimiž se bude muset vyrovnávat. Jedním z nich jsou letošní škrty 2,5 miliardy, které dopadnou na platy učitelů v regionálním školství. "Budu se snažit nacházet nějaká řešení. Nevím, jestli je možné s nimi v tomto roce počítat," uvedl Fiala.

Soustředit se chce na zajištění peněz pro rozpočet školství v příštích letech.

Dalším tématem je zefektivnění čerpání peněz z EU, za které resort školství dlouhodobě sklízel kritiku. Hrozí také, že by o evropské peníze mohl přijít.

Na Fialu už čeká spousta práce

NESTRANÍKA ČEKAJÍ PROBLÉMY

Nový ministr školství Fiala je podle stínového protějšku Marcela Chládka (ČSSD) fundovaný odborník. Ve vládě bude mít však jako nestraník problémy, soudí.
Chládek posílá Fialovi dopis s otázkami, které se týkají problémů ve školství.
Jde o nastartování čerpání evropských fondů, o vysokoškolskou reformu a o financování regionálního školství. Senátor chce také znát Fialův postoj k hrozícím škrtům v platech učitelů a ke způsobu provádění státní maturity, které by mohla být podle Chládka levnější. Chce také vědět, zda bude nový ministr zavádět testování žáků 5. a 9. tříd.

Před Fialou je i reforma vysokých škol a s ní i placení školného či zápisného. Podle nového ministra je "nějaká forma spoluúčasti studentů nezbytná". Musí se ale volit formy, které jsou únosné, zdůraznil. Bude prý dbát na to, aby poplatek nepředstavoval překážku ve studiu. Reforma se připravuje řadu let, Fiala za ni ještě jako akademik ministerstvo kritizoval.

Fiala se chce v brzké době setkat také s vedením plzeňské právnické fakulty a se šéfkou akreditační komise. Komise navrhla zrušení školy, Fialův předchůdce ve funkci Josef Dobeš (VV) naopak fungování školy prodloužil.

Ministr chce hledat řešení, které by podle něho nepoškodilo studenty.

Na otázku, jak se cítí jako nestranický ministr, odpověděl rozhodně: "Jsem politolog, a tak si jsem vědom výhod a nevýhod nestranického ministra. Přicházím na ministerstvo jako odborník," prohlásil Fiala.

Petr Fiala

Profesor politologie Fiala stál v čele brněnské Masarykovy univerzity po dvě funkční období (2004-2011), nyní zde působí jako prorektor pro akademické záležitosti. Loni v září byl jmenován hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády Petra Nečase a v listopadu jej vláda jmenovala do Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Fiala se narodil 1. září 1964 v Brně. Absolvoval studium historie a bohemistiky na tamější univerzitě, na které po roce 1989 spoluzakládal katedru politologie. V roce 1996 se habilitoval na Univerzitě Karlově v Praze, v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem politologie v České republice. V roce 2004 působil ve funkci děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a v letech 1996-2004 stál v čele brněnského Mezinárodního politologického ústavu.

Po studiích pracoval mimo jiné jako historik v Muzeu Kroměřížska, jako redaktor Lidové demokracie a nakladatelství Atlantis (1990) a dále na katedře politologie FF MU, od roku 1993 jako vedoucí této katedry. Zakladatel brněnské politologie Fiala se ve vědecké práci specializuje na srovnávací politologii a evropskou politiku. Napsal sám či s kolektivem desítky odborných monografií a působil či působí v řadě odborných orgánů, zabývajících se vysokým školstvím a výzkumem v ČR i v zahraničí.

V letech 2009-2011 předsedou České konference rektorů, na mezinárodní úrovni byl členem Rady Evropské univerzitní asociace (2009-2011).

Je ženatý a má tři děti.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!