26. března 2008 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Na olympiádu nejedu

PRAHA Českého prezidenta na olympiádě v Číně nikdo neuvidí. Václav Klaus se dušuje, že jeho motivací nezavítat na největší sportovní akci ale "není hrozba Číně". Prezident jako celoživotní sportovec je prý proti politizaci sportu a proti závodění v tom, kdo udělá olympiádu velkolepější.

"Na olympiádu do Číny jet neplánuji, ale mou motivací není hrozba Číně. Také si nejsem jist, zda může být neúčast politika na zahájení olympiády výstrahou. Navíc politika země, která má stotřicetkrát méně obyvatel," píše Klaus v sekci "co Klaus neřekl" na svých stránkách www.klaus.cz.

Prezident zároveň uvedl, že ti, co hlasovali v devadesátých letech o přidělení olympiády Číně, dnes nemohou "dělat překvapené, že je Čína taková, jaká je". Reagoval tak ve svém "dementi číslo 29" na jeden z článků v českých médiích.

Klaus také napsal, že přeje obyvatelům Tibetu elementární demokratická práva, mezi nimi právo na demonstraci. Soudí, že tamní "existující problémy nevyřeší ani násilí úřadů vůči tibetským mnichům, ani rabování a zapalování obchodů Číňanů".

Z pozvaných neodmítl jenom premiér
Prezident již dříve prohlásil, že je událostmi a násilím v Tibetu velmi zneklidněn. Situace je prý nepřehledná a ověřených informací je málo. Klaus je přesvědčen, že v každém případě platí, že násilí není řešením ani v Tibetu, ani kdekoli jinde na světě.

Předsedu Českého olympijského výboru Milana Jiráska Klausova neúčast mrzí, protože prezident je vždy pro tým sportovců povzbuzením. Po pražském primátorovi Pavlu Bémovi (ODS) a ministrovi školství Ondřeji Liškovi (Strana zelených) je Klaus dalším českým politikem, který neplánuje účast na letních hrách.

"Český olympijský výbor vždy zve hlavu státu, premiéra a ministra školství," uvedl Jirásek. Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) zatím neuvažuje o tom, že by nejel ani poté, co jeho vláda minulý týden odsoudila současné násilí v Tibetu.

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.