Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus ml. po střetu s Romanem opouští PORG: Moje důvody byly principiální

Václav Klaus mladší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus mladší | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Po 15 letech končí Václav Klaus mladší jako ředitel elitního gymnázia PORG. O důvodech svého odchodu hovoří jen v náznacích. Hlavní příčinu jeho rozkolu s hlavním sponzorem školy - bývalým šéfem ČEZu Martinem Romanem - nechce rozvádět. "Přijde mi to nedůstojné," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz  Co se událo na jednání správní rady PORGu, že to vyústilo do vaší rezignace na funkci ředitele školy?
Můj odchod nebyl nic impulsivního. K tomu rozhodnutí už to směřovalo déle. Už asi před měsícem a půl jsem ho ventiloval směrem ke správní radě a včera se to tu oficiálně douzavřelo.

Zamíří Klaus ke Kellnerovi?

Na trhu elitních soukromých škol PORG dlouhodobě soupeří s Open Gates v Babicích, kterou založil nejbohatší Čech Petr Kellner. Při založení Nového PORG Václav Klaus ml. „přetáhl“ několik špičkových pedagogů z Babic.

PORG postupně ve věhlasu a výsledcích získal navrch, což podle informací LN manželé Kellnerovi dlouhodobě špatně nesli. Karta se nyní zřejmě obrací a mezi zaměstnanci obou škol se spekuluje o tom, že Klaus nakonec zamíří ke Kellnerovi.

Lidovky.cz  Dopis, který jste napsal studentům a zaměstnancům školy, na mě působil dojmem, že odcházíte proto, že chcete školu udržet skutečně elitní, zatímco priorita zřizovatele školy Martina Romana je jiná...
To jste pochopila mylně. Ta moje představa je přesně taková, jaká je. To každý mohl těch 15 let vidět, jaká škola je mojí představou. To je PORG takový, jaký je dnes. Moje priority vždy byly takové, že PORG je česká škola, že si vydobyla své renomé na základě akademické náročnosti a kvality výuky a že to je škola, která je pro rodiny, ve kterých vzdělání stojí ve středu žebříčku hodnot. Nikoli že je pro elity. A také to, že je to standardní společnost, kde rozhoduje správní rada a ředitel se všemi kompetencemi.

Lidovky.cz  Já nemyslela elitní v tom smyslu, že na ni chodí jen děti z elitních rodin. Myslela jsem elitní právě ve smyslu kvality poskytovaného vzdělání.
Já bych se do těchto spekulací nerad pouštěl, protože já mám tu výhodu, že nemusím moc žvanit. Každý v České republice viděl, jaká ta škola 15 let byla. A v čem bude lepší či jiná, to musí říct nová paní ředitelka nebo pan předseda správní rady či zřizovatel Martin Roman, který rozhoduje, co se školou bude.

Lidovky.cz  Pořád mi není jasné, v čem jste se názorově tak rozešli, že nakonec odcházíte. Co vy jste chtěl a pan Roman ne?
Nezlobte se, po těch 15 letech mi přijde nedůstojné, abych do novin říkal nějaké podrobnosti. To po mě, paní redaktorko, nemůžete chtít, to se nezlobte. Já si myslím, že tím, že jsem na funkci rezignoval, asi tušíte, že ty mé důvody byly vážné a principiální. Co bych k tomu víc říkal.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Zmínil jste se o paní ředitelce. Je tedy už jasné, kdo vás vystřídá?
Ano, to jasné je, to proběhlo včera na správní radě, ale to bude asi komunikovat ta druhá strana. To není můj úkol, abych uváděl paní ředitelku do funkce.

Lidovky.cz  V onom dopise jste uvedl, že jste chtěl pana Romana vyplatit. To znamená vrátit mu veškeré jeho příspěvky škole. Na to ale nepřistoupil. Z čeho jste to chtěl platit?
Já nechci zabíhat do podrobností, ale škola má výrazně více peněz a bylo by to zcela lehce možné.

Lidovky.cz  Takže by se to pokrylo z rozpočtu školy?
Ano.

Lidovky.cz  O jakou sumu se jedná?
To určitě nechci říkat. Rád bych se vyhnul případným právním tahanicím.

Lidovky.cz  Ani řádově?
Ani řádově.

Pokárání od Romana

Bývalý ředitel a současný šéf dozorčí rady polostátního ČEZu Martin Roman vstoupil do společnosti PORG v roce 2007, kdy škole vedené Václavem Klausem mladším věnoval 100 milionů korun.

Štědrým darem si mimo jiné zajistil křeslo předsedy správní rady školy a majoritní podíl v orgánech zřizovatele společnosti.

Před rokem v lednu Roman Klause pokáral za dopis, v němž se Klaus jr. vysmíval Karlu Schwarzenbergovi, tehdy kandidátovi na prezidenta. Klausovy narážky na Schwarzenbergovy problémy s výslovností označil Roman za "krajně nevhodné".
(VÍCE ČTĚTE ZDE)

Lidovky.cz  V PORGu jste strávil 15 let. Co plánujete dál? Uvedl jste, že odchod jste nastínil už před měsícem a půl, tak už jste o tom musel přemýšlet...
To sice ano, ale to jednání se docela táhlo, takže já zatím nevím. Dostal jsem kolegiální nabídku od pana ředitele Růžičky z Gymnázia Jana Keplera vést nějaký matematický seminář, tak to jsem s radostí řekl, že mu to odučím a těším se. Chci psát další matematickou knížku - Matematika pro páťáky, to už jsem trochu začal. Budu se prostě rozhlížet a přemýšlet. Teď si chci zajet na hory, na kolo, ať se trochu zmátořím a začnu přemýšlet, co dál.

Lidovky.cz  Chcete se tedy držet výhradně akademické půdy?
Tak uvidím, zase si myslím, že jsem poměrně úspěšně vedl velkou firmu. Takže to je jedna možnost. Do politiky mě to moc netáhne, se přiznám. A další možnost je školství a středoškolská matematika. To jsou asi ty okruhy, ve kterých bych se mohl pohybovat. A ještě ta literární činnost. Ta moje první knížka se dobře prodává, takže napíšu ještě tu druhou a možná i třetí.

Lidovky.cz  Jako jednu z oblastí jste jmenoval politiku. Znamená to, že nějaká nabídka padla?
To určitě ne. O mém odchodu ještě ani nikdo není. Krom toho, že mi už volalo asi dvacet novinářů, mě zatím nikdo neoslovoval. Ani tedy nečekám, že bych měl v tomto směru dostat nějaké velké nabídky.

Vyjádření Martina Romana ke Klausově odchodu

Po Klausovi ml. převezme vedení skupiny škol PORG Dagmar Dluhošová, ředitelka ostravského PORGu. Martin Roman v reakci na odchod ředitele uvedl, že Klaus "lvím podílem" přispěl k tomu, že je PORG dnes nejlepší školou v Česku.

"V průběhu těchto let odvedl obrovský kus práce jako ředitel i jako pedagog. (...) Rozumím ale tomu, že 17 let je na vrcholnou manažerskou pozici opravdu dlouhá doba, a chápu jeho motivy i touhu po změně,“ uvedl Martin Roman.  

Dodal, že PORG zůstane akademicky náročnou školou pro talentované děti. "Nově se bude více soustředit na  "non cognitive" skills, schopnost prezentovat a komunikovat, být asertivní i efektivní, umět vyjednávat a řešit konflikty, zvládat time management, umět se rozhodovat, pracovat v týmu a být schopen konstruktivní kritiky," nastínila škola změny do budoucna.

Rozloučení Václava Klause ml.

Na odchod Klause ml. z PORG upozornil server Týden.cz. Lidovky.cz zveřejňují plné znění Klausova dopisu, který na svých webových stránkách zveřejnilo gymnázium PORG.

Vážení rodiče, vážení zaměstnanci, vážení studenti,

píši Vám asi trochu nečekaně, nicméně včera jsem do rukou předsedy Správní rady PORG Dr. Romana podal svou rezignaci na pozici ředitele společnosti účinnou ke dni 17. ledna 2014. Důvodem jsou naše rozdílné pohledy na směřování a úroveň školy, rozdílné názory na věci pedagogické, rozdílné hodnocení pedagogických pracovníků, náborových akcí a podobně.

Nechci zabíhat do detailů, omezím se proto na konstatování, že jaké jsou moje představy – jste mohli (v dobrém i špatném) vidět za posledních 15 let na vlastní oči. Naopak, v čem teď bude PORG jiný či lepší – musí zveřejnit pan předseda Správní rady či nový ředitel sám.

Vzhledem k tomu, že Správní rada i zřizovatel jsou většinově v rukách Dr. Romana, je nasnadě, která z koncepcí má prioritu. Moje nabídka, že PORG vrátí Dr. Romanovi veškeré jím věnované prostředky včetně úroků a bude dál existovat bez jeho vlivu – byla odmítnuta. A protože v mém případě jde o principiální záležitosti – nezbývá než rezignovat.

Jsem hrdý na 15 let, kdy z malé nevybavené poloprázdné školy, kterou jsem převzal s 400t. na účtě a 2. měsíc (srpen 98) neměl na výplaty (a „půjčoval“ si na to z nového školného) – je PORG jaký je dnes: jedna z největších českých škol s 860 studenty; 140 zaměstnanců s minimální fluktuací; škola odmítající zájemce do zcela zaplněných tříd; škola na čele rozličných žebříčků vzdělávání; škola, která se ještě stále rozvíjí; škola (3 školy a 2 jídelny), která v posledních letech hospodaří s přebytky v desítkách milionů korun a která odvedla desítky milionů korun do státní pokladny (2013).

Ale nejvíce jsem hrdý, že mě 95% české veřejnosti, a asi i 50% z Vás, vždy považovalo za majitele PORGu - „ta Klausova škola“. Doufám, že i řada z Vás si řekne: „pracoval s takovým nasazením a pro prospěch školy, jako by mu to tam patřilo“. Faktem je, že v letech 1998-2007 jsem držel ve zřizovateli jednu dvanáctinu, od roku 2007 nic.

Závěrem: Kdo čte tyto řádky se smutkem či obavami – vězte, že školy jsou velmi konzervativní a setrvačné organizace – navíc jejich úroveň dělají z 90% učitelé a studenti. Kdo naopak pociťuje radost či očekávání – vzkazuji mu bohužel to samé.

Zdravím Vás a přeji vše dobré

Václav Klaus

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Zasaďme strom vašemu miminku s kojeneckou výživou LITTLE STEPS
Zasaďme strom vašemu miminku s kojeneckou výživou LITTLE STEPS

Kojenecká výživa LITTLE STEPS® podporuje růst nejen malých objevitelů, ale nově i naší přírody. V nové kampani vyzývá k obnově českých lesů. O čem...