Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klause jr. rozčílil moderátor Veselovský, chce omluvu za inkviziční otázky

Václav Klaus mladší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus mladší. | foto: Lidové noviny

PRAHA Mediální přestřelka kolem Václava Klause mladšího kvůli prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi pokračuje. Tentokrát prezidentova syna rozhořčil moderátor Martin Veselovský, který s ním během čtvrtečního rozhovoru polemizoval o roli prvorepublikového hnutí Vlajka, jehož členem byl Schwarzenbergův otec. Ředitel soukromého gymnázia PORG označil Veselovského otázky za inkviziční a žádá po něm omluvu. To Veselovský nicméně odmítá.

Klaus na svém blogu napsal, že předkové Schwarzenberga mají nacionalistickou a protižidovskou minulost a že kandidát sám je nakloněn relativizování některých nacistických zločinců, což dokládal členstvím jeho otce v organizaci Vlajka.

ČTĚTE TAKÉ:

Moderátor mu při čtvrtečním rozhovoru na Radiožurnálu citoval z monografie historika Milana Nakonečného, podle níž byl otec prezidentského kandidáta Karel VI. Schwarzenberg členem prvorepublikové Vlajky, hnutí nacionalistického, vymezujícího se proti kapitalismu, marxismu a německému nacismu. Stejně na serveru Lidovky.cz mluvil i historik Jaroslav Šebek.

Martin Veselovský

Martin Veselovský

"Vlajka bylo fašistické hnutí"

Klaus se nicméně bránil, že spousta dalších historiků řekne něco jiného. "Čili toto byla organizace prostě skutečně ryze protimasarykovská, protižidovská a tak dále a na tom já trvám," řekl doslova. Na svém blogu Aktuálně.cz pak v pátek svá slova doložil. 

"Vlajka bylo převážně studentské fašistické hnutí působící ve dvacátých a třicátých letech 20. století v tehdejším Československu. Po jeho zákazu se malá část bývalých členů pokoušela zformovat organizaci stejného jména a kolaborovat s nacistickou mocí," citoval z jiného pramenu.

Veselovského obvinil z inkvizičně laděných otázek a obhajování činnosti Vlajky. "Ptám se Vás, zda Vaší motivací byla neznalost; osobní antipatie k mé osobě; Vaše podpora antisemitismu a dalších myšlenek Vlajky obecně; nebo to, že jsem si na svém blogu dovolil napsat, že vlivným členem Vlajky byl Karel Schwarzenberg, což vnímáte jako útok na Vašeho prezidentského kandidáta. Žádám Vaší omluvu," vzkázal Klaus moderátorovi.

Bojím se dopadu kauzy na školu, píše Klaus

Klaus se zlobí i na další novináře kvůli útokům, ničím nepodloženým spekulacím, obviněním a konstrukcím. "Obsahovaly především vzkaz. Vzkaz normálním historikům i lidem s odlišným názorem od současné mediální většiny: Buďte zticha, neopovažujte se vstupovat do veřejného prostoru a křížit naše zájmy. Ničemu nepomůžete a uškodíte jen sobě. Vaše názory si nechte na doma nebo v tichosti k volební urně. Pohleďte, co dokážeme. Je nás hodně a jsme připravení," napsal na adresu novinářů.

Veselovský: nevím, za co bych se Vám měl omluvit

"Pan Václav Klaus ml. žádá ve svém blogu na Aktualne.cz ode mne jako moderátora omluvu," napsal Martin Veselovský na svém blogu.

"K tomu musím připomenout, že pan Klaus zveřejnil určitá vybraná fakta. Radiožurnál ho poté požádal, zda by ve 20 minutách tato fakta a svoji interpretaci těchto faktů vysvětlil. Pan ředitel souhlasil. Ve zmíněném rozhovoru jsem mu položil sérii otázek, kterými jsem se snažil zjistit, jak došel ke svým závěrům. V pořadu 20 minut Radiožurnálu je to běžně používaná praxe.

Termín „inkvizičně laděné otázky“ musím proto odmítnout. Co se „obhajování Vlajky“ týče - z přepisu je zřejmé, že i zde jsem pouze tvrzení pana ředitele konfrontoval s jinými historicky uznávanými názory. Což je ostatně jeden ze základních principů novinářských rozhovorů.

Jinak řečeno pane řediteli, nevím za co bych se Vám měl omluvit. Ještě si dovoluji zdůraznit, že ani jeden z dvojice Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman není „mým prezidentským kandidátem“."

Ředitel gymnázia PORG zároveň přiznal, že se bojí dopadu kauzy na školu. "Teď cítím strach o školu, jak se mediální vánice dotkne našich 160ti zaměstnanců, kteří s mými názory nemají žádnou souvislost," napsal. Přestřelku nicméně odstartoval jeho e-mail vydavatelství MAFRA, aby gymnáziu neposílalo žádné nabídky inzerce. "Dobrý den, inzerujeme jen v nezávislých médiích, nikoli pobočkách volebních štábů. Vyřaďte si prosím naši adresu z vaší databáze,“ žádal. Zároveň si utahoval z české hymny ve Schwarzenbergově podání.

VESELOVSKÝ VS KLAUS JUNIOR

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pane řediteli, vy jste na tom blogu, který jste napsal a zveřejnil ten článek 15. ledna, píšete kromě jiného toto: "Zde se mi jeví, že jeden z kandidátů patří z hlediska pohledu na českou historii do jiného tábora než já. Je sám jakoby 'odsunutý'; jeho otec patřil k předním podporovatelům a členům prvorepublikové Vlajky (extrémně protižidovská, protimasarykovská a xenofobní organizace)". Zajímalo by mě pane řediteli, jak jste přišel na to, že ona organizace byla extrémně protižidovská, protimasarykovská a xenofobní?

Václav KLAUS, ředitel Soukromého gymnázia a základní školy PORG:
No, tak to je přeci obecně známý fakt. Dokonce v Benešových dekretech je jasně uvedeno osoby jako Hlinkovy gardy, Kuratorium a Vlajka jakožto státně nezpůsobilé osoby. Čili to celkem jako nemá smysl tu historii relativizovat. Nad tímto názorem, že Vlajka byl protižidovský, mnohými historiky přímo fašistický, označovaná organizace není nic, není nic přeci jakoby tajuplného nebo co já bych musel dokazovat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Já jsem po vás nechtěl, abyste něco dokazoval. Jen k tomu se dá dodat snad jediné. Když jsem se díval do obecně uznávané monografie od autora Milana Nakonečného, která vyšla v roce 2001, Monografie o organizaci Vlajka. Tak on tam píše: "Je třeba rozlišovat Vlajku prvorepublikovou, tedy hnutí nacionalistické vymezující se proti kapitalismu, marxismu a německému nacismu a Vlajku protektorátní pronacistickou a udavačskou". A konkrétně zmiňuje: "Karel VI. Schwarzenberg", tedy otec toho dnešního Karla Schwarzenberga, "byl členem první Vlajky, stejně jako řada dalších radikálně naladěných studentů pražské filozofické fakulty a psal do časopisu Vlajka", stejně jako například Viktor Dyk.

Václav KLAUS, ředitel Soukromého gymnázia a základní školy PORG:
Pane redaktore, já nechci s vámi diskutovat tady celou tu dobu o historii. Nicméně jakoby ta vaše slavná a humánní prvorepubliková Vlajka byla rozpuštěna.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Počkejte, pane řediteli, pane řediteli proč mě obviňujete z toho, že říkám něco o slavné a humánní Vlajce?

Václav KLAUS, ředitel Soukromého gymnázia a základní školy PORG:
No tak, jakoby snažíte se relativizovat, relativizovat tyto pojmy.

Zdroj: Radiožurnál


Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!