Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klausová může slavit, Slovensko ji přijme jako velvyslankyni

Slovensko

  12:34aktualizováno  14:38
PRAHA - Manželka exprezidenta Livia Klausová získala souhlas hostitelské země stát se velvyslankyní České republiky na Slovensku, řekl David Frouz z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.

Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu. foto: ČTK

Stanovisko slovenské strany kladně ohodnotil prezident Miloš Zeman. "Jsem rád, že Livia Klausová je velvyslankyní. Premiér Slovenska Robert Fico prohlásil, že je to skvělá volba, a já s ním souhlasím," řekl na brífinku k návštěvě ve středních Čechách.

Odjet by Klausová mohla do konce října. Podle Frouze ale termín odjezdu není znám. Podle dřívějších informací slovenských médií by Klausová do Bratislavy mohla přijet do 28. října, na kdy připadá výročí vzniku první Československé republiky. Klausová se funkce velvyslankyně ujme v okamžiku, kdy předá pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi. Jako velvyslankyně bude mít významnější pozici než její manžel Václav Klaus, který po odchodu z Hradu působí ve svém nově zřízeném institutu.

Exprezidentova manželka Livia Klausová už pracuje na ministerstvu zahraničí v odboru zemí střední Evropy, kde se připravovala na svoji misi a čekala právě na povolení Bratislavy k výjezdu.

Klausovou na Slovensko prosadil prezident Miloš Zeman, spekuluje se o tom, že za její podporu v Zemanově prezidentské kampani. Zeman rovněž navrhl někdejšího kosmonauta a europoslance KSČM Vladimíra Remka na velvyslance do Moskvy. Remek zatím zaměstnancem ministerstva zahraničí není.

ČTĚTE TAKÉ

Kvůli Klausové a Remkovi měl letos Zeman spor s bývalým ministrem zahraničí a svým hlavním rivalem v prezidentské kampani Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Tomu se návrhy hlavy státu nelíbily. Neshody celkově zablokovaly ministerstvu proces výměny velvyslanců. Po pádu Nečasovy vlády a odchodu Schwarzenberga z Černínského paláce spor skončil. (Více čtěte ZDE)

Zeman dnes udělení souhlasu s výjezdem Klausové uvítal. "Já jsem samozřejmě rád, že je velvyslankyní," řekla dnes prezident novinářům při své návštěvě Nymburku. Zeman rovněž navrhl někdejšího kosmonauta a europoslance KSČM Vladimíra Remka na velvyslance do Moskvy. Remek zatím zaměstnancem ministerstva zahraničí není. Spor, který měl pak Zeman se Schwarzenbergem kvůli Klausové a Remkovi, zablokoval celý proces obměny českých velvyslanců v zahraničí. Zeman odmítal dát podpisy pod nezbytné dokumenty, ustoupit nechtěl ani Schwarzenberg. Po pádu Nečasovy vlády a odchodu Schwarzenberga z Černínského paláce spor skončil. Přechodný šéf diplomacie Jan Kohout s kandidaturou Remka a Klausové problém neměl.

Šlo o formalitu

Slovenské ministerstvo zahraničí nedávno listu Pravda potvrdilo, že obdrželo českou žádost o povolení s působením nového velvyslance, tedy o takzvaný agrément. Mělo jít prý o formalitu. Už dřív se k působení Klausové na Slovensku kladně vyjádřili premiér Robert Fico i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák.

Autoři: ,