Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Výkupné, diplomacie? Klíčovou roli při záchraně dívek sehrály rodiny. Nevzdaly se

Afghánistán

  10:34aktualizováno  11:13
PRAHA - První detaily o osvobození dvou Češek z pákistánského zajetí ukazují, že klíčovou roli při záchraně sehrály jejich rodiny. Podle šéfa turecké humanitární organizace IHH, která vyjednávání o jejich propuštění vedla, totiž příbuzní požádali o pomoc před dvěma měsíci poté, co selhaly všechny předchozí pokusy.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká (vpravo) před a po propuštění z pákistánského zajetí. foto: Lidovky.cz

Zatím není jasné, nakolik vysvobození Češek tureckou humanitarní organizací souvisí se zakulisními aktivitami českých úřadů, tedy zda Turci nedosahli úspěchu zcela bez součinnosti s Čechy. „K tomu se vůbec nemohu vyjádřit,“ sdělily serveru Lidovky.cz a LN nezávisle na sobě dva vysoké diplomatické zdroje.

Turecká média zveřejnila v sobotu dopoledne fotografie propuštěných Češek, z nichž je zřejmé, že obě ženy jsou v pořádku. Vypadají unaveně a pohuble, ale stojí na nohou a nezdá se, že by byly zraněné. Podle informací, které jsou dosud známé, vše nasvědčuje tomu, že právě rodiny dívek urychlily záchrannou akci. 

Šéf turecké charitativní organizace IHH Izzet Sahin, který vedl jednání s únosci žen, uvedl, že příbuzní Antonie Chrástecké a Hany Humpálové požádaly před dvěma měsíci o pomoc poté, co selhaly všechny předchozí pokusy o jejich osvobození. Organizace podle něj vynaložila veškeré úsilí, aby se obě sedmadvacetileté dívky dostaly do bezpečí. 

Češky unesené v Pákistánu jsou po dvou letech volné. Dorazily do Česka

„Dívky dorazily do Turecka v pátek pozdě večer po dvou měsících intenzivních jednání,“ řekl Izzet Sahin pro agenturu Anadolu. „Antonie a Hana byly v zajetí dvaroky, které pro ně byly velmi obtížné,“ dodal. Dívky komunikují zatím jen prostřednictvím Twitteru, jedna z nich ale poskytla rozhovor tureckým médiím. 

‚Střílelo se tam a vybuchovaly tam bomby’

„Pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem tady. Dokonce i teď se bojím, že je to jen sen,“ citovala agentura Anadolu jednu z unesených dívek Antonii Chrásteckou. „Být pryč od rodiny bylo opravdu těžké. Od první chvíle, kdy mě unesli, jsem s ní chtěla být. Teď jsem hrozně šťastná a nadšená,“ dodala.

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videozáznamu zveřejněném na konci října.
Antonie Chrástecká na archivním snímku.

Dvouleté věznění popsala Humpálová jako velmi těžké období. „Poprvé v životě jsme viděly zbraně a ozbrojené muže. Doteď nevíme, proč nás unesli. Střílelo se tam a vybuchovaly tam bomby. Ale časem jsme si na to zvykly,“ líčila. „Měly jsme víc než dost času na přemýšlení. Myslely jsme na naše rodiny a držely jsme se naděje, že jednoho dne nás osvobodí. Poprvé za dva roky jsme viděly slunce a kolem sebe rozesmáté lidi,“ dodala.

První neoficiální informaci, že se vyjednává o jejich propuštění, zachytily LN už na sklonku loňského roku. Osvobození se mělo odehrát na Vánoce a český stát měl přichystané výkupné, které se mělo počítat až v milionech eur. Jestli to souvisí s aktuálním osvobozením Hanky a Antonie ze zajetí, však není jasné. 

Organizace IHH uvedla, že obě Češky byly včera po propuštění převezeny do východotureckého města Van, odkud podle deníku Hürriyet odletěly zvláštním letadlem do České republiky. Zatím však stále není jasně, zda se na svobodu dostaly v Pákistánu, nebo v Afghánistánu, kam je mohli únosci po čase podle řady náznaků převézt. Deník Millyet napsal, že zástupci IHH dokázali kontaktovat ozbrojenou skupinu, která dívky držela. Ve vyjednávání hrál prý velkou roli i zdravotní stav žen, který vyžadoval nasazení léků. 

Práci české diplomacie Zaorálek nekomentoval

Ani ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nemohl prozradit detaily o tom, jak a kde k propuštění dívek došlo, podle něj musí ministerstvo všechny informace teprve ověřit. „Jsem rád, že můžu potvrdit, že dívky jsou na území České republiky a v naší péči.“ Poděkoval charitativní organizaci IHH za pomoc. Ačkoli zatím nemá bližší informace, osvobození je podle něj otázkou hodin, nikoli dní. 

Práci české diplomacie nechtěl Zaorálek příliš komentovat. „Věnovali jsme se tomu delší dobu, a chtěl bych poděkovat všem složkám, které na tom pracovaly,“ řekl. „Důležité je hlavně, jak to dopadlo,“ odmítal hodnotit práci české strany. „Nemá cenu mluvit o fungování složek, které nepracují veřejně,“ dodal. 

Děvčata přijela do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká, byly uneseny 13. března 2013 v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. 

Autoři: , ,