Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klinika vs. policie. Komunita píše o osvobození. Nic jsme nevzdali, tvrdí muži zákona

Aktivisté lezou přes plot na zahradu Kliniky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté lezou přes plot na zahradu Kliniky. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Policie v pátek večer prohledávala centrum Klinika na Žižkově kvůli anonymní výhrůžce, že se v budově nachází bomba. Poté měl být objekt předán majiteli, kterým je stát. Jakub Ort ze sociálního centra Klinika tvrdí, že lidé z organizace budovu ‚osvobodili‘ a nadále tam zůstávají, policie však vysvětluje situaci jinak.

Majetkový úřad považuje vniknutí do Kliniky za protiprávní

Vniknutí do budovy na pražském Žižkově, v níž provozovali aktivisté podle státu neoprávněně sociální centrum Klinika, považuje majetkový úřad za protiprávní. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových , který je majitelem objektu, to dnes uvedl v tiskové zprávě. Aktivisté museli budovu v pátek opustit kvůli nahlášené bombě, úřad pak dům uzamkl. Aktivisté dnes uvedli, že dům opět obsadili. Policie zatím nebyla požádána o zásah.

Lidovky.cz: Jak vnímáte policejní zásah v budově sociálního centra klinika?
Kritizujeme především postup policie. Z hledání bomby přešli rovnou k vyklízení domu. Obyvatelům Kliniky neumožnili ani vzít si vlastní věci. Po diskuzi s velitelem zásahu jsme do budovy vešli. Policie v tu chvíli prováděla zásah, během kterého se snažila dostat lidi pryč, poté ale od vyklízení Kliniky upustila a odešla. Bereme to jako signál, že policie sama nevěděla, jestli je v právu nebo ne. Vypadala dost zmateně, pořádně nevěděla, co má dělat.

Lidovky.cz: Členové centra údajně vylezli na střechu, aby policii unikli.
To je pravda. Po Klinice běhala policie a chytala lidi, situace byla dost napínavá, nikdo nevěděl, jak se policie zachová, z toho důvodu lidé vylezli na střechu. Nedošlo k ničemu vážnému, každopádně se policie snažila dostat lidi ven za použití donucovacích prostředků.

Lidovky.cz: Objekt měl být předán majiteli, kterým je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, jaká je tedy momentálně v objektu situace?
Budova se nepodařila vlastníkovi předat, jsme nadále v domě. A především není důvod měnit něco na stavu, který běží tři měsíce, kvůli tomu, že někdo nahlásil bombu. Ani na základě předběžného opatření nemůže být centrum vyklizeno, protože o věci jedná soud, tudíž si myslím, že se na právní věci nic nezmění.

Lidovky.cz: Včerejším příspěvkem na Twitteru Kliniky, o tom že budova byla Klinika osvobozena, chce tedy za centrum sdělit veřejnosti, že se lidi nepodařilo vyhnat?
Ano.

Lidovky.cz: A jak byste vysvětlil zmínku, že „Klinika byla protiprávně vyklizena a že žijeme v policejním státě“?
Je to trošku vyhrocené vyjádření, já bych se pod to úplně nepodepsal. Nicméně si myslíme, že v určitou chvíli policie překročila svou pravomoc, neukončila totiž svou činnost pod záminkou nastražené bomby. Nechtěli jsme se vyjádřit, kdo vládne v tomto státě, ale k tomu, jak policie jednala.

Lidovky.cz: Pokud byste byli z budovy opravdu nuceni odejít, zvažujete, že byste se přesunuli do jiného objektu?
Může to připadat v úvahu, nicméně se tomu nevěnujeme. Především čekáme, jak dopadne jednání na magistrátu, kde je nová koalice, která se zavázala, že dům dostane do svého vlastnictví a aspoň dočasně ho nechá k užívání kolektivu centra Klinika.

Lidovky.cz: Věříte tedy tomu, že Klinika zůstane tam, kde je?
Snažíme se o to, včera se to povedlo, máme z toho radost, budeme pokračovat v tom, co jsme dělali doposud, budeme pokračovat v programu. Doufáme, že nás policie nevyklidí, podle nás k tomu není jediný důvod, proč by to měla udělat teď, když to neudělala po vypršení smlouvy.

Policie komentuje zásah na Klinice: ‚Nic jsme nevzdali‘

Mluvčí policie Tomáš Hulan popsal pro Lidovky.cz, jak probíhal zásah na žižkovské Klinice.

Policii kontaktovala média

Před 16:00 jsme v pátek převzali od médii anonymní výhrůžku o nastražené výbušnině v budově Kliniky na pražském Žižkově a jejím okolí. Na místo vyjeli policejní hlídky a hasiči. Prohledávání trvalo několik hodin, jedná se o velmi rozsáhlý objekt s mnoha místnostmi, které byly ještě k tomu zamčené, ve spolupráci s hasiči jsme je museli otevřít.

Předběžné soudní opatření

Když objekt prověříme, musíme ho předat oprávněnému vlastníkovi, do ruky se nám během zásahu dostal předběžný dokument vydaný Obvodním soudem pro Prahu 3, ze kterého jednoznačně vyplývá, kdo je momentálním vlastníkem, a tomu jsem objekt také předali. I když jsme konstatovali, že se výbušnina v budově nenachází, museli jsme v objektu setrvat i poté. Je v naší povinnosti počkat na konkrétní hodinu, kdy by měla být bomba zaktivována, což bylo v tomto případě osmá hodina večerní, a poté setrvat na místě bezpečnostní čas posléze, abychom mohli mít jasno v tom, že je situace bezpečná. Z toho důvodu proběhlo předání až ve 20:30 s tím, že od toho času byl objekt v držení oprávněného vlastníka, na základě předběžného opatření, který musíme respektovat.

Majitel nechtěl členy Kliniky v objektu

Vlastník poté uplatňoval své práva, ve chvíli, kdy vlastník vcházel do nemovitosti, snažily se do objektu vejít osoby, s jejíž přítomností nesouhlasil, a tudíž nás požádal o to, ať zjednáme pořádek, na základě toho jsme konali a osobám, které vlastník v budově nechtěl, jsme zabránili vstup do budovy.

Nic jsme nevzdali

Nic jsme nevzdali. Vlastník nemovitosti nás poté informoval, že si budovu v rámci svých možností zajistil, a že naši účast na místě již nevyžaduje. Potom jsme místo v Jeseninově ulici opustili. Po předání budovy má vše v kompetenci majitel. Vlastník jednoznačně deklaroval, že objekt uzavírá a nepřeje si, aby do objektu kdokoliv vstupoval.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Jadran (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Jadran (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Jadran (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....