Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Smrt za smrt. Nechte Kliniku být, vyhrožuje anonym starostce Prahy 3. Řeší to policie

Česko

  10:24
PRAHA - Kvůli sporu o Kliniku čelí starostka a místostarosta Prahy 3 výhrůžkám smrtí. „Smrt za smrt, ty kapitalistická zrůdo! Revoluce,“ podobné zprávy začaly přicházet v posledních dnech na mobilní telefony obou politiků. Případ už řeší policie. Aktivisté v autonomním centru však tvrdí, že za vzkazy nestojí. „Samotným nám vyhrožují,“ brání se.

Aktivisté chtějí zůstat i po půlnoci. foto:  Petr Topič, MAFRA

Už téměř dva týdny aktivisté okupují Kliniku, ze které se měli stáhnout po vypršení smlouvy na začátku března. Napjatá situace nyní vygradovala v záplavu výhrůžek na obou stranách. Jak upozornil server Tisen.tv, starostce Vladislavě Hujové (TOP 09) a místostarostovy Alexandrovi Belluovi (ODS) začal anonym v sms zprávách vyhrožovat smrtí.

Záchrana Kliniky? Nejde o dům, centrum se stalo symbolem, říká člen komunity

„Smrt za smrt, nechte Kliniku na pokoji!“ píše se například v nepodepsaných vzkazech. Případ nyní začala šetřit policie. „Mohu potvrdit, že místně příslušní policisté podobné oznámení přijali a s ohledem na jeho charakter předali celou věc k šetření kriminalistům,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Konkrétnější ale už být nechtěla.

Aktivisté důrazně popírají, že by zprávy adresoval politikům někdo z autonomního centra v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. „Nikdo z Kliniky nic takového nedělá. Od podobných věcí se distancujeme,“ sdělil Jakub Ort z mediální skupiny autonomního centra.

Prý sami čelí podobným výhrůžkám. „Denně je dostáváme na mobilní telefon. Tvrdí, že jsme feťáci. Stovky jich také každý den mažeme z facebookové stránky,“ poznamenal Ort. Podle něj není ani jisté, jestli nejde o cílenou kampaň, jak Kliniku zdiskreditovat.

Útok na Kliniku

Už v minulosti se stalo centrum terčem útoku maskovaných útočníků. Ti po demonstraci 6. února hodili do objektu několik světlic, od kterých začaly hořet záclony. Policie dosud nikoho nedopadla, ale antifašistické servery spekulují, že by se mohlo jednat o fotbalové chuligány a příznivce krajní pravice. Ti totiž byli v podobných maskách spatřeni i na demonstraci proti islámu, která se ve stejný den konala v centru Prahy.

Někteří aktivisté chtějí v Klinice přespat i přes konec smlouvy.
O půlnoci končí smlouva s Prahou.

Aktivisté měli objekt vypůjčený Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, smlouva jim však skončila na začátku března a k prodloužení nedošlo. Kliniku ale komunita odmítla opustit a nekývla ani na nabídku získat staré jesle na Praze 4 ve Znojemské ulici. „Před rokem jsme o Klinice mluvili jako o snu a za rok jsme z něho udělali realitu, kterou teď nechceme opustit a nechat zmizet,“ vydalo centrum v tiskové zprávě.

Na podporu Kliniky proběhla demonstrace a mezi lidmi také koluje petice, kterou podepsalo několik tisíc lidí. Kritici nicméně namítají, že se jedná o líheň levicového extremismu a spojují centrum s útoky na restauraci Řízkárna a se zapalováním policejních aut. Aktivisté se však od podobných akcí opakovaně distancovali.

Autor: