Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smrt za smrt. Nechte Kliniku být, vyhrožuje anonym starostce Prahy 3. Řeší to policie

Aktivisté chtějí zůstat i po půlnoci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté chtějí zůstat i po půlnoci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Kvůli sporu o Kliniku čelí starostka a místostarosta Prahy 3 výhrůžkám smrtí. „Smrt za smrt, ty kapitalistická zrůdo! Revoluce,“ podobné zprávy začaly přicházet v posledních dnech na mobilní telefony obou politiků. Případ už řeší policie. Aktivisté v autonomním centru však tvrdí, že za vzkazy nestojí. „Samotným nám vyhrožují,“ brání se.

Už téměř dva týdny aktivisté okupují Kliniku, ze které se měli stáhnout po vypršení smlouvy na začátku března. Napjatá situace nyní vygradovala v záplavu výhrůžek na obou stranách. Jak upozornil server Tisen.tv, starostce Vladislavě Hujové (TOP 09) a místostarostovy Alexandrovi Belluovi (ODS) začal anonym v sms zprávách vyhrožovat smrtí.

„Smrt za smrt, nechte Kliniku na pokoji!“ píše se například v nepodepsaných vzkazech. Případ nyní začala šetřit policie. „Mohu potvrdit, že místně příslušní policisté podobné oznámení přijali a s ohledem na jeho charakter předali celou věc k šetření kriminalistům,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Konkrétnější ale už být nechtěla.

Aktivisté důrazně popírají, že by zprávy adresoval politikům někdo z autonomního centra v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. „Nikdo z Kliniky nic takového nedělá. Od podobných věcí se distancujeme,“ sdělil Jakub Ort z mediální skupiny autonomního centra.

Prý sami čelí podobným výhrůžkám. „Denně je dostáváme na mobilní telefon. Tvrdí, že jsme feťáci. Stovky jich také každý den mažeme z facebookové stránky,“ poznamenal Ort. Podle něj není ani jisté, jestli nejde o cílenou kampaň, jak Kliniku zdiskreditovat.

Útok na Kliniku

Už v minulosti se stalo centrum terčem útoku maskovaných útočníků. Ti po demonstraci 6. února hodili do objektu několik světlic, od kterých začaly hořet záclony. Policie dosud nikoho nedopadla, ale antifašistické servery spekulují, že by se mohlo jednat o fotbalové chuligány a příznivce krajní pravice. Ti totiž byli v podobných maskách spatřeni i na demonstraci proti islámu, která se ve stejný den konala v centru Prahy.

Někteří aktivisté chtějí v Klinice přespat i přes konec smlouvy.
O půlnoci končí smlouva s Prahou.

Aktivisté měli objekt vypůjčený Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, smlouva jim však skončila na začátku března a k prodloužení nedošlo. Kliniku ale komunita odmítla opustit a nekývla ani na nabídku získat staré jesle na Praze 4 ve Znojemské ulici. „Před rokem jsme o Klinice mluvili jako o snu a za rok jsme z něho udělali realitu, kterou teď nechceme opustit a nechat zmizet,“ vydalo centrum v tiskové zprávě.

Na podporu Kliniky proběhla demonstrace a mezi lidmi také koluje petice, kterou podepsalo několik tisíc lidí. Kritici nicméně namítají, že se jedná o líheň levicového extremismu a spojují centrum s útoky na restauraci Řízkárna a se zapalováním policejních aut. Aktivisté se však od podobných akcí opakovaně distancovali.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...