Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vězeňská kariéra kmotra Nováka: byl knihovníkem i kuchtíkem. A třikrát doma

USA

  21:00
LITOMĚŘICE - Bývalý starosta Alexandr Novák se ve vězení polepšil a lze očekávat, že v budoucnu povede řádný život. Navíc má zajištěnou práci ve firmě i rodinné zázemí. Tak zní hlavní argumenty, proč soud vyhověl Novákově žádosti o předčasné propuštění. Přečtěte si kompletní odůvodnění, které získal server Lidovky.cz.

Kmotr Alexandr Novák foto: Richard Cortés

Alexandr Novák si odpykává čtyřletý trest za přijetí více než 40milionového úplatku v roce 1999, kdy byl starostou Chomutova. Po šestnácti měsících litoměřický soud vyhověl jeho žádosti o předčasné propuštění. Na svobodu se ale Novák zatím nedostal, státní zástupce totiž podal stížnost. Zda Novák vězení opustí, tak rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem.

Pobyt Nováka na svobodě má každopádně dvě podmínky: chovat se řádně sedm let a navíc musí vrátit úplatek, který skončil neznámo kde.

K TÉMATU:

Server Lidovky.cz získal usnesení, v němž litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd zdůvodnil, proč souhlasí s propuštěním Nováka podmíněně na svobodu. Jeho argumenty lze shrnout do čtyř bodů.

1. Novák se ve vězení choval vzorně, jezdil i domů

Soudce Nedvěd přičetl Novákovi k dobru, že ve vězení nebyl nikdy kázeňsky trestán, naopak byl odměňován za dobré chování. Dokonce odsouzenému třikrát dopřáli pobyt mimo dohled věznice. „Za dobu výkonu odnětí svobody byl jednou odměněn opuštěním věznice v souvislosti s návštěvou a dvakrát přerušením výkonu trestu odnětí svobody,“ vyjmenoval soudce.

Zcela bez provinění ale Novákův pobyt za mřížemi neprobíhal. Na stadionu, kde nehlídán dozorci uklízel, ho novináři vyfotili, jak je oblečený v bundě s klubovými odznaky FK Teplice. Teoreticky se tak mohl procházet mimo areál stadionu, aniž by budil podezření ve vězeňském mundúru. Kázeňský trest za to ale nedostal. Novák tvrdil, že tak bránil promočení pracovního oděvu a incident skončil domluvou. 

Z hodnocení vězně prý dokonce vyplývá, že si Novák „uvědomuje trestnou činnost“. U soudu přitom vinu vždy odmítal a úplatek, který vystopovala policie, označoval za půjčku, kterou vrátil.

Vězeňská kariéra kmotra Nováka

Za necelý rok a půl si Alexandr Novák stihl ve vězení vyzkoušet taková povolání, ke kterým by se coby podnikatel dost pravděpodobně nikdy nedostal. Když se loni v dubnu oblékl do vězeňského mundúru, byl pro začátek přiřazen na pracovní místo, které za mřížemi patří k nejžádanějším.

Od května 2013 pracoval "v knihovně pro obviněné a odsouzené jako knihovník". O nikterak namáhavé místo přišel v listopadu, kdy se však přesunul na pozici atraktivní z jiného důvodu: získal volný pohyb coby uklizeč na nestřeženém fotbalovém stadionu v Teplicích. Novináři ho tam vyfotili, jak má na sobě bundu s klubovými odznaky FK Teplice. Teoreticky se tak mohl procházet mimo stadion, aniž by budil podezření ve vězeňském mundúru. Kázeňský trest ale nedostal. Další rozruch přišel o čtvrt roku později, když policie na stadionu našla v šatnách notebook. Jak však uvádí soud, v té době už Novák na stadionu dva týdny nepracoval. A v podezření policie je nyní Novákův spoluvězeň.

O místo na stadionu však přišel a od letošního dubna začal pracovat jako skladník, odkud ho ale brzy vyslali jako pomocnou sílu do kuchyně. „K plnění pracovních povinností nebyly žádné připomínky,“ píše soudce. 

Kuchtíkem zůstal i poté, co ho koncem dubna kvůli aféře s notebookem přesunuli do věznice v Litoměřicích. Od škrábání brambor má ale Novák minimálně na čas pokoj. Podle posledních údajů v současnosti pracuje jako skladník v prádelně.

2. Novák se prý vězení nevyhýbal

Přestože Nováka loni v dubnu do vězení dopravila policejní eskorta poté, co ho zadržela u něj v kanceláři, nelze podle soudce říct, že by se trestu vyhýbal. Výzvu k nástupu trestu se mu totiž nepodařilo doručit a nevěděl ještě ani o tom, že mu nepovolili odklad trestu ze zdravotních důvodů. Fakt, že si policie pro Nováka dojela kvůli podezření, že by mohl zmizet do ciziny, soudce nezmiňuje.

PSALI JSME:

3. Není jasné, zda notebook na stadionu používal Novák

Na stadionu v Teplicích, kde Novák coby vězeň uklízel, policie letos v březnu našla „mobilní komunikační zařízení“. Podle informací v médiích se jednalo o notebook. Jak uvádí soudce Nedvěd, šetření není ukončené, nicméně zprávy z věznice nasvědčují tomu, že podezřelý je spíše druhý vězeň, který s Novákem na nestřeženém stadionu pracoval.

„Podle doplňující zprávy Věznice Teplice je pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání vedeno řízení proti odsouzenému R. B. s tím, že odsouzený Novák se na uvedeném pracovišti již od 11. 3. 2014 nenacházel,“ píše soudce. Policie našla notebook 26. 3. 2014. Soud proto k tomuto podezření nepřihlížel. Nicméně Novák kvůli tomu putoval z Teplic do Litoměřic.

4. Novák má rodinné zázemí a žije řádným životem

Soudce vyzdvihl, že od spáchání skutku uplynulo více jak 15 let a od té doby nespáchal žádný přestupek ani trestný čin a tedy žije řádný život. (Server Lidovky.cz upozornil, že byl Novák nedávno prověřován kvůli podezření z účasti na podezřelých leteckých tendrech za stamiliony. V kauze padly tři rozsudky, proti Novákovi však policie důkazy nezískala.)

PSALI JSME:

V celkovém dojmu pak soud Nováka líčí jako napraveného recidivistu: „Autoritu vychovatele a ostatních zaměstnanců respektuje a jeho chování a vystupování je na požadované úrovni. “ A dále pak: „Má funkční rodinné zázemí, kdy je podporován manželkou.“

Pokud Nováka pustí, bude pracovat v rodinné firmě a bydlet ve společném bytě s manželkou. I Eva Nováková přitom byla v kauze přijetí úplatku obviněna, avšak pro nedostatek důkazů nakonec soudy stíhání zastavily. (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Soudce dodal, že z Novákova hodnocení je patrné, že chce změnit dosavadní způsob života. Opakování trestné činnosti navíc podle soudu brání i pětiletý zákaz působení ve veřejných funkcích.

Vrátí se buď úplatek, nebo Novák za mříže

Podle soudu tak Novák splňuje podmínky pro podmíněné propuštění, ovšem uložil mu nejdelší možnou zkušební dobu - sedm let - a dohled probačního úředníka. K tomu navíc Novák musí vrátit úplatek, za který byl odsouzen. „S ohledem na charakter trestné činnosti pak odsouzenému (soud) ještě uložil přiměřené omezení a povinnost směřující k tomu, aby nadále vedl řádný život, a to konkrétně, aby vydal bezdůvodné obohacení, které získal trestným činem,“ napsal soudce.

Pro Nováka je to jediná možnost, jak se za mříže znovu nedostat. „Jde o podmínku, ke které by přihlížel (soud) v případě rozhodování o tom, zda se odsouzený ve zkušební době podmíněného propuštění osvědčil či nikoliv,“ uzavřel soudce.


Úplatek pro Nováka

Alexandr Novák si od loňského dubna odpykává čtyřletý trest za přijetí úplatku. Soud ho poslal do vězení za to, že v roli starosty v roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech, za což mu obratem přišlo přes 40 milionů na rodinný účet v Rakousku.

Dosud není jasné, kde skončil 40 milionový úplatek, který měl Novák coby chomutovský starosta za prodej městských akcií získat.

Lidovky.cz už dříve zmapovaly cestu špinavých peněz z Německa (od firmy, která akcie získala) přes Kypr až do Novákovy kapsy. Za přijetí 40milionového úplatku zaplatil Novák pokutu pět milionů korun. Dalších pět mu zůstalo a zbylých 30 milionů zmizelo kdesi na Kypru. A je otázkou, zda k němu nedoputovaly později oklikou.

Manželé Novákovi sice podle advokáta vrátili celých 40 milionů korun, chomutovský soud však trvá na tom, že o tom není žádný důkaz.

  • Kudy putoval úplatek si můžete podrobně přečíst zde:

Kde skončil úplatek, za který kmotr Novák sedí? Minimálně část v jeho kapse

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...