Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Saša Novák zuřivě shání prachy, chce zdrhnout, ukazují nové odposlechy kmotrů

Kongres ODS. Bývalý senátor a chomutovský starosta Alexandr Novák (vlevo) a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongres ODS. Bývalý senátor a chomutovský starosta Alexandr Novák (vlevo) a... | foto: Lidové noviny

PRAHA Hned dvě zvučná jména lobbistů figurují v korupční kauze kolem leteckých tendrů za více než čtvrt miliardy korun - severočeský podnikatel a bývalý politik Alexandr Novák a také lobbista Ivo Rittig. Z policejních odposlechů vyplývá, že mohli ovlivňovat, kdo zakázky ministerstva zemědělství získá. Podmínka úspěchu byla jasně stanovená: "odsypat" 13 procent z celkové ceny zakázky.

Říkali tomu "povídat si jako kosmonauti" nebo "sedět s ušima" a dějištěm těchto schůzek byl nejčastěji nenápadný hangár na chomutovském letišti. Průběh byl vždy stejný. Nejprve se zkontrolovala místnost, poté pozvaný host a nakonec byl dotyčný požádán, aby si vypnul mobilní telefon a vyndal z něj baterii. Jak ale server Lidovky.cz zjistil, tím opatrnost severočeského bosse Nováka nekončila.

Zachyceno odposlechy

Telefonický rozhovor podnikatele Miloše Baláka (Ba.), který dle odposlechů hrál roli prostředníka mezi uchazeči o zakázky a příjemci úplatku, s kolegou Karlem Frankem (Fr.)

 • Ba. Zdar Karlos!
 • Fr. Nazdar, lesu zdar, Milošku. Hele, dneska jsem byl na návštěvě.
 • Ba. Jo?
 • Fr. Ano. Protože za tejden budeme něco vědět.
 • Ba. Dobře dobře.
 • Fr. Tak jsme si povídali jako kosmonauti.
 • Ba. Jo? No tak to je dobré... Jo vy jste seděli s těma ušima! Na těch uších!
 • Fr. No vždyť říkám, jako kosmonauti.
 • Ba. Jojo, je mi to jasný.
 • Fr. Já jsem si myslel, že je to na tlumočení, ty vole.
 • Ba. Nene, akorát ono už to je taky zastaralá věc. Už to taky dokážou rozkliknout.
 • Fr. No to víš, to je v píči vole.

Každému u stolu rozdal zvláštní zařízení. "Já jsem si myslel, že je to na tlumočení, ty vole." "Jo vy jste seděli s těma ušima! Akorát ono už to je taky zastaralá věc. Už to taky dokážou rozkliknout." Nahraný rozhovor Miloše Baláka, jednoho z uchazečů o zakázky, s jeho kolegou velmi připomíná průběh schůzek u Nováka v hangáru, tak jak je líčí obžaloba:

"Účastníci se po celou dobu bavili prostřednictvím mobilního zařízení na zkreslování hlasu a znemožnění prostorového odposlechu." V hangáru pak měly podle svědků padat konkrétní podmínky, které bylo třeba pro vítězství v tendru splnit. Přinést igelitku s 13 procenty z ceny zakázky. Zařízení si na schůzku nosil Novák osobně. Loni na jaře pátrali kriminalisté po přístroji přímo u něj doma, odešli však s prázdnou.

Nejvyšší boss Rittig

V zakázkách na hašení a vápnění lesů z roku 2012, v celkové hodnotě 305 milionů korun bez DPH, však hrál podle všeho významnou roli i lobbista Ivo Rittig. I jeho jméno totiž v odposleších padlo a z kontextu vyplývá, že ho obžalovaný František Šafránek, který o tendr soutěžil, považoval dokonce za vrchol celé korupční pyramidy.

"Já mám takový dojem, že Saša je pod tlakem, tak si vymysleli, že ho Svěcený nahrál, a tlačí teď na nejvyššího bosse, na Rittiga." Josef Svěcený, jehož jméno v odposleších zaznělo, o zakázky také usiloval. A proto i jeho čekala schůzka v leteckém hangáru. Když však o podmínce odvést podíl ze zakázky řekl své obchodní partnerce Jarmile Vodňanské, ta se obratem obrátila na policii.

Advokátka Karolína Babáková Rittigovu účast na zakázkách ministerstva zemědělství na hašení a vápnění lesů odmítá. "Klient naprosto vylučuje, že by takové tvrzení bylo pravdivé, neměl s těmi zakázkami nic společného," říká Babáková.

VÍCE O PŘÍPADU:

Schůzku Jarmily Vodňanské s Novákovým komplicem, který jí potvrdil povinnost "nějaké procento odsypat", už zachytily policejní mikrofony. "Na tyto věci musíte myslet už v nabídkách. Nemůžete to dostat, pokud nemáte budget," vysvětloval jí Michal Valeš. Jak už dříve Lidovky.cz informovaly, letos v únoru ho rakovnický soud uznal vinným z uplácení. Mimo jiné totiž nabízel Svěcenému a Vodňanské pět milionů za to, že z tendru odstoupí. Skutečnost, že byl vyjednavačem Nováka, který vývoj zakázek řídil, se však prokázat nepodařilo.

Mobil a půjčka jako úplatek

A stejně je tomu i v případě druhé obžaloby, která se týká stejných leteckých zakázek a bez pozornosti médií běží u pražského obvodního soudu. Přestože je z odposlechů patrné, že se kolem tendru točily milionové úplatky, ve kterých měli prsty vlivní lobbisté, obžalovaná je pouze úřednice ministerstva zemědělství Zdeňka Staňková a podnikatel Šafránek, který jí "měl poskytnout úplatek zastřený formou půjčky pěti tisíc korun a mobilního telefonu Nokia," přečetla obžalobu soudkyně Edita Beranová.

Zachyceno odposlechy

Jak zachytily odposlechy, Staňková si Šafránkovi řekla o mobilní telefon. O výběru se několikrát bavili a úřednice také zaslala několik sms, v nichž upřesňovala, který telefon chce.

St. Tak už mám jasno tak buď N700 černá nebo C301 gold

St. Právě jsem projela net, 700, pokud to nebude moc bolet.

St. Tys to kupoval v obchodě? Já myslela, že to vezmeš v rámci toho zákaznického zvýhodnění. Tos neměl.

Staňková mu na oplátku vynášela cenné informace a pomáhala s papírováním kolem zakázky. Navíc byla členkou komise pro otevírání obálek a hodnocení nabídek ve výběrových řízeních. Na rozdíl od Nováka však tato dvojice nebyla dostatečně opatrná. "Tak hlavně, že jsme si říkali, že nebudeme říkat jména, že jo. To je výborný," vytkla Šafránkovi úřednice Staňková, když při jednom z rozhovorů jmenoval konkrétní osoby, podle čehož bylo možné rozklíčovat, o které zakázce hovoří.

Stejně jako u soudu s Novákovým komplicem Valešem, i v tomto případu figuruje bývalý senátor za ODS Novák pouze jako svědek a trestu se obávat nemusí. Přesto i on možná doplatil na to, že se na korupci kolem leteckých zakázek podílel.

Na podzim totiž policie vyslechla, jak se Šafránek baví se Staňkovou o tom, že by měl Novák do konce roku nastoupit do vězení. V té době už byl totiž severočeský boss odsouzený za přijetí úplatku v době, kdy byl starostou Chomutova. "Říkali, že mají dojem, že tak zuřivě shání peníze, protože bude chtít zdrhnout z republiky," referoval na podzim roku 2012 podnikatel Šafránek Staňkové do telefonu. O půl roku později policie Nováka zatkla, ačkoli do té doby nástup do vězení úspěšně odkládal kvůli údajným zdravotním potížím. "Byly důvodné obavy, že by mohl uprchnout nebo se skrývat," rozhodl však náhle soud.

Verdikt nad Šafránkem a Staňkovou padne nejdříve v červnu. Úřednice zatím na ministerstvu zůstává - jak úřad vysvětlil, ctí presumpci neviny. A letecké zakázky za více než čtvrt miliardy byly nakonec obě zrušeny. Oficiální důvod: nedostatek financí. A tak i přes trestní oznámení se už ministerstvo o podezření z korupce nezajímalo.

Zachyceno odposlechy

Úřednice Staňková (St.) se baví s podnikatelem Šafránkem (Ša.) o plánech osoby, kterou lze v kontextu celého případu identifikovat jako Alexandra Nováka.

 • Ša. Jak jsme dneska mluvili o tom, že ten, co stojí za tím Braumem...
 • St. Jo no...
 • Ša. Tak že by měl do konce roku nastoupit do basy.
 • St. Jo?
 • Ša. A říkali, že mají dojem, že tak zuřivě shání peníze, protože bude chtít zdrhnout z republiky.
 • St. Hm, je to možný.

Šafránek (Ša.) debatuje se Staňkovou (St.) o důvodech, proč ministerstvo prodloužilo termíny kolem leteckých zakázek.

 • St. Jestli platí to, co říkáš, že je tam možná nějaká příbuzenská vazba, tak to se nediv, že jim na to šli.
  • Ša. On tvrdí, že není, ale to tvrdí on.
  • St. Hm.
  • Ša. Tak je to spíš... Já mám takový dojem, že Saša je pod tlakem, tak si vymysleli, že ho Svěcený nahrál, a tlačí teď na nejvyššího bossa, na Rittiga.

Šafránek je nespokojený s vývojem kolem zakázky a plánuje, jak si došlápne na ty, kteří mají pohodlný průběh na starosti.

 • Ša. Sehnal jsem kontakt přímej dolů na toho jejich velitele. Dám mu šanci, buď mi řekne pravdu, jak to všechno je, a pokud se nedovím pravdu, tak si tam dojedem sami a zeptáme se co a jak. (...)
 • Ša. Pak mu řeknu, že si sednu a sepíšu memoáry. A budu je pomalu upisovat. A potřebuju tři čtvrtě milionu na ÚOHS a pak mi neříkej, že za dva miliony osm set nerozpoutám pěknou mediální kampaň.
 • St. To víš že jo, oni mají strach ještě furt.
 • Ša. A začnu do toho řezat ze všech stran.

Staňková se zlobí na Šafránka, že během telefonního hovoru používá konkrétní jména.

 • St. Ono se to kolem toho začíná nějak bublat, z tý protistrany vaší. Dneska jsem s nima měla tři dost hektický telefonický rozhovory.
 • Ša. A s kým jako?
 • St. Zástupci vaší protistrany.
 • Ša. To je Orolin?
 • St. Jo. Tak hlavně, že jsem si říkali, že nebudeme říkat jména, že jo. To je výborný.

Šafránek říká Staňkové, jak už jeho obchodní partner Miloš Balák (Kouř), který měl zřejmě vyjednávání o cinknutí zakázky na starosti, čeká na úplatek.

 • Ša. Ale on (Kouř) je hrozně lačnej toho, abych se tam objevil s taškou.
 • St. Ale pochop, že ta taška neskončí u něj, on je v takovým stresu, protože on tu tašku musí okamžitě redistribuovat dále ještě. To přeci musíš vědět.
 • Ša. Dobře, ale tak obvykle se to dává za nějakou práci, ne.

...a později

 • Ša. Tak ono mu (Kouřovi) to nějak nefunguje. Vždycky to není dodistribuovaný. Vždycky se to zamrzne po cestě v jeho případě.
 • St. No a to je právě ten problém, proč podle mého názoru on je nyní v takovém presu, že jemu už jde téměř o kejhák. Já nemůžu říct, že by mi  to úplně takhle doslova řekl, ale ve svý podstatě to z té debaty tak jako trošinku vyplynulo. Když on jako mluvil o autech ve vzduchu, barákách ve vzduchu a podobně. No já jsem debil, já celej večer přemýšlím, kdo je béčko. (Miloš Balák alias Kouř alias béčko). Vidíš, co jsem za kreténa? Jak jsem vystresovaná?

Šafránek referuje Staňkové o rozhovoru s blíže nespecifikovanými lidmi z Kroměříže.

 • Ša. Hele, dneska se ozvali ti z Kroměříže a měli v podzemí tu jejich slavnou schůzku jako každý úterý. Že jim tam bylo řečeno ze severu, že prej je ještě nějaká možnost zachránit to vápnění (zakázku na vápnění lesů). No, uvidíme, co vymyslí, neřekli co a jak. Jenom tak mluví.
 • St. Byla bych v klidu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!