Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdybych Nováka nepustil, neměl bych to jak zdůvodnit, tvrdí soudce

Česko

  16:30
PRAHA - Neměl jsem zákonné podmínky, abych jeho žádost zamítl, vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz soudce Vlastimil Nedvěd, který v pátek rozhodl o podmínečném propuštění Alexandra Nováka. Severočeský kmotr si dosud odpykal 16 měsíců ze čtyřletého trestu za přijetí 40milionového úplatku.

Okresní soud v Litoměřicích propustil podmíněně kmotra Alexandra Nováka foto: Iveta Lhotská - Mafra

Lidovky.cz: Nováka soud vyzval, aby vrátil 42 milionů korun, které získal na úplatcích. Znamená to tedy, že se ty peníze policii nepodařilo zadržet?
Rozhodoval jsem pouze o podmínečném propuštění a uložil jsem jako případnou podmínku, aby vydal neoprávněný majetkový prospěch, který získal svou trestnou činností. Částku by měl postupně splácet. Nemusí ji zaplatit hned celou.

Lidovky.cz: Takže ty peníze, které získal z úplatků, policie nenašla?
Nevím, kolik zadrželi. Pro mě byl rozhodující odsuzující rozsudek. Ten spis má několik tisíc stránek a píše se v něm, že dostal peněžitý trest 5 milionů korun, které zaplatil. O tom, zda-li bylo něco zadrženo, se ve spise nehovoří. Ani zda byly zkoumány jeho majetkové poměry. Tohle v tom řízení ani přezkoumávat nemohu. Pouze zkoumám podmínky pro podmínečné propuštění.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Přihlédl jste k tomu, že se měl Novák ve vězení chovat dobře. Nicméně, když uklízel v Teplicích na fotbalovém stadionu, našel se notebook a Novák je podezřelý z jeho užívání...
Pro mě je rozhodující, že nebyl kázeňsky potrestán, ani za to není trestně stíhán. Jak to bylo skutečně, to já v současné době přesně vím, ale pro mě jako by to nebylo. Nemám tady, že by byl za něco takového trestán, i když se něčeho takového dopustil.

Lidovky.cz: A můžete tedy detailněji popsat, jak to s tím notebookem bylo?
Nevím, co tam bylo. Policie ani Vězeňská služba mi to nesdělily. Ani zjištění, jestli se na tom nějakým způsobem pan Novák podílel.

Kmotr Novák

Odsouzený Alexandr Novák byl považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 působil jako starosta Chomutova, mezi roky 2000 a 2006 seděl za Chomutovsko v Senátu a byl i ve výkonné radě ODS. Krátce po odsouzení řady ODS opustil. Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek zařadil Nováka mezi stranické kmotry.

Lidovky.cz: Takže k tomu nemůžete přihlédnout?
Nemohu. Ze zákona.

Lidovky.cz: Podivný byl i Novákův nástup do vězení. Dlouho se mu vyhýbal, tvrdil, že je nemocný.
Nebylo prokázáno, že by se vyhýbal vězení. On pouze požádal o odklad ze zdravotních důvodů. Doložil lékařskou zprávu a zdravotníci Vězeňské služby doporučili odklad o šest měsíců. Na základě znaleckého posudku se rozhodlo, že se trest neodkládá. Hned ten den byl vydán příkaz na zahájení výkonu trestu a pan Novák byl okamžitě zadržen. Nemohu to brát, jako že pokusil vyhýbat trestu.

Soud se bál, že prchne

Alexandra Nováka zadržela policie loni počátkem dubna. Důvodem bylo nejen rozhodnutí soudu, že i přes zdravotní komplikace Novák výkon trestu zvládne, ale i obavy policie, že se chystá uprchnout ze země. "Policie měla důvodné obavy, že by mohl uprchnout nebo se skrývat," řekla tehdy serveru Lidovky.cz místopředsedkyně Okresního soudu v Chomutově Lenka Chalupová.

Více čtěte ZDE

Lidovky.cz: Nemohl jste ve svém verdiktu třeba přihlédnout k závažnosti Novákova trestného činu?
K závažnosti činu podle zákona už správně přihlížet nemohu. Teď ho musím soudit jako každého jiného. Když to řeknu obráceně, neměl jsem zákonné podmínky, abych stížnost zamítl. Mohl jsem rozhodnout jinak, ale neměl bych, jak to odůvodnit.

Lidovky.cz: Na verdikt byla podaná stížnost...
Ano, a má odkladný účinek. V rádiu třeba říkali, že už je na svobodě. To není pravda. Do té doby, než krajský soud rozhodne, bude pan Novák ve výkonu trestu pokračovat.

Lidovky.cz: Nevíte, kdyby mohl krajský soud rozhodnout?
To určitě nevím.

Autor: