Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Napíchnuté ministerstvo. Do telefonu jsem si vymýšlela, tvrdí úřednice u soudu

Vzpomínka na kongres ODS. Kmotr Alexandr Novák (uprostřed, vpravo sedí Ivo Rittig) ještě v obleku. Dnes už nosí vězeňský mundúr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzpomínka na kongres ODS. Kmotr Alexandr Novák (uprostřed, vpravo sedí Ivo Rittig) ještě v obleku. Dnes už nosí vězeňský mundúr. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Šířila jsem výmysly a drby, protože jsem chtěla být důležitá, snažila se ve středu obměkčit soud úřednice Zdeňka Staňková. Čelí totiž obžalobě, že si řekla o úplatek při veřejné zakázce, kterou měl ovlivňovat kmotr Alexandr Novák. Žalobce má jako důkaz odposlechy. Staňková však tvrdí, že by byla hloupá řešit to po telefonu. Na ministerstvu zemědělství, kde pracuje, se totiž podle ní o odposlouchávání linek vědělo.

Kauza leteckých zakázek, kterou server Lidovky.cz od počátku sleduje, sahá podle slov obžalovaných do nejvyšších kmotrovských pater. O tom, kdo získá tendry za více než čtvrt miliardy korun, měli podle nich rozhodovat severočeský podnikatel a bývalý politik Alexandr Novák a také lobbista Ivo Rittig.

ČTĚTE VÍCE O TOM, CO ZACHYTILY ODPOSLECHY:

Policejní odposlechy však proti nim dostatek důkazů nepřinesly. Na lavici obžalovaných tak usedly jen vedlejší postavy celého případu. Úřednice Zdeňka Staňková, která zakázky administrovala, podnikatel František Šafránek, který o ně usiloval, a už dříve byl odsouzen Michal Valeš, který coby Novákův komplic nabídl úplatek jedné z firem výměnou za odstoupení z tendru.

Polopravdy, nesmysly, výmysly

Do verdiktu nad Staňkovou a Šafránkem zbývají dva týdny. Úřednice se ve středu u hlavního líčení snažila své chování vysvětlit. K žádosti o úplatek se nepřiznala. Tvrdí, že věty, které ji mají usvědčit, říkala jen proto, že chtěla "zdůraznit vážnost svého úřadu" a "zveličovat svůj vliv". Ten prý přitom neměla.

Zachyceno odposlechy

Jak zachytily odposlechy, Staňková (St.) si Šafránkovi řekla o mobilní telefon. O výběru se několikrát bavili a úřednice také zaslala několik sms, v nichž upřesňovala, který telefon chce. Ze slov nevyplývá, že by měla mobil platit, jak tvrdila u soudu. Naopak.

St. Tak už mám jasno tak buď N700 černá nebo C301 gold

St. Právě jsem projela net, 700, pokud to nebude moc bolet.

St. Tys to kupoval v obchodě? Já myslela, že to vezmeš v rámci toho zákaznického zvýhodnění. Tos neměl.

"Při poslechu přepisu telefonických odposlechů jsem konsternována, jaké polopravdy, nesmysly či dokonce výmysly jsem byla schopna vyřknout," kála se Staňková. Označila se za "pouhou referentku", která neměla možnost zakázky na hašení a vápnění reálně ovlivnit.

V odposleších však hovořila jinak. "Už to nemůžu zdržovat," říkala například Šafránkovi o jednom dopise do telefonu. Jindy mu zas oznámila, že "poslala zakázku do kopru". Úřednice ale tvrdí, že nic takového nedělala. A jako důkaz předložila výpis z ministerstva. "Z něj je zřejmé, kdy jsem úkol obdržela a kdy ho vyřídila," uvedla.

O odposleších jsem věděla

Podle obžaloby si Staňková řekla o mobilní telefon a půjčku pět tisíc korun. Úřednice ale tvrdí, že peníze nikdy nedostala a mobil Šafránkovi, se kterým se prý už dlouho zná, zaplatila. Zároveň zdůraznila, že řešit úplatky po telefonu by bylo naivní. "Od října 2012 bylo obecně na ministerstvu zemědělství známo, že telefonní hovory některých zaměstnanců, včetně mě samotné, jsou odposlouchávány," uvedla soudu. A dokládají to podle ní i zachycená slova: "Máme tady špinavé uši."

Závěrem dodala, že na podzim roku 2012, kdy si měla o úplatek říct, už bylo jasné, že se veřejné zakázky ruší. A věděl to prý i Šafránek.

VÍCE K TÉMATU:

Obvodní soud pro Prahu 1 tak na první pohled řeší jen případ drobného úplatkářství. Pořízené odposlechy a vyšetřování související s už dříve odsouzeným Michalem Valešem, komplicem Alexandra Nováka, však ukázaly na způsob, jakým byly ovládané letecké zakázky za stamiliony. 

Jak už dříve server Lidovky.cz uvedl, kdo chtěl vyhrát, musel "nějaké procento odsypat". Konkrétně 13 procent, což dělalo až desítky milionů korun. Komu přesně měly peníze jít, není z odposlechů zřejmé. Vždy se hovořilo pouze o "Praze". Šafránek ale popisoval významnou roli "Saši", tedy Nováka. Ten však u soudu jakoukoli spojitost se zakázkami popřel. Za nejvyššího bosse pak Šafránek označil Ivo Rittiga. I on ale označil účast na zakázkách za nesmysl.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...