Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koalice se dohodla na nominaci eurokomisaře, má jím být Jourová

Česko

  9:17aktualizováno  12:45
PRAHA - Kandidátkou české vlády na eurokomisařku bude ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO. Představitelé koaličních stran se na její nominaci dohodli na dnešním jednání koaliční rady, sdělily zdroje z vlády. Dohodu na kandidátovi potvrdil bez bližších podrobností na svém twitterovém účtu státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Kandidátka české vlády na eurokomisařku Věra Jourová. foto: MAFRA - Dan Materna

"Bílý kouř nad Strakovkou: habemus commissarius!" napsal Prouza v parafrázi na volbu papeže.

Místopředsedkyně hnutí ANO byla považována za hlavní favoritku na zisk nominace, neboť navržením političky roste šance, že český eurokomisař povede některý z významnějších resortů v příští Evropské komisi. Její šéf Jean-Claude Juncker v ní totiž chce mít vysoké zastoupení žen.

Jourová se vyjádřila, že by se i v Bruselu chtěla věnovat regionální politice nebo institucionálním vztahům, což je oblast, ve které se cítí silná. "Nebojím se ale ani dopravy či průmyslu," poznamenala.

Věra Jourová:

Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1991) a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (2012).

Současné funkce: ministryně pro místní rozvoj (od ledna 2014), první místopředsedkyně hnutí ANO 2011 (od března 2013), členka Poslanecké sněmovny (od října 2013)

Dříve působila například jako vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (2001-2003); náměstkyně ministra pro místní rozvoj (2003-2006); před loňským vstupem do Sněmovny a vlády podnikala několik let jako konzultantka, zaměřovala se na evropské fondy.

V letech 2003 až 2006 byla členkou ČSSD; v roce 2002 byla za ČSSD zvolena zastupitelkou Třebíče; v roce 2009 kandidovala do Evropského parlamentu za Evropskou demokratickou stranu jako nestraník, v roce 2010 kandidovala též jako nestraník do Sněmovny za KDU-ČSL; v hnutí ANO se angažuje od roku 2012 - byla hlavní manažerkou, pracovala na ekonomickém programu, loni v březnu byla zvolena první místopředsedkyní; při říjnových předčasných volbách do Sněmovny byla lídrem kandidátky hnutí ANO na Vysočině.

Na podzim 2006 strávila měsíc ve vyšetřovací vazbě kvůli kauze Budišov. Podezření z korupce se ale neprokázalo a stíhání v létě 2008 skončilo konstatováním, že se skutek nestal. Soud přiznal Jourové 2,7 milionu korun jako náhradu majetkové újmy, o dalších požadavcích Ústavní soud rozhodl, že jsou promlčené.

„Mimo svou hlavní práci bych působila na sjednocení Čechů, kteří v Bruselu pracují,“ uvedla Jourová jednu ze svých priorit. Jako další priority zmínila zlepšování jména České republiky a dodržování morálních zásad při zvládání řízení rezortu.

Sobotka ustoupil

Dohodu vládních stran umožnil ústupek sociálních demokratů premiéra Bohuslava Sobotky. ČSSD ve snaze odbourat pat při hledání kandidáta minulý týden signalizovala připravenosti podpořit Jourovou výměnou za podporu některých programových priorit ČSSD. Sociální demokracie podle Sobotky vzdala nominaci svého kandidáta Mertlíka na eurokomisaře po shodě s ANO na navýšení peněz na sociální služby a vyšším růstu minimální mzdy.

Podle Sobotky i šéfa ANO Andreje Babiše nominace ženy zvyšuje šance Česka na získání významnějšího resortu v nové Evropské komisi.

Náhrada na ministerstvu

Ve vládě chce Jourová zůstat až do podzimu, kdy by měla nová komise začít fungovat. Do té doby hodlá mimo jiné vyčerpat maximum evropských fondů či předložit vládě novelu zákona o veřejných zakázkách. Podle dřívějších informací by Jourovou ve funkci ministryně pro místní rozvoj měla nahradit Klára Dostálová. Hnutí ANO by si tak toto ministerstvo nechalo ve své kompetenci.

Klára Dostálová

Před působením na ministerstvu byla ředitelkou Centra pro evropské projektování při krajském úřadu Královéhradeckého kraje (2004-2014)

V únoru 2013 kritizovali někteří zaměstnanci královéhradeckého krajského úřadu fakt, že Dostálová brala kromě platu ředitelky Centra evropského projektování od kraje další peníze jako externí poradkyně. Podle zaměstnanců tak byla placena dvakrát za jednu práci. Dostálová kritiku odmítla s tím, že poradenství byla aktivita nad rámec jejích pracovních povinností.

To, aby byla náhradnicí právě Dostálová, je zatím přáním Jourové. „Myslím, že je to profesionálka, která má dobrý vhled,“ řekla kandidátka na post eurokomisaře na tiskové konferenci.

I ve vedení hnutí ANO bude Jourová podle svých nejspíše nahrazena. Povinnostem jediné místopředsedkyně by se zároveň s působením v Evropské komisi nemohla naplno věnovat. Řadovou členkou hnutí však zůstane.

Reakce opozice:

"Je to takové typické řešení této koalice," řekl Karel Schwarzenberg (TOP 09). ČSSD podle něho ustoupila od toho, že jako nejsilnější vládní strana měla kandidáta nominovat, a Babiš zapomněl na svou zásadu šetřit. ČSSD chce totiž výměnou navýšení peněz na sociální služby a vyšší růst minimální mzdy.

Jourová je podle Schwarzenberga v porovnání s ostatními kandidáty poměrně dobrým řešením. Očividné je podle něj také to, že česká strana jedná na objednávku z Bruselu, aby kandidátem byla žena. "Předseda vlády evidentně vyhověl poptávce Jeana-Clauda Junckera, aby mu byla nabídnuta za prvé žena, a také někdo s podporou z ALDE," řekl rovněž místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Premiér se jezdil radit do Bruselu nikoliv o dobrém portfoliu pro českého komisaře, ale aby měl alibi, proč zase ustoupil," komentoval výběr šéf ODS Fiala. Je ale podle něho dobře, že se česká reprezentace konečně na jednom jménu shodla. Vláda podle Fialy nepřipravila Jourové "svou slabostí a nerozhodností" při nominaci do EK nejlepší výchozí podmínky.

Michal Hašek (ČSSD) kandidaturu Jourové ocenil. "Už se z toho začala stávat taková politická přetahovaná, která by byla špatně pochopitelná českou veřejností i Evropskou komisí," řekl. Hašek ocenil i to, že se Sobotkovi povedlo vyjednat výměnou programové věci, hlavně zvýšení peněz na odměňování lidí v sociálních službách. "Žádné personální handly, žádné personální kšefty, ale z pohledu sociální demokracie programové záležitosti, které dlouhodobě prosazujeme," uvedl hejtman.

 

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat