Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koalice si už plácla skoro na vše. Zbývá dohodnout 'maličkosti': daně a zdravotnictví

Koalice se shodla na všem kromě daní a zdravotní péče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koalice se shodla na všem kromě daní a zdravotní péče. | foto: FRA - Jan Zátorský

PRAHA Mezi stranami vznikající vlády panuje shoda ve většině bodů budoucí koaliční smlouvy. Společnou řeč zatím nenašly v daních a zdravotnictví. Je však možné, že kompletní koaliční smlouva bude schválena už v úterý. Po sobotním zhruba šestihodinovém jednání zástupců stran to novinářům v Poslanecké sněmovně řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Koaliční partneři také přijali lidovecký návrh na pojistku proti přehlasování jedné ze stran.

"Shodli jsme se na finálních formulacích budoucího koaličního programu a zůstaly pouze dvě oblasti, ke kterým se ještě budeme muset vrátit na příštím jednání," řekl Sobotka. Spory panují například v otázce daňové progrese a zavedení takzvané sektorové daně. Podle Sobotky je třeba lépe rozložit daňové zatížení. "Část by měly nést také firmy nebo větší firmy, tady se nám zatím nepodařilo dosáhnout shody," uvedl předseda ČSSD.

Jednání o budoucí koalici

"My se v souladu s naším volebním programem bráníme zvedat daně," řekl na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Zopakoval, že hnutí chce zejména hledat úspory ve fungování ministerstev, než navyšovat daňovou zátěž.

Podfinancované zdravotnictví

Druhou spornou oblastí je zdravotní péče. Strany se sice shodly na zrušení poplatků u ambulantních lékařů a v lékárnách. Hledají ale finanční zdroje pro případ, že by koalice znovu nezavedla ani poplatky v nemocnicích, které od ledna skončí z důvodu rozhodnutí Ústavního soudu. Sobotka se prý obává, aby zrušení poplatků nevedlo ke zhoršení situace v podfinancovaném resortu zdravotnictví. Strany se podle něj naopak shodly na zachování poplatku za pohotovost. "Protože to vidíme jako jednu z mála oblastí, kde může mít nějaký regulační smysl," řekl.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Nejmenší koaliční strana, KDU-ČSL, požadovala do koaliční smlouvy přidat pojistku proti tomu, aby ji dvě silnější strany v klíčových hlasováních nemohly přehlasovat. ČSSD a hnutí ANO s ní po jednání souhlasily. Důležité zákony tak budou platit pouze v případě, že se pro ně na schůzích vlády vyjádří alespoň polovina ministrů z každé koaliční strany.

Boj s divokými exekutory a lichvou

Místopředseda lidovců Marian Jurečka uvítal, že se jeho straně podařilo do koaliční smlouvy prosadit snížení daní pro rodiny a úpravy důchodového systému tak, aby průběžný pilíř zohledňoval kromě odpracovaných let i počet vychovaných dětí. KDU-ČSL také prosadila do vládního programu boj s "divokými" exekutory a lichvou, dodal.

Podle Sobotky bude jednání o společné smlouvě pokračovat v úterý večer, kdy by už mohl být dokument definitivně hotov. Poté ho budou interně schvalovat jednotlivé vládní strany. V sobotu by se jím tak mohl zabývat i Ústřední výkonný výbor ČSSD.

Naopak personální otázky prý zástupci stran neprobírali. Chtějí počkat na návrat předsedy lidovců Pavla Bělobrádka z pracovní cesty do USA.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!