Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přestřelka Babiše s Kalouskem: Levárny, mafie, kmotrovská sága

Česko

  15:01aktualizováno  15:42
Na pozadí jednání o státním rozpočtu na sebe vytáhli lídři hnutí ANO a TOP 09 výroky ostrého kalibru. Šéf ANO Andrej Babiš nejdřív označil exministra financí Miroslava Kalouska za hlavu organizovaného zločinu. Kalousem kontroval, že Babiš je pro něj vyvrcholením kmotrovské ságy v Česku a že vodil bývalého premiéra ČSSD Stanislava Grosse.

Miroslav Kalousek může podle miliardáře a nově politika Andereje Babiše za krizi Česku foto: MAFRA - Dan Materna

Babiš jako favorit na post nového ministra financí ve vznikající vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) nejdřív překvapil otevřením tvrzením o zákonu, který je hlavní páteční náplní práce sněmovny. Projednávání státního rozpočtu na příští rok v prvním čtení.

"Nebudu ho číst. Proč bych ho četl, jako? Jak mám číst 900 stran a skládat vládu a ještě stavět tým na vyjednávání. Jasně, že ho nebudu číst. Mám na to lidi," doznal se šéf ANO novinářům. Výhrada, že jde o nejdůležitější zákon roku, ho před novináři povzbudila k útoku na exministra Kalouska. Hlavního kritika rychlého projednávání normy ve sněmovně.

Státní rozpočet v prvním čtení

Sněmovna v prvním čtení schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Schodek má vzrůst proti letošku o 12 miliard na 112 miliard korun. TOP 09 neprosadila návrh na jeho snížení. Sněmovna už nemůže základní parametry rozpočtu měnit. Závěrečné schvalování se očekává za dva týdny.

"Nejdůležitější zákon… Pan Kalousek, kolem něho šly všechny ty levárny tady za 20 let a já ho považuji za hlavu organizovaného zločinu, může nám tady vykládat, co chce. Škoda, že se nesnažil, když byl ministr financí, šetřit. Reálně šetřit," prohlásil předseda hnutí ANO.

Podobně břitká reakce Kalouska na sebe nenechala dlouho čekat. "Ten pán evidentně neví, o čem mluví. Já nevím, kdo ho řídí. V zájmu českých občanů doufám, že ho řídí někdo z České republiky, a ne z Moskvy," začal svůj atak nynější předseda poslanců TOP 09.

Záhy svoje vyjádření pro média vygradoval. Babiš jako významný člen vlády a šéf Agrofertu bude podle něj v permanentním střetu zájmů. "Už si nebude zajišťovat výhody pro Agrofert úplatky pro kmotry, už si to bude zajišťovat svými kapacitami. Je to takový vrchol kmotrovské ságy v České republice – sám sobě kmotrem, sám sobě klientem," zmínil Kalousek (Babiš avizoval, že se v případě nástupu do vlády vedení Agrofertu vzdá, pozn. red.).

ČTĚTE TAKÉ:

Jakkoli přiznal, že důkazy pro svá tvrzení nedisponuje, exministr financí v ostrém tónu pokračoval. "Že vodil pana premiéra Grosse, to snad všichni vědí. Zeptejte se pana redaktora Kmenty. Ten nám sdělil, že pan Babiš byl pasákem pana Grosse. Ano, byl. Voliči rozhodli o tom, že pan Babiš už nemusí nikoho pást. Že to, co dříve outsourcoval, už může zajišťovat vlastními kapacitami. Úkolem důsledné opozice, je upozorňovat na trvalý konflikt zájmů," uzavřel šéf poslanců TOP 09.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat