Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koalice Spolu chce o Vrběticích jednat ve Sněmovně. Vystrčil žádá Babišovu iniciativu v NATO a EU

Zástupci koalice SPOLU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci koalice SPOLU. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Opoziční koalice Spolu pokládá informace o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích ze strany Ruska za státní terorismus. Chce o věci v úterý jednat v Poslanecké sněmovně. Od vlády žádá další informace o pozadí i časovém vývoji případu, o nedávném odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka či plánované cestě pověřeného šéfa české diplomacie Jana Hamáčka (oba ČSSD) do Moskvy.

Koalice Spolu očekává i další reakce českých ústavních činitelů vůči režimu Vladimira Putina, řekli předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 na dnešní on-line tiskové konferenci.

Šéf ODS Petr Fiala prohlásil, že informace o zapojení ruských agentů do výbuchu ve vrbětickém areálu jsou šokující a znamenají novou bezpečnostní situaci. Česko už není vystaveno jen kybernetickým útokům a informační válce, ale Rusko už se neštítí ani násilných činů, uvedl. Ze strany Moskvy jde podle něj o státní terorismus a Česko na to musí rychle reagovat.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na tiskové konferenci ke kauze Vrbětice.
Předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.

Spolu bude chtít případ řešit kromě branného výboru i na plénu Sněmovny. Pokud se jí nepodaří takový bod prosadit nadcházející týden na řádné schůzi, je koalice připravena iniciovat mimořádnou schůzi dolní komory. Za klíčové pro bezpečnost státu a její kritické infrastruktury považuje kromě jiného také to, aby ruské firmy nebyly vpuštěny do tendru k dostavě jaderné elektrárny Dukovany.

Koalice chce také od vlády slyšet, za jakých okolností byl odvolán Petříček a zda se Hamáček nechystal do Ruska ve chvíli, kdy už měl informace o ruské stopě ve Vrběticích, poznamenal lídr lidovců Marian Jurečka. Představitelé České republiky by měli podle něj žádat po Moskvě omluvu.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová soudí, že reakce české strany musí být daleko razantnější než vypovězení 18 diplomatů z ruského velvyslanectví v Praze, protože jde o teroristický čin. Skutečnost, že při výbuchu ve Vrběticích zemřeli jen dva lidí, označila za zázrak. Očekávala by i jasný postoj prezidenta republiky. Ten se prostřednictvím svého mluvčího omezil zatím na prohlášení, že byl o případu informován a že ústavní činitelé postupují v součinnosti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer spolu s Hamáčkem oznámili, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Česko v reakci na to vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb. Rusko označilo informace za absurdní a očekává odvetné kroky vůči českým diplomatům v Moskvě.

Čeští kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu „v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti“ pátrají po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v době výbuchu ve Vrběticích pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Podle fotografií i jmen z pasů hledaných mužů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Vystrčil: Babiš by měl v EU a NATO iniciovat postup proti ruskému vlivu

Představitelé českého Senátu odsoudili možné zapojení ruských tajných služeb do výbuchu skladu ve Vrběticích na Zlínsku jako akt státního terorismu. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) iniciovat v NATO a EU společný postup proti narůstání ruského vlivu.

Senátní bezpečnostní výbor se podle svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý) sejde příští týden se šéfy Bezpečnostní informační služby a Národní centrály boje proti organizovanému zločinu (NCOZ). Chce informace, které by poskytly kontext do celého případu. Připraví stanovisko, o kterém Senát rozhodne na středeční schůzi. Příští týden také zasedá Sněmovna a ke kauze se mají sejít i sněmovní výbory pro obranu a bezpečnost.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) uvedla, že po došetření případu ruského zapojení do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích by Česko mělo požadovat po Rusku odškodnění. Náklady na odstranění následků výbuchů v roce 2014 podle ní dosáhly zhruba jedné miliardy korun.

Senát opakovaně varoval před ruskými aktivitami v ČR. Podle Vystrčila je nepřijatelné, aby vládní činitelé nyní navrhovali kroky, které by znamenaly bezpečnostní riziko a zvýšení strategické závislosti na Rusku.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....