Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo jsou ‚agenti z Vrbětic‘? Byli součástí ruské elitní jednotky, která měla po Evropě plno práce

Policie pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v... | foto: ČTK

PRAHA Agenti takzvané „jednotky 29155“ ruské vojenské rozvědky GRU byli v posledních letech více než výkonní. Stáli za převratem v Černé Hoře, pokusem o vraždu obchodníka se zbraněmi v Bulharsku či destabilizační kampaní v Moldávii. Akcí, která je dostala do zájmu médií, byla otrava bývalého agenta FSB Sergeje Skripala a jeho dcery. Do této jednotky přitom patří i oba agenti, kteří měli stát za výbuchem ve Vrběticích v roce 2014.

Dva Rusové, kteří měli mít prsty ve výbuchu ve Vrběticích, jsou podle médií agenti vojenské tajné služby GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Podle fotografií i jmen z pasů šlo o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Podle Ruska jde o civilisty.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer s odvoláním na bezpečnostní složky hovořil o důvodném podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 (dva mrtví) byli zapojeni příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU. Česko kvůli tomu vyhostí 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb.

Média tyto muže již dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Podle Ruska jde o civilisty.

Koláž fotografie Anatolije Čepigy z vojenské akademie a Ruslana Boširova z...
Alexander Miškin - druhý podezřelý z otravy agenta Sergeje Skripala.

Již v říjnu roku 2019 zpravodajci Velké Británie, Francie a USA dospěli k názoru, že ruské podvratné operace v Evropě jsou dílem elitní jednotky speciálně vycvičené k převratům, sabotážím a vraždám. Tajné služby však dokázaly v posledním měsíci sestavit seznam 15 agentů, kteří se na těchto akcích podíleli, a podle informací francouzského deníku Le Monde ze zpravodajských zdrojů prošli všichni tito lidé jedním místem – francouzským regionem Horní Savojsko. Právě součástí této jednotky mají být zmiňovaní agenti Miškin a Čepiga.

Lékař ze severu

Jednačtyřicetiletý Miškin se podle různých médií narodil 13. července 1979 v zapadlé obci Lojga na severu Ruska a až do konce 90. let žil s babičkou v rodné vesnici. Na počátku nového tisíciletí nastoupil na lékařskou vojenskou akademii pro námořnictvo v Petrohradě. Studoval na 4. lékařské fakultě a školu dokončil v roce 2003 nebo 2004. K rozvědce GRU se dostal možná již na studiích, nejpozději však v roce 2010, kdy se přestěhoval do Moskvy a získal tajnou identitu.

Miškin podle investigativního webu Bellingcat v období 2011 až 2018 hodně cestoval pod falešným jménem, a to především na Ukrajinu a do moldavského separatistického regionu Podněstří. Na Ukrajině byl i v roce 2013 během protestů, které vedly k pádu proruské vlády v Kyjevě.

Dvaačtyřicetiletý plukovník rozvědky GRU Čepiga (narodil se 5. dubna 1979) pochází z obce Nikolajevka z Amurské oblasti na Dálném východě. Podle médií bojoval v konfliktech v Čečensku a na Ukrajině.

Oba muži se na území ČR podle NCOZ pohybovali nejméně od 11. do 16. října 2014. K prvnímu výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku přitom došlo 16. října 2014, při explozi zahynuli dva zaměstnanci firmy, kteří v něm pracovali. Oba muži se tehdy prokazovali ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov.  Alexandr Petrov byl identifikovaný jako Alexandr Miškin a Ruslan Boširov se ve skutečnosti podle britských médií jmenuje Anatolij Čepiga.

Mužům stejného vzezření s pasy na jméno Alexandr Petrov a Ruslan Boširov připisuje Británie útok jedem novičok na bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v britském Salisbury v březnu 2018. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo. Prezident Vladimir Putin v září 2018 řekl, že ruské úřady oba muže znají, jsou to civilisté a nejsou to žádní zločinci. Oba muži tehdy připustili, že byli v osudné dny v Salisbury, ale jako turisté.

„Jednotka 29155“

Agenti jednotky 29155 přilétali přes Paříž, Lyon, Ženevu či Nice a do departmentu sousedícího se Švýcarskem a Itálií se dopravovali vlaky nebo autobusy. Pravidelně se zdržovali ve městech Evian, Chamonix, Megève, nebo v menších a izolovanějších vesnicích. Podle francouzské kontrarozvědky tak zjevně alpský region sloužil jako „základní tábor“ pro operace GRU v celé Evropě.

„Bezprecedentní“ pátrání po agentech podle listu Le Monde odstartoval právě incident v Salisbury, kde byl nervovým jedem novičok otráven bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera Julija. 

Podle zdrojů deníku Le Monde se Rusové nejčastěji vyskytovali ve městě Megève a region si zvolili kvůli sousedství se Švýcarskem a relativně blízkým hranicím s Itálií, Francií a Španělskem. Jde o diskrétní a snadno dostupné místo, které navíc hojně navštěvují ruští občané.

Britská, francouzská a ani švýcarská kontrarozvědka zatím nebyly schopné nelézt místo, kde by Rusové přechovávali zbraně či nebezpečné materiály, nicméně se jim podařilo identifikovat restaurace a obchody, ve kterých agenti ruské GRU například nakupovali oblečení.

Obchodníky, u kterých se Rusové stavovali víckrát, pak tajné služby prověřovaly také, ale ani u nich nebyly schopné nalézt kompromitující materiály. Francouzská rozvědka tak dospěla k „nejpravděpodobnějšímu“ závěru: „Horní Savojsko fungovalo v jako základna pro tajné operace jednotky 29155 v Evropě.“

Identita odhalena

Jako agenty vojenské tajné služby GRU identifikoval Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu v říjnu 2018 investigativní web Bellingcat za přispění ruského serveru The Insider. O Miškinově identitě psala i skupina ruských blogerů Conflict Intelligence Team. Ke zjištění je přivedly veřejně dostupné dokumenty o převodu osobního automobilu v roce 2017. Prodejcem byl Anatolij Čepiga, kupcem Alexandr Miškin.

Již v říjnu 2018 řekl Radiožurnálu zdroj ze zpravodajských služeb ČR, že dva Rusové, které Británie vinila z otravy bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery Julije, byli v říjnu 2014 pod falešnou identitou v Česku. Podle stejného zdroje byl v ČR v druhé polovině října 2014 i později otrávený Sergej Skripal. Oba agenti měli v ČR podle britských médií sledovat Skripala, který údajně předával informace českým tajným službám.

Podle zdrojů ruského serveru Fontanka.ru z října 2018 figuruje v případu otravy Sergeje Skripala a jeho dcery ještě další Rus, který vystupoval jako Sergej Fedotov a navštívil v lednu a únoru 2014 ČR společně s dalším podezřelým Rusem, Alexandrem Petrovem, alias Miškinem. Fedotovovo skutečné jméno je podle skupiny Bellingcat Denis Sergejev. 

The Insider a Bellingcat v roce 2019 napsaly, že Fedotov navštívil v dubnu 2015 také Bulharsko. Stalo se tak ve stejnou dobu, kdy byl otráven místní obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev. Podobně jako Skripal i on útok přežil. V obou případech byla podle Bellingcat použita nervově paralytická látka typu novičok, která se v 70. a 80. letech minulého století vyráběla v tehdejším Sovětském svazu. Čeští vyšetřovatelé pracují podle Jan Hamáčka s verzí, že munice z Vrbětic měla být určená k likvidaci výše zmíněného bulharského obchodníka, jenže vybuchla dřív, tedy ve Vrběticích. Měla ale explodovat až v Bulharsku. 

Již v listopadu 2014 byl Miškin i Čepiga podle Bellingcatu vyznamenáni titulem Hrdina Ruska. O vyznamenání rozhodl zvláštním dekretem prezident Vladimir Putin. Vyznamenání od prezidenta Miškin podle lidí ze svého okolí dostal za „činnost vztahující se k okupaci Krymu nebo ke svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovičovi“, uvedl v roce 2018 Bellingcat. Janukovyč byl na Putinův pokyn během protivládních bouří v Kyjevě v roce 2014 tajně přepraven na Ruskem kontrolovaný Krym. Krátce po vyznamenání se Miškin, stejně jako Čepiga, přestěhoval do bytu v moskevském mrakodrapu za 350.000 dolarů (téměř osm milionů korun). Byt nekoupil, byl mu podle oficiálních záznamů přidělen.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!