Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
17. listopadu 2010 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koalice v Praze není hezká a byla předem dohodnutá, míní Havel

Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Způsob, kterým vznikla koalice ODS a ČSSD v Praze, podle exprezidenta Václava Havla není hezký. Má dojem, že koalice obou stran byla předem domluvená. Havel to řekl novinářům na Národní třídě, kam přišel uctít památku 17. listopadu.

Volební zákon by se podle Havla měl změnit tak, aby neumožňoval "účelové likvidování hlasů". "Hrubě se mi to nelíbí a mám takový dojem, že to bylo už dávno domluveno, přichystáno, že se to dalo čekat," komentoval Havel výsledek pražského vyjednávání, při němž vítěz voleb v Praze TOP 09 o radnici přišel a dohodli se pražští politici ODS a ČSSD. "To, co se stalo, není hezké, zvláště ten průběh," dodal Havel.

Čtěte také

"Domnívám se, že takovýto stav je možné napravit jedině tím, že bude zpřesněn volební zákon, aby neumožňoval takové účelové likvidování hlasů a snad by pomohlo i to, kdyby Praha, která je kraj, měla opravdu své volby spolu s krajskými, a ne s obecními," uvedl exprezident.

Prostřednictvím billboardu se exprezident Havel zapojil do kampaně ke komunálním volbám.

Rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů kritizovali menší pražské strany - zelení, SNK ED a Věci veřejné. Podle nich by bez rozčlenění Prahy na více obvodů, které prosadila ODS, neměly ČSSD a ODS pro koalici v Praze dost hlasů.

Strana zelených, SNK ED a VV kvůli tomu podaly stížnost k Městskému soudu, kterou se domáhaly neplatnosti voleb. Soud ji ale odmítl.

Ohlasy k pražské koalici

Dohoda o koaliční spolupráci ODS a ČSSD v Praze je podle prezidenta Václava Klause rozumná a není na ní nic zvláštního. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ji naopak označil za "potrat pražské naděje".

"Tuto koalici nepodporuji. Pražská ODS má snad tu nejhorší pověst v zemi a spolupráce s ní ČSSD mezi lidmi logicky poškozuje," komentoval pražskou koalici úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Spojení ODS se sociálními demokraty se nelíbí ani premiérovi Petru Nečasovi: "Jsem přesvědčen, že by ODS v Praze slušela účast v pravicové koalici, která by také odpovídala většinovému názoru pražských voličů." VÍCE ČTĚTE ZDE

Havel vyjádřil po volbách v Praze přání, aby vítězná TOP 09 "provětrala" pražský magistrát. Předchozí vedení města, které měla v rukou ODS, podle něj bylo jedno z nejhorších.

Nynější prezident Václav Klaus naopak pražskou koalici ODS a ČSSD označil za rozumnou. Nechápe, proč je kolem ní takový rozruch, když stejné spojenectví vzniklo i v jiných městech.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...