16. listopadu 2010 7:42, aktualizováno  9:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze je dobojováno. ODS a ČSSD se dohodly na koalici

Bohuslav Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Přibližně o půl čtvrté ráno stvrdili zástupci ODS a ČSSD koaliční dohodu, která by jim na další čtyři roky měla zajistit vládu nad Prahou. Lidovým novinám to potvrdil důvěryhodný zdroj. Po měsíci od voleb je tak v hlavním městě dobojováno. Vítězná TOP 09 se bude muset smířit s opozičními lavicemi.

Navzdory vítězství pravicových stran usednou do vedení města sociální demokraté. Dohoda mezi ODS a ČSSD  by měla podle všeho garantovat post primátora pro občanské demokraty. Jejím lídrem byl v podzimních volbách lékař Bohuslav Svoboda.

6:5, ale pro koho?

Podle informací LN ještě není jasné, jak by konkrétně měla konečná koaliční smlouva mezi ODS a ČSSD v Praze vypadat. Ve hře je nyní varianta rozdělení postů v radě mezi obě ve volbách poražené strany v poměru pět ku pěti. Primátorem by se stal Bohuslav Svoboda z ODS. Socialisté by naopak měli obsadit resort financí a dopravy, na kterou se počítá s jedním z jejich hlavních vyjednávačů Karlem Březinou.

Dále čtěte:

Podle zákona o hlavním městě ale musí být pražská rada jedenáctičlenná. ODS s ČSSD proto hodlají poslední místo radního nabídnout TOP 09. "Nebyli by součástí koalice, ale měli by tak možnost přístupu ke všem informacím a tím lepší pozici pro kontrolu," popsal strategii jeden ze členů stran jednajících o koalici v Praze. Zda TOP 09 něco takového akceptuje, není jisté. Pokud by odmítli, změní se poměr v 6:5.

JAK BY MOHLA VYPADAT PRAŽSKÁ RADA:

1. Alexandra Udženija (ODS) - členka výkonné rady z Prahy 2 
2. Bohuslav Svoboda (ODS) - volební lídr ODS 
3. Ivan Kabický (ODS) -dosluhující starosta Letňan  
4. Josef Nosek (ODS) - starosta Prahy 8
5. Radek Lohynský (ODS) - zastupitel v Praze 4
6. Karel Březina (ČSSD) - člen vyjednávacího týmu ČSSD
7. Petr Dolinek (ČSSD) - bývalý šéf Mladých sociálních demokratů 
8. Antonín Weinert (ČSSD) -bývalý místostarosta pro finance  z Prahy 10
9. ???
10. ???
11. "Mrtvý radní" ?

Občanští demokraté by do rady mohli vyslat Alexandru Udženiju z Prahy 2, dosluhujícího starostu Letňan Ivana Kabického, končícího starostu Prahy 8 Josefa Noska a Radka Lohynského z Prahy 4. Za ČSSD by kromě Březiny mohl sedět v radě i bývalý šéf Mladých sociálních demokratů Petr Dolinek či bývalý místostarosta pro finance Antonín Weinert z Prahy 10.

Kalousek: Je to Kmotrovská koalice korupčního kartelu

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek LN řekl, že jeho strana svého zástupce do rady nevyšle. "Pokud jsou vaše informace pravdivé, jen se potvrdí to, na čem byli dohodnutí před volbami. Nevznikne velká koalice, ale spojení, kterému pracovně říkáme 4K. Tedy Kmotrovská koalice korupčního kartelu. Je úplně absurdní, že by v takové radě mohl sedět jediný zástupce TOP 09. Budeme se o zlepšení poměrů v Praze snažit z opozice," uvedl Kalousek.

Více čtěte:

Občanští a sociální demokraté tak nyní musí doladit, kdo z nich bude mít v radě šest míst. Podle informací LN přitom není vyloučeno, že by většinu v radě výměnou za post primátora pro ODS mohli držet socialisté. Od devíti se má scházet klub zastupitelů ČSSD, občanští demokraté by měli jednat také. "Existuje jasně specifikovaný návrh od ODS. Když ho odsouhlasí klub zastupitelů a krajský výkonný výbor, stane se koaliční smlouvou," sdělil šéf pražské ČSSD a jeden z vyjednávačů Petr Hulinský Výsledky jednání nechtěl předjímat, stejně jako odmítl prozradit podrobnosti rodící se dohody.

Nové zastupitelstvo by se mělo sejít nejpozději na začátku prosince.

TOP 09 ostrouhala

Původně byla na dnešek ohlášena další jednání. Dopoledne mělo vedení pražské ČSSD diskutovat o nabídkách na koalici, které strana dostala od TOP 09 a ODS. Večer se pak sociální demokraté chtěli sejít s TOP 09. Naplánovaná byla také schůzka TOP 09 a ODS.

O sestavení koalice dosud jednaly především TOP 09 a ODS, vzájemně se ale ostře napadaly. V kuloárech se začalo stále silněji mluvit o tom, že občanští demokraté by se raději spojili s ČSSD.

ODS již sociální demokracii s nabídkou oslovila před dvěma týdny. Navrhla jí ale nevýhodnou smlouvu, která kopírovala program ODS. V radě by pak ČSSD měla čtyři křesla. V pátek potom sociálním demokratům návrh dohody předložila TOP 09. Tato nabídka byla prý pro sociální demokracii vstřícná. Ve chvíli, kdy začala ČSSD uvažovat o koalici s ODS, rezignoval její lídr Jiří Dienstbier mladší.

Petr Kolář, Lidovky.cz