Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koaliční dohodu posvětili poslanci. Kaňkovský ale váhal s podporou vlády

Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL po podpisu nové koaliční smlouvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL po podpisu nové koaliční smlouvy. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA Koaliční dohodu podepsali všichni poslanci ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Svůj podpis připojil i poslední zástupce lidovců, jímž byl Vít Kaňkovský, který se obává, že lidovci budou ve vládě "válcováni". O tom, zda podpoří Sobotkův kabinet, se Kaňkovský ještě nerozhodl.

Novinářům to bez bližších podrobností řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marian Jurečka. Koalice chtěla mít všech 111 podpisů do úterka.

Jurečka už v úterý řekl, že více lidoveckých poslanců mělo výhrady, týkaly se například programu v oblasti zdravotnictví. Na klubu se poslanci podle Jurečky dohodli, že připomínky budou zohledněny v programovém prohlášení vlády.

Šéfové koalice dohodu podepsali 6. ledna.

Váhající lidovec Kaňkovský: Mluvit o vládě je předčasné

Jeho podpis byl jediný, který v úterý večer chyběl pod koaliční smlouvou. Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský v úterním rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že od začátku patřil mezi kritiky účasti lidovců ve vládě s ČSSD a hnutím ANO. A zatím nechce ani říct, zda může kabinet premiéra Bohuslava Sobotky počítat s jeho důvěrou.

Máte ke koaliční smlouvě podobné výhrady, jaké se objevily u sociální demokracie? Tedy například tlak na podpis od předsedy hnutí ANO Andreje Babiše?
Ne. Určitě ne.

Co vám tedy na koaliční smlouvě vadí?
Řeknu to v kostce. Od začátku jsem byl členem našeho poslaneckého klubu, který byl spíš nakloněný tomu, abychom plnili roli opozice. A doposud si myslím, že naše účast ve vládě může v dlouhodobém horizontu KDU-ČSL spíš poškodit. Mám určité obavy, zda jako nejmenší koaliční strana nebudeme válcováni dvěma silnějšími soupeři. A zda bude naše role důstojná.

Znamená vaše váhání kolem smlouvy něco pro vaši podporu nové vládě? Zvednete pro ni ruku při hlasování o důvěře?
Je to určitý proces. Teď se bavíme o koaliční smlouvě, jejím znění. O tom, jestli má být KDU-ČSL součástí vládní koalice, nebo nemá. Mluvit teď o vládě je ještě předčasné.

Předčasné? Vždyť už míří za Hrad za prezidentem jednotliví ministerští kandidáti – včetně těch lidoveckých.
Samozřejmě. Ale pane redaktore, to předbíháme. Jsou to spojené nádoby. V tuto chvíli se bavíme o koaliční smlouvě, pak může přijít rozhodnutí o mé podpoře vládě.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!