9. srpna 2012 11:39, aktualizováno  12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kocourkova exmanželka stáhla žalobu o odkloněné miliony

Martin Kocourek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kocourek. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Bývalá žena někdejšího ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka vzala zpět svoji žalobu, kterou se po svém exmanželovi domáhala osmi milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 6 tak zastavil řízení, kvůli němuž nesměl bývalý ministr od konce června disponovat svým majetkem, řekla místopředsedkyně soudu Zuzana Barochová. Olga Kocourková podle ní svůj krok nijak neodůvodnila.

"Klientka dospěla k závěru, že problémy se svým bývalým manželem nechce řešit prostřednictvím soudů," řekl právní zástupce Kocourkové Karel Čelikovský. Podle něj se tak žena rozhodla i v souvislosti s trestním stíháním někdejšího ministra.

Odkloněných 16 milionů
Kocourková po svém bývalém muži chtěla polovinu ze 16 milionů, které před rozvodem její někdejší manžel skryl. Podala žalobu na neplatnost smlouvy o vyrovnání společného jmění manželů. Soudy také na její žádost vydaly předběžné opatření, kterým zakázaly Kocourkovi jakkoli nakládat s domem v Hostivici a bytem s garáží v Praze 6. "Soud 2. srpna řízení zastavil, rozhodnutí zatím není pravomocné," uvedla Barochová.

ČTĚTE TAKÉ

Kvůli milionům, které se Kocourek snažil skrýt nákupem akcií přes společnost Key Investments před bývalou manželkou, policie někdejšího ministra i jeho matku Jindřišku v květnu obvinila z poškozování věřitele. Hrozí jim až osmileté vězení. Policie však před nedávnem podle deníku Právo navrhla jejich stíhání zastavit.

Kocourek musel kvůli kauze odejít z vlády
S obviněním totiž nesouhlasí Kocourková a poškozování věřitele patří mezi trestné činy, u kterých je třeba ke stíhání souhlasu poškozeného, pokud jsou obviněný a poškozený v bližším příbuzenském poměru. Dozorující žalobce z Prahy-západ Zdeněk Matula návrhu zatím nevyhověl a uložil policii ho doplnit. Policisté se mají zabývat tím, zda se podmínka výslovného souhlasu se stíháním vztahuje i na případ již bývalých manželů.

Kauzu, která vyvrcholila Kocourkovým odchodem z vlády, zahájila na začátku listopadu zpráva Mladé fronty Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments. O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila. Objevily se proto spekulace o původu peněz. Odkud peníze pocházely, nyní zjišťuje protikorupční policie.

PSALI JSME

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou, a proto je svěřil do správy KI.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR FAKTURANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč