Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zemanovi ubyl soupeř, bývalý velvyslanec Kolář nepůjde do boje o Hrad

Diplomat Petr Kolář. foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA - Prezident Miloš Zeman bude mít o jednoho soupeře v boji o Pražský hrad méně, o nejvyšší politický post v zemi se nakonec nebude ucházet bývalý velvyslanec v USA či Rusku Petr Kolář. Podle svých slov nechce ředit hlasy voličů, síly je prý potřeba soustředit ve prospěch jediného silného protikandidáta.
  10:36aktualizováno  11:11

„Dospěl jsem k závěru, že jsou zde lepší kandidáti. Je potřeba netříštit síly, ale spíše je spojovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz Petr Kolář, o němž se jako o potenciálním kandidátovi hovořilo několik měsíců. Bývalý ambasador svou účast v klání o prezidentský úřad poprvé připustil loni v září. Někdejší diplomat byl jedním z lidí, které jako možné uchazeče o prezidentský úřad prezentovala Kroměřížská výzva.

Let balonem s Pithartem, večeře s Halíkem? Lidé přispívají na nového prezidenta

Výzvu zformulovalo hnutí Peloton složené z bývalých politiků, aktivistů či podnikatelů, jejichž cílem je najít člověka schopného ve volbách Zemana porazit. Právě hnutí na své stránce na sociální síti Facebook o Kolářově rozhodnutí ve čtvrtek dopoledne informovalo. „Toto jeho rozhodnutí nás neskutečně mrzí, ale samozřejmě ho absolutně respektujeme,“ uvedla Kroměřížská výzva na webu. Nejvážnějším soupeřem Miloše Zemana tak zůstává textař, producent a někdejší podnikatel Michal Horáček.

Bývalý velvyslanec České republiky ve Švédsku, Irsku, USA a naposledy v Rusku Kolář zpravil své příznivce spojené s Kroměřížskou výzvou o rozhodnutí nekandidovat osobním dopisem. V něm adresátům vysvětlil, že prakticky jeho jedinou motivací utkat se o Hrad bylo zabránit stávající hlavě státu ve znovuzvolení. A to je podle něj v tak důležité misi málo.

Negativní motivace nestačí, nebylo by to poctivé, říká Kolář

„Pro tak zásadní rozhodnutí, zda se ucházet o přízeň voličů v prezidenstké volbě negativní motivace nestačí. Nebylo by to vůči vám ani vůči naší zemi poctivé. Ten, kdo bude vážně bojovat o úřad prezidenta republiky, by měl opravdu chtít být prezidentem a neměla by mu chybět vůle vše tomu podřídit. Mně ta touha i vůle chybí,“ napsal Kolář v dopise, jejž má server Lidovky.cz k dispozici.

Petr Kolář na snímku z roku 2010.
Petr Kolář.

V dopise pak rozvedl hlavní důvod, proč případnou kandidaturu položil. Nechce ubírat hlasy v boji proti Zemanovi. „S velkou úlevou jsem zvláště v poslední době sledoval, že se na startovní čáře řadí nebo se k tomu chystají osobnosti, které mi každá svým způsobem nějak imponují a hlavně jsou jednoznačně prozápadní, proevropské a proalianční a nemají sebemenší chuť jakkoli koketovat a flirtovat s autoritářskými a totalitními režimy východního střihu,“ vysvětlil (celý dopis zde).

Kandidaturu dosud ohlásil Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek či lékař a aktivista Marek Hilšer. Velmi vážně ji zvažuje i bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Miloš Zeman představil svůj záměr pokusit se o druhé prezidentské období 9. března ve Španělském sále Pražského hradu zhruba před tisícovkou svých příznivců, hlavním důvodem je prý závazek vůči svým voličům, chuť k práci a také pošťouchnout česká média.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat