Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Telefonát s Trumpem je zdvořilostní akt, ne pozvánka do Bílého domu, míní Špaček

Česko

  19:19
PRAHA - Telefonický rozhovor mezi prezidenty není podle znalce etikety Ladislava Špačka oficiální pozvánkou do Bílého domu. Bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla to řekl ve středu. Jestliže se návštěva českého prezidenta Miloše Zemana v USA má konat na konci dubna, její program by už měl být hotový, dodal.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Pochybnosti o tom, jak bude návštěva Zemana v USA vypadat, vyjádřili v úterní veřejné diskusi podle webu Blesk.cz bývalí čeští velvyslanci ve Washingtonu Petr Kolář a Michael Žantovský.

Kolář je Žvanivý slimejš a ostuda české diplomacie, reagoval na pochybnosti Ovčáček

Kolář se v diskusi pozastavil nad tím, jak Zeman dostal pozvánku do Bílého domu. „Údajně to probíhalo tak, že tam někdo panu prezidentovi ukazoval kartičky, on tam četl, co tam měl napsáno tomu Trumpovi, a ten na to říkal: Nice. You sound like my man. Once you are in US or in DC, stop by and let’s have a picture together.‘ (Super. Zníte jako můj člověk. Až budete ve Státech nebo ve Washingtonu, uděláme si spolu fotku, pozn. red.) To bylo to pozvání, prý. A protože pan prezident jede do New Yorku na židovský kongres v dubnu, tak že se teda zastaví v tom Bílém domě a budou mít tu fotku,“ citoval web Blesk.cz Koláře.

Podle Špačka jsou podobná neformální pozvání mezi státníky běžnou frází. „Taková větička v rozhovoru neznamená nic než jenom zdvořilostní floskuli. Je to totéž, jako když se potkáme na ulici a řekneme si, že někdy zajdeme na kávu. Nemá to žádnou závaznost,“ řekl Špaček. Dodal, že vůbec není jisté, že schůzka se opravdu uskuteční.

Zdvořilost, nikoli formální pozvání

Rozhodující podle něj je, zda prezident, který pozvání vyřkl, pověří svůj aparát, aby návštěvu zorganizoval. „Takových obratů se pronáší hodně, zažil jsem to mnohokrát, byly to zdvořilostní věci,“ poznamenal Špaček. Teprve ve chvíli, kdy dojde k formálnímu pozvání se začíná domlouvat termín návštěvy, složení delegace a podrobný program, dodal.

„Pokud by se ta návštěva měla konat ve druhé polovině dubna, tak už je pochopitelně program, kde budou možná ještě dvě tři položky k potvrzení,“ předpokládá Špaček na základě vlastních zkušeností. Podotkl však, že cesty prezidentů se dohadují v utajeném režimu, a veřejnost tudíž nemá šanci se o nich dozvědět více.

Nevyloučil, že program Zemana ve Spojených státech, v němž má podle Hradu být i setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se ještě plánuje. „Nevíme, jestli to není teprve na Hynku Kmoníčkovi,“ zmínil Špaček nového českého velvyslance. Ten před svým odletem do USA minulý týden řekl, že detaily návštěvy se teprve ladí.

Potvrzení obvykle přichází později

Podobně se minulý týden vyjádřilo i ministerstvo zahraničí, když se v médiích objevila informace, že zájem o místo v prezidentské delegaci má šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Kmoníček ve shodě s Černínským palácem poukázal na to, že Bílý dům později, než je obvyklé, potvrzoval například setkání Trumpa s německou kancléřkou Angelou Merkelovou nebo britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil pravděpodobný termín Zemanovy cesty do USA v prosinci. Uvedl tehdy, že Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Zeman zároveň Trumpa pozval na návštěvu České republiky a americký prezident pozvání přijal.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat