10. února 2017 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za Zemana, Trumpa i Putina. V Praze proběhne setkání na podporu tří prezidentů

Shromáždění podporovatelů prezidenta Zemana na Albertově 17. listopadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shromáždění podporovatelů prezidenta Zemana na Albertově 17. listopadu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA V Praze se uskuteční setkání na podporu prezidentů Miloše Zemana, Donalda Trumpa a Vladimira Putina. Akce, která proběhne v sobotu 25. února na Náměstí Míru, má světové státníky vyzvat ke spolupráci, kterou by prohlubovali na setkáních v Česku. Demonstraci organizuje občanská iniciativa Lidé lidem, která pořádala i listopadové shromáždění příznivců Zemana na pražské Letné, jíž se zúčastnilo kolem 500 lidí.

Podle iniciátorů mají zmiňované hlavy států mnoho společných znaků. Zmiňují například osobní statečnost, obranu proti islamizaci, odmítavý postoj k Novému světovému řádu (konspirační teorie, která tvrdí, že malá skupina mezinárodních elit kontroluje a manipuluje vlády, průmysl a mediální organizace po celém světě – pozn. red.) či neustále čelí „pomlouvačným útokům ze strany veřejnoprávních médií, multi-kulti fašistů, zkorumpovaných rusofobů a vlastizrádců usilujících o rozpoutání světové války a likvidaci národů“.

Přáli by si proto, aby prezidenti našli společnou řeč a tím se tak zasadili o světový mír. „Období konfrontace patří do minulosti. Je největší čas, aby světové velmoci začaly spolupracovat,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden z organizátorů Oldřich Lukáš.

Trump a Putin jako „představitelé opačných pólů“

Česká republika podle něj nestojí na vlastní nohách. „Musíme ukázat, že nepatříme na Západ, ani na Východ. Patříme všem lidem dobré vůle, kteří chtějí nějakým způsobem zajistit naší budoucnost bezpečnou a prosperující,“ uvedl s tím, že jestli chce Česko být ve světě respektovanou zemí, musí se snažit spojovat zdánlivě nespojitelné protiklady.

Na podporu prezidenta Zemana v rámci shromáždění na Letné jsou pro účastníky...
Zemanovi příznivci se setkali na Letné.

„Proto symbolicky děláme tuhle akci, kdy podpoříme Trumpa jako reprezentanta jednoho vidění světa, Putina jako představitele opačného pólu a Zemana jako prezidenta, který by měl těmto dvěma velmocím nabídnout dlouhodobý dialog a prostor, kde by se mohli setkávat, třeba v Praze,“ vysvětlil Lukáš.

Pro Zemana bez Zemana

Program události, která se uskuteční před kostelem svaté Ludmily od 14 hodin, nepřiblížil, jelikož stále nemá potvrzené řečníky, kteří mají během zhruba dvouhodinového shromáždění vystoupit. Se svými kolegy prý oslovil i některé mediálně známé osobnosti. Na zástupce Pražského hradu se tentorktát pozvánkou neobrátili.

„Když pozveme někoho z Hradu, mohlo by se stát, že nám to budou lidé, kteří Hrad nemusí, mít za zlé. Použijí to proti nám, že pro pana prezidenta děláme předvolební propagandu, a my nechceme, aby to tak vyznělo,“ zdůvodnil Lukáš.

Na hladký průběh demonstrace budou dohlížet pořadatelé ve spolupráci s městskou policií, aby předešli případným střetům s odpůrci účastníků. Lukáš očekává návštěvnost v řádu desítek, maximálně pár stovek lidí. Záležet bude prý na počasí.

Chtějí se vymanit z „područí Bruselu“

Občanská iniciativa Lidé lidem vznikla v roce 2009. Zaměřuje se na ekonomické, společenské i politické aktivity. Organizovala i listopadovou demonstraci na podporu Miloše Zemana na pražské Letné, kde se sešlo odhadem pět stovek prezidentových příznivců.

Na pódiu se tehdy objevila například poslankyně Olga Havlová, bývalý voják Marek Obrtel, zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu či zpěvák s kontroverzními texty Tomáš Ortel.

„Od demonstrace na Letné utekla ve Vltavě spousta vody. Proběhla celá řada zásadních změn a čeká nás toho spousta, abychom se vymanili z područí Bruselu, našich vlastizrádců a postavili základní kámen naší nové, svobodné a nikým neutlačované vlasti,“ říká další z organizátorů Jan Dlouhý.

Shromáždění příznivců Miloše Zemana na Letné u příležitosti státního svátku 17....

Shromáždění příznivců Miloše Zemana na Letné u příležitosti státního svátku 17. listopadu.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz