Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komunistické 'kulturáky' jdou k zemi, lidem navzdory

Česko

  8:00
PRAHA - Hned několik českých měst čeká dvacet let po revoluci demolice symbolů komunismu. Jenže stavby dříve nenáviděné se najednou leckde dočkaly zastání.

Prior Teplice foto: Reprofoto

Na teplickém náměstí Svobody se bagry proháněly už několikrát. Od šedesátých do osmdesátých let tu zbořily téměř všechny historické domy. Klasické činžáky s obchody nahradily okachlíkovaný Prior, plechová budova telekomunikací a nikdy nedokončená ubytovna.

Jediným dokladem, že někdejší Tržní náměstí bylo kdysi skutečným srdcem města, je stará radnice.

Za několik měsíců se tu má bourat znovu. K zemi tentokrát půjde symbol komunismu – obchodní dům Prior z 80. let. Na jeho místě vyroste do tří let nové nákupní centrum.

KOMUNISTICKÉ KULTURÁKY JDOU K ZEMI

"Nyní probíhá za obchodním domem archeologický průzkum, ke konci září končí nájemní smlouvy a na podzim chceme demolovat," říká mluvčí projektu Galerie Teplice Martin Jonáš.

Nejde ale jen o Teplice. Umíráček zvoní podobným domům v České Lípě, Plzni či Jablonci nad Nisou. I ty mají ustoupit novým obchodním centrům. Jde o zatím nevídaný trend, takové domy se v Česku dosud prakticky nebouraly.

Developeři mají zálusk na centra

Novou vlnu demolic vyvolal tlak developerů, kteří se z okrajů měst tlačí do jejich center. Staré obchodní domy se jim do jejich konceptu nehodí. "Ty domy jsou zařízeny tak, že nevyhovují dnešnímu způsobu prodeje. Proto je velký tlak, aby se takový dům zboural," říká historik architektury Zdeněk Lukeš.

Obyvatelům většiny dotčených měst se ale takové plány nelíbí. Například v Plzni se proti výstavbě komerčního centra na místě starého kulturního domu Inwest vyslovilo v petici na devět tisíc lidí. Obránci kulturáku se ho pokusili zapsat mezi památky. Odpověď ministerstva kultury byla ale negativní.

VLADIMIR 518 O ŠPATNÉ ARCHITEKTUŘE

Další záchranná akce se uskutečnila i v případě obchodního domu Banco (dříve Uran) v České Lípě. Jenomže tentokrát asi byla na místě. Návrh na zapsání mezi památky podala přímo Česká komora architektů. Stavba od Emila Přikryla je natolik kvalitní, že by se bourat neměla.

Nic horšího už vyrůst nemůže

Odpověď ministerstva byla ale i přesto ne. Ostatní domy na černé listině, tedy teplický Prior, plzeňský Inwest či jablonecká prodejna Jabloň by podle expertů zmizet mohly.

Problém je ale s jejich nástupci. "Mají je nahradit banální obchoďáky a ne kvalitní polyfunkční zástavba, která by centrům měst skutečně pomohla," soudí architekt Petr Klíma, spoluautor publikace Kotvy Máje, která mapuje velké české obchodní domy 60. a 70. let.

Takovou otázku ale neřeší v Teplicích, kde vše berou podle hesla "nic horšího už tu vyrůst nemůže" a proti demolici staré ani postavení nové budovy neprotestují.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat