15. dubna 2009 18:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koncerty v Rock Café končí

Foto: Rock Café. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foto: Rock Café. | foto: Reprofoto

PRAHA Koncerty klubu Rock Café mají od včerejška šmitec. Jedna z nejstarších pražských scén musela po skoro dvaceti letech existence zrušit veškerou hudební produkci.

Na základě rozhodnutí městské části Praha 1 je jeden z nejstarších hudebních klubů Rock Café nucen zrušit veškeré hudební produkce. Počínaje dnešním dnem se ruší všechny koncerty, vstupenky z předprodejů klubu a sítě Ticketstream se vracejí v místě zakoupení. Ostatní program, divadla a kina a provoz hlavního baru zůstává zatím beze změn.

Minulý týden televize Nova odvysílala reportáž o měření hygieniků, přičemž produkce klubu Rock Café překročila normu večerních hodin zhruba o deset decibelů. Na základě této reportáže lidé z okolí rockového klubu podali trestní oznámení. Z vyjádření starosty Prahy 1 Petra Hejmy přitom vyplynulo, že radnice nehodlá proti hluku zasáhnout. Neměl zasahovat ani Magistrát. Ten tvrdil, že "klub drží kulturu v hlavním městě".

Tři mouchy jednou ranou
Odhlučnění klubu se uskutečnilo už jednou. Neinvestovali do něj jenom provozovatelé klubu: přibližně pěti miliony korun přispěla i radnice Prahy 1. Jenže úpravy nepomohly. „Proběhlo dvakrát měření hlukové úrovně. Byla naměřena vyšší než povolená," brání rozhodnutí mluvčí radnice Prahy 1 Alexandr Koráb. Podle měření se však několikamilionová investice městské části prý vůbec neprojevila. "Konstrukce budovy neumožňuje lepší odhlučnění," tvrdil mluvčí Koráb.

"Ctím, že Rock Café má v této budově dlouholetou tradici jako hudební klub i art kino či divadlo. Je to místo, kde se setkávají mladí lidé, a my jsme rozhodnuti tuto činnost podporovat. Na druhou stranu nemůžeme připustit překračování zákonů, vyhlášek a norem. Z tohoto důvodu budeme ve spolupráci s provozovatelem klubu hledat další technické řešení, jak doodhlučnit tento prostor. Jsem přesvědčen, že se nám to společně podaří," sdělil ČT vloni starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Výpoveď připravovala Praha 1 už vloni na jaře. Ačkoliv se radnice s provozovateli klubu nakonec dohodla na kompromisu koncertování jen do deseti hodin večer, vyhráno podnik neměl. Brzké začátky koncertů odlákaly i část hostů, ti už tehdy předvídali nejstarší pražské scéně brzký zánik.

Teď, po šestnácti letech existence, se klub zřejmě skutečně dočkal. Uzavření dříve hrozilo i Jazz Clubu Reduta a kavárně Café Louvre, všechny tři podniky sídlí na stejné adrese. Celá budova na Národní třídě bývala zábavním palácem, ve kterém nebyly byty. Ty vznikly z učeben jazykové školy.

Teď už kulturu v hlavním městě Rock Café nepodrží. Dostali okamžitý zákaz hudebních produkcí, ale důvody a detaily zatím nejsou známy. V pondělí se uskuteční mimořádná konference. Pořadatelé koncertů a provozovatelé doufají, že se nejstarší pražskou scénu podaří udržet při životě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz