16. ledna 2016 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kosán pomohl kmotrovi Novákovi na svobodu. Přitom rozjížděl byznys s jeho lidmi

Bývalý senátor Alexandr Novák na snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý senátor Alexandr Novák na snímku z roku 2007. | foto: Martin Adamec, MAFRA

PRAHA Státní zástupce Ladislav Kosán, na jehož doporučení se dostal z vězení Alexandr Novák, má k bývalému senátorovi blíže, než se vědělo. Kosán se snažil získat stavební povolení v chomutovské obchodní zóně a při tom spolupracoval s lidmi, kteří se s Novákem dobře znají. Žalobce Kosána čeká navíc kárné řízení před Nejvyšším soudem.

Státnímu zástupci Ladislavu Kosánovi se podařilo uspět ve výběrovém řízení na pozemky v obchodní zóně Chomutova, kde dlouhá léta vládl Alexandr Novák. Řízení se vypsalo před volbami v roce 2010 a v roce 2011 na základě smlouvy o smlouvě budoucí se stanovily pro Kosána podmínky prodeje. Od té doby muselo město státnímu zástupci smlouvu prodlužovat, neboť Kosán nesplnil podmínky smlouvy.

V květnu 2015 zastupitelstvu došla trpělivost. „Času už měl pan doktor Kosán dost. Rádi bychom pozemek prodali v novém transparentním výběrovém řízení a dostali za něj více peněz,“ uvedl pro Mf Dnes současný primátor Chomutova Daniel Černý.

Pro koupi pozemku, na kterém mělo vyrůst obchodní centrum, potřeboval Kosán získat povolení pro stavbu a odevzdat městu její vizualizaci. S projektem pomáhala Kosánovi chomutovská projekční kancelář MM Projekt cv. Majitelem této společnosti je Milan Rampach, který začal loni v létě podle obchodního rejstříku úzce spolupracovat s manželi Novákovými a exsenátorovým dlouhodobým obchodním partnerem Davidem Ježkem.

Kosán tedy spolupracoval s Rampachem v době, kdy vypracovával své doporučení pro chomutovský soud. Toto doporučení přispělo k propuštění exsenátora Nováka na svobodu. Dotaz ohledně této spolupráce odmítl Kosán komentovat. „Dejte si pokoj, s těmi konstrukcemi,“ řekl deníku.

Kosán nyní musí čelit kritice nadřízených. Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová na něj podala kárnou žalobu právě kvůli doporučení pro Nováka. Soud s Kosánem je stanoven na začátek března.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SERVICE DESK WITH GERMAN LANGUAGE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč