28. září 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce se neodvolal proti kmotru Novákovi. Přečtěte si, proč ho Bradáčová žene před kárný senát

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák v roce 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák v roce 2009. | foto: Lidové noviny

Státní zástupce Ladislav Kosán, který se neodvolal proti podmínečnému propuštění Alexandra Nováka, čelí kárné žalobě. Tu na něj před více než měsícem podala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Z dokumentu vyplývá, že mu má za zlé hlavně „ohrožení důvěry v činnost státního zastupitelství“.

„... v rozporu s povinností státního zástupce při výkonu funkce odpovědně plnit své úkoly a respektovat přitom zásady, které zákon pro činnost státního zástupce stanoví, zejména postupovat odborně, svědomitě a odpovědně,“ žene Bradáčová žalobce Kosána před kárný senát.

Pro připomenutí: chomutovský žalobce Kosán před časem svou nečiností umožnil propuštění bývalého starosty Alexandra Nováka z vězení, kde si odpykával trest za to, že přijal úplatek ve výši 40 milionů korun. Ve vězení měl původně strávit čtyři roky, propuštěn byl ale krátce poté, co si odseděl polovinu trestu.

Bradáčová v dokumentu Kosánovi vyčítá, že se nezabýval důvody, kvůli kterým byly zamítnuty předchozí žádosti o propuštění Alexandra Nováka z vězení. „(...) nerespektoval ustanovení § 2 odst. 5 trestního řádu, neboť se bez výhrad ztotožnil s tím, že nebylo prováděno zevrubné dokazování, zcela pominul důvody pro které nebylo vyhověno předchozím dvěma žádostem odsouzeného,“ připomíná návrh na kárné řízení, s níž se server Lidovky.cz seznámil.

Nezákonný rozsudek

Jak zdůrazňuje Bradáčová, Kosán měl navrhnout Okresnímu soudu v Chomutově, aby se zabýval okolnostmi nástupu výkonu trestu. Naráží tím na Novákovo oddalování nástupu výkonu trestu. Kosán přitom již dříve pro server Lidovky.cz uvedl, že se Novák nástupu do vězení nevyhýbal. „Výzvu k nástupu trestu vůbec neobdržel,“ uvedl v červnu tohoto roku.

PSALI JSME O KAUZE NOVÁK:

Vrchní státní zástupkyni se rovněž nelíbí, že Kosán rozhodnutí soudu řádně neprozkoumal, nepodal na jeho rozhodnutí stížnost a netrval na písemném odůvodnění usnesení. Bradáčová totiž považuje rozsudek Okresního soudu za nesprávný, ba dokonce nezákonný. Připojuje také kritiku, dle níž „(Kosán) nenavrhl provedení dalších důkazů a souhlasil, aby byl v průběhu dokazování pouze přečten návrh zájmového sdružení občanů Gryphons (o sporných zárukách tohoto spolku si můžete přečíst zde), byla učiněna výpověď odsouzeného a stručné ústní vyjádření zástupce občanského sdružení.“

Podle návrhu na kárné řízení Kosán svým postupem porušil svou povinnost státního zástupce a ohrozil důvěru v „činnost státního zastupitelství a odbornost jeho postupu.“ Bradáčová přitom není jediná, kdo si na postup žalobce stěžuje. Například dle předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboše Dörfla poškodil Kosán pověst i této instituce. Zákon však dle výsledků šetření neporušil.

Kárné řízení v červnu tohoto roku zvažoval také krajský státní zástupce Jan Jakovec. Ten Kosánovi udělil důtku. Kromě něj si pak na Kosána stěžoval i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman i samotný ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

melIva Melíšková, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!