Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Státní zástupce Kosán o kmotrovi a exsenátorovi ODS Novákovi: Vězení se nevyhýbal

Česko

  17:45
PRAHA - Na hlavu chomutovského státního zástupce Ladislava Kosána, který se proti podmínečnému propuštění Alexandra Nováka neohradil, se snesla vlna kritiky. Ten si ale za svým postupem v kauze stojí.

Bývalý senátor Alexandr Novák na snímku z roku 2007. foto: Martin Adamec, MAFRA

LN: Proč jste při rozhodování soudu o podmínečném propuštění nezmínil, že se Alexandr Novák vyhýbal nástupu do vězení?
Považuji to za nesmysl. Odsouzený Novák dostal výzvu k nástupu trestu a požádal si o odklad ze zdravotních důvodů. Soudce jeho návrh akceptoval a předložil jeho žádost vězeňské službě. Generální ředitelství vydalo stanovisko, aby mu byl povolen odklad na šest měsíců. Následně byl vyžádán znalecký posudek. Znalecký ústav rozhodl, že vězeňská služba by měla mít kapacitu, aby zvládla jeho zdravotní stav. Poté, co soud dostal tento dokument, vydal příkaz k nastoupení do výkonu trestu. Pan Novák se žádnému výkonu trestu nevyhýbal, protože výzvu k nástupu trestu vůbec neobdržel (ústecký krajský soud tvrdí pravý opak - pozn. red.). Doktor Jan Jakovec zřejmě vycházel ze stanoviska krajského soudu, to ale nevycházel ze spisu k celé kauze. Kdyby si ho pořádně přečetli, zjistili by, že se Novák žádnému nástupu do výkonu trestu nevyhýbal. Na rozdíl od nich jsem si spis přečetl.

LN: Chcete říci, že bývalý předseda krajského soudu Milan Kohoutek, který Novákovo propuštění v únoru zamítl, nečetl spis?
To samozřejmě říci nemohu. Mohli to přehlédnout.

PSALI JSME:

LN: Krajský soud v odůvodnění zamítnutí zmínil, že pan Novák odlétl před výkonem trestu do USA. Ani to není problém?
Jsem v nemocnici po infarktu, nemám před sebou spis. Nepovažuji to za problém. Proto také soud, když rozhodoval, zdali mu povolí, či nepovolí odklad, mu ho nepovolil.

LN: Jakovec podal návrh stížnosti pro porušení zákona při podmínečném propuštění Nováka. Je podle vás jeho návrh lichý?
Na výsledek si rád počkám. Taková věc, která reagovala na mediální smršť, to už tady bylo v souvislosti s Havlíčkovým Brodem, kde Nejvyšší soud podnět ministra spravedlnosti odmítl. Byl bych v kritice naší práce opatrný. Nechci se rozčilovat. Novákovo trestní řízení trvalo dvanáct let. Jde o událost starou šestnáct let. Nikdy za celou tu dobu se obviněný a odsouzený nevymlouval a neomlouval. Spisy ležely tři roky a nyní budou chtít dokázat, že zrovna tento jediný odsouzený si nezaslouží podmíněné propuštění.

LN: O čem to svědčí?
Vnímám to jako trapnou záležitost. Kdyby to byl jiný odsouzený s jiným jménem, je už dávno doma. Jenom proto, že je to pan Novák, se na to vy všichni novináři vrháte. Je volnou úvahou soudu, zda splní podmínky podmíněného propuštění do budoucna a bude žít řádným životem.

LN: Podle krajského soudu ale Novák neprodělal ve vězení dostatečnou sebereflexi, když při přeřazování mezi věznicemi uvedl, že se necítí vinen. Jak se díváte na tento argument?
Údajná sebereflexe není podmínkou pro podmíněné propuštění. Zákonné podmínky jsou tři a ty jednoznačně splnil. Otázku sebereflexe si každý soudce vykládá jinak. Jeden potřebuje lítost, jiný ne. To nepatří do zákona. Některé soudy si to tam dávají navíc.

LN: Proč se při Novákově propouštění nezvažovalo, aby zaplatil nějakou finanční sankci?
Postavili jsme se k tomu jinak, protože - na rozdíl od ostatních -spis dokonale známe, protože se u nás rodil. Mohu vás ubezpečit, že těch 42 milionů korun na kontě u pana obviněného nebylo zajištěno. Peníze nemohly proto být ani nikomu vydané. Toto je bezpředmětná diskuse. Vyřešili jsme si to jako předběžnou otázku, že se tím zabývat nebudeme. 

Kauza kmotra Nováka

  • Případ bývalého starosty Chomutova a pozdějšího senátora za ODS Alexandra Nováka se táhne už od roku 1999. Tehdy podle žalobců dostal úplatek 42 milionů korun za zprostředkování prodeje městských akcií ve firmách Severočeská energetika a Severočeská plynárenská společnost.
  • V roce 2010 Novákovi chomutovský soud uložil dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu. Exsenátor se hájil tím, že jde o politicky vykonstruovanou aféru. Pět let rovněž nesměl vykonávat jakoukoli funkci ve veřejném životě. Stejný trest dostal i německý podnikatel Peter Schmell, který měl úplatek Novákovi poskytnout.
  • V roce 2012 se případem zabýval Krajský soud v Ústí nad Labem. Ten zpřísnil trest. Uložil Novákovi čtyřletý nepodmíněný pobyt za mřížemi. Novák skončil v ODS.
  • V březnu 2013 soud odmítl Novákovu žádost o odložení nástupu do vězení. Politik argumentoval svým zdravotním stavem. Soud vyzval rovněž k dodání Nováka do vězení, protože se obával, že odcestuje do zahraničí. Oměsíc později byl zadržen. Trest si odpykával nejprve ve věznici v Teplicích.
  • V polovině roku 2013 zamítl Nejvyšší soud Novákovo dovolání, v němž se domáhal zrušení rozsudku v souvislosti s přijetím úplatku. Následovala stížnost k Ústavnímu soudu, která však rovněž dopadla pro Nováka neúspěšně.
  • Litoměřický okresní soud loni v srpnu povolil expolitikovo podmínečné propuštění se sedmiletou zkušební dobou. Uložil mu rovněž, aby vrátil úplatek 42 milionů korun. Proti tomuto verdiktu se však státní zástupce odvolal.
  • Ústecký krajský soud o měsíc později verdikt okresního soudu zrušil. Hlavním důvodem byla skutečnost, že nenastoupil do výkonu trestu dobrovolně.
  • Letos se zabývaly soudy podmínečným propuštěním znovu. Jak v únoru okresní soud v Litoměřicích, tak o dva měsíce později ústecký krajský soud dospěly ke stejnému závěru a žádost Nováka zamítly. 
  • V květnu se po zárukách motorkářského klubu Gryphons Novák dostal na svobodu. O podmíněném propuštění rozhodl chomutovský soudce Ivan Novák a státní zástupce nepodal stížnost. 
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!