130 let

Kosmas a Damián opustili most

Česko

PRAHA Po 300 letech opustily Karlův most dvě originální barokní sochy světců. Místo, kde stály sochy Kosmy a Damiána na zábradlí pod malostranskými věžemi, bude nyní asi dva roky prázdné.

„Sochy se budou restaurovat a dostanou nový sokl,“ informovala včera mluvčí Galerie hlavního města Prahy Michaela Moučková.

Poprvé po třech stoletích sochy opustily své místo. Dva a půl metru vysoké a dvě tuny vážící barokní skulptury přestěhovalo pět lidí, desetitunový jeřáb a nákladní auto za necelé tři hodiny do restaurátorského ateliéru.

Dvě části sousoší, které se ráno na auto nevešly - postavu Krista Spasitele a rozměrný podstavec -, přestěhují dělníci do měsíce. Součástí sousoší je také rozměrný kříž, který nese latinský nápis - „v tomto kříži naše vykoupení“.

Na mostě je 75 postav světců, většina soch jsou originály Na Karlově mostě jsou tři desítky soch a sousoší, z nich je asi 20 originálů. Celkem je na mostě na 75 postav. Nejstarší sochou v původní podobě je sv. Jan Nepomucký z roku 1683, nejmladší sousoší sv. Cyrila a Metoděje z roku 1928. Ty originály, které nahradily kopie, jsou uchovávány v lapidáriu.

Sochy světců Kosmy a Damiána patří k sousoší Krista Salvátora, které je dílem sochaře Jana Oldřicha Mayera z roku 1709. Sv. Kosmas i Damián byli patrony lékařů.

Stojící tradičně pojaté figury na sobě mají taláry a na hlavě barety univerzitních mistrů, drží nádoby s léky a mučednické palmy. Uprostřed je Kristus Spasitel s velkým křížem, tradičně nazývaný Salvátor - léčitel světa. Pískovcové sousoší bylo původně pořízeno nákladem lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Most prochází generální opravou už dva roky Galerie hlavního města Prahy spravuje veškeré veřejné plastiky v hlavním městě, vlastníkem mostu je ale přímo Praha. Středověká stavba, která je pro Českou republiku ikonickou památkou, se od roku 2007 opravuje a lidé ji nemohou vidět v její původní podobě. Část mostu je zakryta lešením.

Stavebníci pokládají novou izolaci, vyměňují kameny v zábradlí mostu. Opravu ostře kritizovala památková inspekce ministerstva kultury, která loni v listopadu konstatovala, že práce na mostě výrazně narušily autenticitu této národní kulturní památky, a Praha porušila památkový zákon. Magistrát, který opravu zadal, ale s obviněními nesouhlasí. Karlův most nechal postavit Karel IV. Základní kámen k mostním pilířům byl položen 9. července 1357. Díla se ujal císařův dvorní architekt Petr Parléř. Pod jeho vedením byla mezi lety 1373 a 1380 dokončena i vstupní věž na staroměstském břehu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás