Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kotrouše poslal soud na šest let do vězení kvůli přijetí úplatku

Bývalý šéf městské policie Vladimír Kotrouš u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf městské policie Vladimír Kotrouš u soudu. | foto: Vít ŠimánekČTK

PRAHA Bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš dostal za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby šest let. Kotrouš si údajně řekl o úplatek za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Převzal podle soudce 350 tisíc korun.

Soud ho nepravomocně uznal vinným z přijetí úplatku a pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby. Zakázal mu také na deset let pracovat u policie nebo městské policie.

Státní zástupkyně Jana Hercegová i Kotrouš si ponechali lhůtu pro podání odvolání, zatím tak není jasné, zda případ poputuje na vyšší instanci.

PSALI JSME:

Žalobkyně byla s výší uloženého trestu vězení spokojená, sama totiž navrhovala trest na spodní hranici zákonné sazby, která byla od pěti do dvanácti let. Zváží však podání odvolání kvůli tomu, že soud neuložil Kotroušovi peněžitý trest 300 000 korun, jak žádala. Kotrouš po vyhlášení verdiktu s novináři nekomunikoval.

Soud považuje vinu za prokázanou

Soudce Kamil Kydalka řekl, že Kotroušovu vinu považuje za prokázanou. "Potvrdily ji důkazy zajištěné policií i svědectví pana Jíši,"rekl Kydalka.

Právě po Josefu Jíšovi, jehož opravna se starala o vozy městské policie od roku 2005,  chtěl podle žalobců Kotrouš několik procent z objemu prostředků, které strážníkům za rok vyfakturovala. Částky požadoval za to, že zajistí trvání smlouvy mezi městskou policií a autoservisem. Chtěl tak podle státního zástupce získat nejméně 1,2 milionu korun.

Kotrouš údajně od Jíši převzal na dvou schůzkách nejdříve 200 tisíc korun a poté dalších 150 tisíc korun. Zbytek peněz nedostal, detektivové ho totiž loni 25. listopadu zadrželi v jeho služebním voze v okolí pražské Jižní spojky, úplatek měl prý přímo u sebe. Muž se k přijetí 150 tisíc korun, s nimiž ho policie zadržela, přiznal.

Odvolával se na rodinu

Kotrouš se snažil soudce se slzami v očích obměkčit. Znovu zopakoval, že ho k protizákonnému kroku vedla tíživá životní situace. "Otěhotněla mi dcera, která neměla vlastní příjem. Staral jsem se o skoro 80letou maminku, která má rakovinu,“ pronesl u soudu.

Výpověď jeho manželky Evy Kotroušové mu příliš nepomohla. Jeho tvrzení o údajně finanční tísni v podstatě popřela. "Situace nebyla nezvladnutelná," uvedla Kotroušová.

Kotrouš a jeho obhájkyně se k rozsudku odmítli vyjádřit, zda se odvolají není jasné. Státní zástupkyně Jana Hercegovasi na rozhodnutí pro odvolání ponechala lhůtu. S výší trestu je spokojena, soud nicméně neuznal její návrh na to, aby Kotrouš zaplatil 300 tisíc. "Zvážím, jak budu v tomto dál postupovat," uvedla.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...