Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politici za kritizovanou zoo stojí. Změny ve vedení nechystají

Česko

  9:00
Vyloučení královédvorské zoo ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA) bere Královéhradecký kraj, který je jejím vlastníkem, jako velkou křivdu. Stejně jako zoologická zahrada prý nezná pravé důvody vypovězení spolupráce.

ZOO Dvůr Králové nad Labem. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se ocitla v izolaci. Poté, co vystoupila z Evropské asociace zoologických zahrad, přišlo vyloučení i ze světové asociace WAZA. Důvodem vypovězení spolupráce prý bylo dlouhodobé porušování etického kodexu při práci ze zvířaty. 

Ředitelka zoo špatné zacházení se zvířaty popírá a říká, že nezná pravé důvody vyloučení. Stejně tak vlastník zoo, kterým je Královéhradecký kraj prý neví, proč k vykázání z WAZA došlo.

ON-LINE ROZHOVOR S ŘEDITELKOU ZOO:

Dana Holečková

Co teď zoo ve Dvoře Králové čeká? A proč k vyloučení z WAZA vlastně došlo? Ptejte se ředitelky Dany Holečkové. Odpoví v úterý od 9:00 hodin.

Otázky můžete pokládat ZDE

"Situaci vnímáme podobně jako zoologická zahrada, která je akciovou společností kraje. Bereme to trochu jako křivdu. Konkrétní rozumné důvody vyloučení nezazněly a vedení kraje ani zoologická je zatím nemají," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Také vedení kraje se prý s organizacemi snažilo dlouhodobě vyjednávat. "Jednání probíhaly s WAZA i EAZa a byla velká snaha najít společnou řeč. Poslední komunikace byla velice ostrá a vedla k jednostrannému vypovězení z asociace," vysvětlil mluvčí.

Problém vyloučení z WAZA už zástupci kraje projednávali i s ředitelkou zoo Danou Holečkovou, bližší detaily schůzky ale mluvčí odmítl sdělit.

Za vedením zoo ale stojí a žádné důsledky vyvodit nechtějí: "Žádné personální změny nejsou na pořadu dne. A jelikož je před volbami, mělo by k tomuto kroku přistoupit spíš nové vedení kraje," uzavřel Dioszegi.

WAZA vyloučila ze svých řad královédvorskou zoo minulý týden. Asociaci se nelíbilo porušení etického chování v souvislosti s řadou převozů zvířat. "Rada WAZA došla k závěru, že specifické podmínky nebyly naplněny. Členství zoo Dvůr Králové proto bylo ukončeno pro neschopnost splnit standardy reprezentované etickým kodexem WAZA," uvedl výkonný ředitel asociace Gerald Dick.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!