Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dvorská zoo má jednu gorilu. Sehnat další bude problém, tvrdí experti

Magazín

  7:00aktualizováno  7:27
PRAHA - Královédvorská zoo bude mít po vyloučení ze světových asociací veliký problém se získáváním zvířat, shodují se odborníci. Například opuštěný gorilí samec Tadao už prakticky nemá šanci, že by mu zoo pořídila další gorily do tlupy.
Gorila (ilustrační foto)

Gorila (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zoo ve Dvoře Králové má v současnosti jednu gorilu. Samec Tadao pochází ještě z odchytu zakladatele a bývalého ředitele zahrady Josefa Vágnera. Experty trápí, že v novém gorilím pavilonu zůstává stále sám.

"Zoologická zahrada mu stále nebyla schopna sehnat žádné samice nebo alespoň samce přibližného věku," řekla v rozhovoru pro server Lidovky.cz zootechnička a dcera zakladatele Lenka Vágnerová. Nejen podle ní si teď zoo uzavřela cestu k získávání zvířat úplně.

Šance získat gorilu z Ruska

"Pravdou je, že to jejich nečlenství v EAZA a teď i ve WAZA problém je. Právě u získávání takových vzácných zvířat, jako jsou třeba gorily," vysvětlil serveru Lidovky.cz ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Také podle bývalého ředitele jihlavské zoo a zástupce Evropské organizace zoologických zahrad Vladislava Jirouška to bude mít dvorská zahrada s pořizováním goril velice složité: "Je to smutné, ale šance na získání gorily teď prakticky není, nebo je velmi malá," podotkl.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové by musela jedině oslovit zoo, která není členem asociace. "Musela by to být zoologická zahrada, která se buď vzepře EAZA nebo programům EPP, ale proč by to dělala? Nebo by mohli gorilu získat ze zoo, která není členem EAZA, ale zároveň není v Africe, protože africké zoo jsou naprosto vyloučené, aby se nepodporovalo pytláctví. Čili třeba z Ruska," objasnil Bobek.

Gorilí samec Tadao je už neplodný

Otázkou zůstává, zda-li starému gorilímu samci nějakou společnost pořizovat. Podle ředitelky zoo Dany Holečkové je neplodný a tudíž to není nutné. "Samci goril nížinných žijí sami, pokud už jsou nechovní. Bohužel, náš samec už chovný není," vysvětlila.

ON-LINE ROZHOVOR S ŘEDITELKOU ZOO:

Dana Holečková

Co teď zoo ve Dvoře Králové čeká? A proč k vyloučení z WAZA vlastně došlo? Odpovídala ředitelka zoo Dana Holečková.

Celý rozovor si přečtěte ZDE

S jejím postojem souhlasí i Bobek: "Tadao pochází z volné přírody, což je velmi cenné, ale zase je starý a neplodný. Navíc nikdy neměl mládě," říká. Zároveň ale dodává, že by sám rozhodně zůstat neměl. "U takového samce je spíš důležité postarat se mu o nějakou zábavu, dát mu tam jiného primáta, aby se měl na co koukat a čím se bavit. Najít mu rozptýlení, než se snažit o nějakou skupinu," dodal.

Podle Jirouška ani pohled na expozici s jednou gorilou nepůsobí dobrým dojmem: "Když vidíte jednu gorilu ve výběhu, tak to není pěkný pocit. Dovádějící tlupa goril je určitě něco jiného," řekl.

ROZHOVOR

Co si o situaci v královédvorské zoologické zahradě myslí zootechnička a dcera zakladatele zoo Lenka Vágnerová? ROZHOVOR ČTĚTE ZDE.

Moja mohla putovat na východ Česka

V minulosti se dokonce hovořilo, že by do Dvora Králové mohla pražská zoo poslat Moju, která je nyní ve španělském parku Cabárceno. To, že místo do dvorské zoo putovala gorilí samice na jih prý s problémy s EAZA ale nikterak nesouvisí. "Nerad bych Moju spojoval s touto kauzou, i když ty problémy už tu byly. Chtěli jsme, aby Moja přešla do funkční skupiny, kde bude moci mít mládě, což ve Dvoře nelze," vysvětlil Bobek. Pro Moju požadovali také moderní chovatelské zařízení, což Cabárceno splňuje. "Navíc sever Španělska je i klimaticky vhodný," dodal.

Formálně patří královédvorské zoo gorilí samice Kamba, ale podle Bobka by bylo velice nešťastné, kdyby si ji vzali zpět k sobě. "K tomu asi nedojde," odhaduje. Také Praha by si nemohla opuštěného gorilího samce Tadaa vzít. "To nepřipadá v úvahu, protože my tu máme Richarda a ten by ho zabil," tvrdí Bobek.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...