Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podivně prodávali zvířata do Emirátů, bojí se dcera zakladatele zoo

Magazín

  15:45aktualizováno  16:30
"Ještě, že už táta nežije a nevidí, co se dnes v zoologické zahradě děje," říká zootechnička a dcera zakladatele královédvorské zoologické zahrady Lenka Vágnerová. Zahradu totiž vyloučili ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA), kam se jí její zakladatel a někdejší ředitel Josef Vágner snažil dlouhá léta dostat.

Samec Suni ve svém novém výběhu. foto: ČTK

Lidovky.cz: Světová asociace zoologických zahrad (WAZA) vyloučila ze svých řad královédvorskou zoo, prý několikrát porušila etický kodex. Co si o tom myslíte?
Těch důvodů má WAZA určitě hodně, ale podle mého názoru se celá situace vyhrotila v roce 2009, kdy zoo naplánovala odsun vzácných nosorožců bílých do keňské rezervace. Myslím si, že právě to odstartovalo nevoli mezinárodních organizací. Nejdříve zoo vystoupila z Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA) a teď přišlo vyloučení ze světové asociace.

Zooložka Lenka Vágnerová.

Lidovky.cz: Co se tehdy stalo?
Odborníci odsun nosorožců sice schvalovali, ale až po inseminaci a důkladném vyšetření. Chtěli aby samice nejprve zabřezly a až pak by odsouhlasili jejich transfer do Afriky jako pokus živočišný druh zachránit. To se nestalo. Odsun byl ukvapený, rychlý. Dnes jsou nosorožci už třetí rok v Keni. Nic se neděje, samice nezabřezly a dokonce všem čtyřem zvířatům amputovali rohy. Nosorožci jsou prý využíváni i ke komerčním účelům a jezdí se tam na ně za tučný peníz dívat zájezdy lidí. Určitě je hodně věcí, které se asociaci nelíbí, ale ten start podle mého názoru nastal právě tím odsunem nosorožců.

Lidovky.cz: Jaká je podle vás současná situace v zoo?
Velice mě mimo jiné pohoršuje zejména zoufalá situace gorilího samce Tadaa. Zoo pro něj přestavěla gorilí pavilón, ale starý samec Tadao, který ještě pochází z otcova odchytu, tu zůstává stále sám, což odporuje dle mého všem mezinárodním regulím o etickém chovu zvířat, která patří výhradně do sociálních skupin. Tato zvířata prostě nesmějí být chována izolovaně. Zoologická zahrada mu nebyla schopna sehnat žádné samice nebo alespoň samce přibližného věku. Samec gorily tak posedává v novém pavilonu sám a je na něj skutečně zoufalý pohled. Tohle jestli je odborný přístup ke zvířatům, tak k tomu nemám co říct. A kde ty gorily chce teď paní ředitelka Holečková sehnat, když je vyloučili i z WAZA? Získat je snad nelegální cestou? Žádná renomovaná zoo jí gorily teď nedá, ani nemůže.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Zoo se prý také potýkala s problémy okolo převozu zvířat, máte o tom nějaké informace?
V zoo podle mého názoru docházelo k polopodivným prodejům zvířat. WAZA například nevyloučila jen královédvorskou zoo, ale i zoo ze Spojených arabských emirátů, kam podle mých informací údajně dvorská zoo odsunula během posledních let množství kopytníků. Ani toto není etické jednání, protože v rámci EAZA a WAZA je velké množství míst, kam se mohou zvířata v rámci Evropy umísťovat. Ale stěhovat je někam podivným způsobem? To se přeci nedělá. V dnešní době bychom se měli sdružovat v nadnárodních organizacích, které mají sílu a pro zvířata potřebnou ochranu. A ne se takhle izolovat a nechat se z organizací vyškrtnout.

Lidovky.cz: Váš otec by byl asi vyškrtnutím z WAZA zklamán...
To ano. Táta usiloval roky dostat se do WAZA, pak ale odešel do invalidního důchodu a zoo se tam dostala až roky poté. A všechna ta otcova práce teď přišla vniveč. Když otevřeli před dvěma lety safari, vyhlašovala zoo, že plní odkaz pana Vágnera. Copak tohle je odkaz pana Vágnera? Můj otec chtěl vytvořit oázu klidu v Evropě s nádhernými exotickými zvířaty a genobankou, odkud by mohly ostatní zahrady získávat zvířata. Dnes je katastrofální návštěvnost, což je také alarmující. Chceme jako Vágnerova nadace apelovat na krajské úředníky, jako majitele zoologické zahrady, aby učinili některá okamžitá opatření, aby došlo k nápravě. Mně to připadá jako cílená likvidace té zoologické zahrady.

Vyloučení z WAZA? Marginální záležitost, říká ředitelka Holečková

Vyloučení královédvorské zoologické zahrady ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA) vedení nikterak netrápí. Podle ředitelky Dany Holečkové jde o marginální záležitost. "WAZA je dobrovolná organizace a podle zákonů této země nikdo nesmí být perzekuován za to, že není v této organizaci," říká. Zoo zatím netuší, proč je z asociace vyloučili: "Kromě toho, že si to přála EAZA, ze které jsme vystoupili, tak nevíme nic. Na důvody jsme se ptali, ale zatím nám neodpověděli," vysvětlila Holečková. Machinace s převozem kopytníků do Emirátů jsu podle ní nesmysl: "To je nehorázný nesmysl a paní Lenka Vágnerová to velmi dobře ví," dodala. Ani zacházení se zvířaty, konkrétně s gorilím samcem, prý nezanedbávají: "Samci goril nížinných žijí sami, pokud už jsou nechovní. Bohužel, náš samec už chovný není, " uzavřela ředitelka.

Proč zoo vyloučili z asociace? Ptejte se ředitelky Dany Holečkové. Své dotazy můžete pokládat ZDE.

Lidovky.cz: Jaká opatření? Budete chtít odvolat současné vedení zoo?
Budeme požadovat okamžitou výměnu vedení, které za vším tímto stojí, byť schované za představenstvem zoo. To je složené z politiků a neodborníků. Myslím si, že všechny tyto problémy má na svědomí právě paní ředitelka Holečková. Všichni to vědí, jen se to bojí vyslovit nahlas. Zoo se stala akciovou společností, tedy odstátněnou firmu, kde se o financování nedozvíte vůbec nic, protože je to obchodní tajemství. A manipulovat mezi utajeným a neutajeným, to přeci není filosofie a poslání zoologických zahrad.

Lidovky.cz: Co pro zoologickou zahradu znamená vyloučení z WAZA?
Podle mého názoru se zavřela vrata nad spoluprací mezi zoologickými zahradami Evropy. A tím, že teď došlo i k vyloučení ze světové asociace, tím se zoo dostala do izolace i od světových zahrad. Je to jako kdyby se hráč extraligy dostal do okresního přeboru. Zoo se teď bude muset vypořádat se všemi důsledky, což je odliv financí, například formami příspěvků z Ministerstva životního prostředí na chovy vzácných druhů z mezinárodních chovatelských programů, ale hlavně se to dotkne zvířat samotných.

Lenka Vágnerová:

Lenka Vágnerová je absolventkou zootechnického oboru Vysoké školy zemědělské v Praze. V Zoo Dvůr Králové nad Labem léta pracovala. Se svými sourozenci založila Nadaci Josefa a Zdeny Vágnerových. Její otec Josef Vágner zoo vedl v letech 1965 až 1983 a prosadil její specializaci na africkou faunu. Z expedic do Afriky přivezl téměř 2000 zvířat.

Lidovky.cz: Ředitelka zoo Dana Holečková tvrdí, že žádný etický kodex zoo neporušovala a že dokonce sami uvažovali, že by z WAZA vystoupili...
Ředitelka Holečková toho už napovídala dost, třeba před rokem, dvěma to, že pro ni a zoo je důležitá podpora WAZA, ne EAZA....Samozřejmě, že organizace WAZA má celosvětový nadnárodní význam. Osobně znám některé zoology, kteří rebelují a tvrdí, že EAZA a WAZA jsou zastaralé...Ale tady jednáme o jednorožcích, kteří jsou možná poslední a my se k nim chováme, jako by to byly kupy sena. To přeci takhle nejde. A jestliže celý svět tyto organizace respektuje, tak přeci nemůžeme tvrdit, že v nich sedí jeden hlupák vedle druhého a jen paní Holečková je vzácný případ geniality - tomu nevěřím.

Lidovky.cz: Znamená vyloučení i uzavření spolupráce mezi českými zoologickými zahradami?
Já to vidím jako velikou tragédii. Zkuste se zeptat ostatních ředitelů zoologických zahrad, jaký mají na to vyloučení názor. Musejí být také pohoršeni. Pak se nesmí zoo ve Dvoře Králové divit, že pražská zoo pošle gorilu Moju raději do Španělska než k nim. Ale Zoo Praha samozřejmě respektuje pravidla asociací. Možná se rouhám, ale dneska jsem snad i ráda, že táta zemřel a nevidí, co se v královédvorské zoo děje. Je to hrozné, co říkám, ale je to tak. A proto se musíme všichni zoologické zahrady zastat, jinak bude dle mého zničena. Já se totiž začínám domnívat, že jde o cílenou likvidaci.

Oficiální vyjádření ZOO Dvůr Králové k problematice WAZA:

ZOO Dvůr Králové potvrzuje ukončení svého členství v organizaci WAZA. K ukončení došlo z rozhodnutí výboru WAZA, ale konkrétní důvody nebyly sděleny a ani nebyla zoo na jednání výboru WAZA pozvána, ač o to požádala. Je smutné že, WAZA rozhodovala o nás bez nás. Vzhledem ke způsobům, jakým WAZA s naší zoo jednala, jsme sami zvažovali vystoupení. Informace podaná některými médii, že byla ZOO Dvůr Králové vytýkána špatná péče o zvířata není pravdivá. ZOO Dvůr Králové vždy dodržovala všechny zákonné předpisy, v chovu zvířat patří k nejlepším zoo světa.

V souvislosti s touto situací nebude zoo vracet žádná zvířata, protože WAZA zvířata nevlastní, ani nemá oprávnění je poskytovat a také sama nerealizuje žádné chovné programy. Proto další rozvoj zoo a chov ohrožených druhů zvířat nebude dotčen. Naopak zoo ušetří každý rok několik set tisíc korun, které doposud v rámci členství ve WAZA platila. Ušetřené peníze budou použity na financování provozu zahrady. Vzhledem k tomu, že většina zoologických zahrad a akvárií v Evropě a ve světě nejsou členy WAZA, nehrozí zoo problémy s komunikací a spoluprací s jinými zahradami (ve světě existuje téměř 2000 zoo a akvárií a pouze kolem 250 z nich jsou členy WAZA). ZOO i nadále spolupracuje a bude spolupracovat i se zoo, které jsou členy WAZA, protože členství v jakékoli dobrovolné organizaci, kterou WAZA je, tuto skutečnost neovlivňuje.

Na ZOO Dvůr Králové se obrací členové WAZA, které rozhodnutí výboru WAZA udivilo, vyjadřují ZOO Dvůr Králové svou podporu a ujištění, že s ní budou i nadále spolupracovat.