Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ostuda královédvorské zoo. Kvůli práci se zvířaty ji "svět" vyloučil

Česko

  18:28aktualizováno  30. srpna 10:21
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM - Světová asociace zoologických zahrad (WAZA) vyloučila ze svých řad královédvorskou zoo. Důvodem je podle asociace dlouhodobé porušování etického kodexu při práci se zvířaty.

V Královéhradecké ZOO si v rámci Týdne duchů s dýněmi hrají i zvířata. foto: ČTK

Uvedla to Česká televize. Ředitelka zoo Dana Holečková odmítla informaci potvrdit, přesto k ní ale zoologická zahrada chystá vydat tiskové prohlášení. "Bude to asi do dvou dnů, ještě není hotové," řekla Holečková.

Asociaci se nelíbí porušení etického chování v souvislosti s řadou převozů zvířat. Světová asociace zahradu rok sledovala, ve Dvoře Králové ale chyby nenapravili. "Rada WAZA došla k závěru, že specifické podmínky nebyly naplněny. Členství zoo Dvůr Králové proto bylo ukončeno pro neschopnost splnit standardy reprezentované etickým kodexem WAZA," uvedl výkonný ředitel asociace Gerald Dick.

Podle ČT není zoologická zahrada ve Dvoře Králové už ani členem Evropské asociace zoologických zahrad, a ocitla se tak vlastně v izolaci. Zahrada se tím diskvalifikovala z takzvaných záchovných programů. Fungují tak, že nejvzácnější druhy, třeba gorily, sloni nebo okapi, nejsou v majetku zoo, ale zahrada je má jen zapůjčené.

Přerušením mezinárodních svazků tak zdejší zoo přišla o šanci získat nová zvířata a navíc bude muset zřejmě některá vrátit.

Autoři: ,