Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět nás vyškrtnul jako v Mnichově 1938, říká ředitelka zoo v Dvoře Králové

Česko

  15:00aktualizováno  4. září 6:49
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM - "Vyškrtnutí ze seznamu cítím jako Mnichov. Ale bez členství se obejdeme. Je to marginální." Vyloučení královedvorské zoo z prestižního seznamu světové asociace (WAZA) ředitelka zahrady Dana Holečková za problém nepovažuje. “Členství nás stálo asi 300 tisíc korun ročně. Takže alespoň ušetříme," říká.

Dana Holečková, ředitelka královedvorské ZOO. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LN Zprávu o ukončení členství ve WAZA jste dostali asi před dvěma týdny. V odůvodnění svého rozhodnutí organizace uvedla, že jste porušovali etický kodex "v souvislosti s řadou převozů zvířat". Víte, jakých konkrétních pochybení jste se měli dopouštět?
Ne. Když jsme se to snažili zjistit, žádnou konkrétní odpověď jsme nedostali. Cítím to jako Mnichov. Jednalo se o nás, bez nás.

ON-LINE ROZHOVOR S ŘEDITELKOU ZOO:

Dana Holečková

Co teď zoo ve Dvoře Králové čeká? A proč k vyloučení z WAZA vlastně došlo? Ptejte se ředitelky Dany Holečkové. Odpoví v úterý od 9:00 hodin.

Otázky můžete pokládat ZDE

LN Copak ani netušíte, co WAZA vadilo?
Vše nasvědčuje tomu, že jsme byli vyškrtnuti v souvislosti s tím, že jsme v roce 2010 vystoupili sami z Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA). S tou se naše vztahy zhoršily po realizaci velmi úspěšného projektu návratu nosorožců bílých do Afriky. Tyto nosorožce, kteří už ve volné přírodě prakticky nežijí, se nám v minulosti - jako jediné zoo na světě, podařilo opakovaně rozmnožit. Jenže naposledy se to podařilo v roce 2000 a pak přes veškerou snahu už ne. Proto proběhlo setkání řady uznávaných odborníků z celého světa, kteří doporučili, že jediné řešení je návrat nosorožců do Afriky. A to byl ten kámen úrazu. EAZA navrhovala, aby se zvířata odvezla do Anglie, transport do Keni nedoporučovala.

Problémy Zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem:

Spor zoo s asociacemi začal transportem nosorožců do Keni v roce 2009. Mnoho odborníků ho označilo za rychlý a unáhlený. Následující rok navrhla Evropské asociace zoo a akvárií (EAZA) vyloučit královédvorskou zoo na dva roky podmínečně za opakované porušování pravidel v evropských záchranných programech. Ředitelka zoologické zahrady Dana Holečková na protest sama z EAZA vystoupila.

A přišly další problémy. V listopadu 2010 byla zoo podmínečně vyloučena z Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) na dva roky za nedodržování pravidel této mezinárodní organizace. Zahrada se proti tomuto rozhodnutí odvolala. V srpnu 2012 pak WAZA královédvorskou zoo ze svých řad definitivně vyloučila pro "neschopnost dodržet standardy stanovené etickým kodexem WAZA".

Objevují se spekulace, že královédvorská zoo nelegálně obchodovala se zvířaty. Mluví se zejména o Spojených arabských emirátech, kam měla údajně odsunout během posledních let řadu kopytníků.

Co si o situaci v královédvorské zoologické zahradě myslí zootechnička a dcera zakladatele zoo Lenka Vágnerová? ROZHOVOR ČTĚTE ZDE.

LN Znamená to tedy podle vás, že světová asociace podlehla tlaku té evropské? Proto vás vyloučila?
Ano. Proti tomuto projektu navíc už dříve brojili i někteří naši bývalí zaměstnanci, kteří chtěli napomáhat právě převozu do Anglie. Ve skutečnosti za tím byl a je boj o získání křesla ředitele zoo pro někoho jiného.

PSALI JSME

LN Ozývají se teď někteří vaši kritici, kteří tvrdí, že převoz nosorožcům stejně nepomohl. Zvířata jsou v Africe tři roky. A prý nezabřezla.
Ten projekt je úspěšný. Samice začaly cyklovat, čehož jsme tady nebyli schopni dosáhnout, probíhá tam páření. Naděje je opravdu daleko vyšší.

LN Co pro zoo znamená konec ve WAZA?
Nic. Světová asociace je jen profesní sdružení. Nedává nám peníze. Z pohledu zoo je to marginální.

ČTĚTE TAKÉ

LN A budete muset v souvislosti s vyškrtnutím ze seznamu muset vracet nějaká zvířata?
Ne. To je absolutní lež. Členství nás ročně stálo asi 300 tisíc korun, teď jen budeme mít více klidu. Světová asociace nevlastní žádná zvířata ani nemá právo zasahovat do vlastnických vztahů zvířat. To znamená, že zvířata, která máme, nesouvisejí s WAZA. Naše zvířata jsou buď v majetku zoo nebo v majetku někoho jiného a máme na to smlouvy.

LN K čemu vám tedy dosud - kromě určité prestiže, světová asociace byla?

Za poplatky nám posílala informace, co se v organizaci děje, co znamená ve světových zahradách, jaké projekty se dělají. Já jsem naopak posílala články o našich projektech. Jednou za rok byla také konference, kde jsme se sešli, dozvěděli se nějaké novinky. Jejím cílem bylo vyměňovat si mezi sebou informace, podívat se do jiných zahrad a tak dále.