Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zvířata jsme neprodávali, jde o pomluvu, tvrdí ředitelka dvorské zoo

Ředitelka Zoo Dvůr Králové Dana Holečková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka Zoo Dvůr Králové Dana Holečková. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Proč Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) vyloučila ze svých řad Zoo Dvůr Králové? Vedení prý pravé důvody stále nezná. "Nikdy jsme zvířata do Spojených arabských emirátů neprodali. Ani jedno. Jde o pomluvu," brání se ředitelka zoo Dana Holečková.

Královédvorské zoologická zahrada nebyla podle Holečkové z WAZA vyloučena, ale členství jim bylo ukončeno: "To je důkaz, že jsme se zvířaty vždy zacházeli eticky. Nepleťte si etický kodex a etické zacházení! To je něco zcela jiného. Navíc dodnes nevíme, co jsme konkrétně měli z etického kodexu porušit," vysvětlila v on-line rozhovoru pro server Lidovky.cz ředitelka.

ČTĚTE CELÝ ON-LINE ROZHOVOR:

Celou kauzu už několikrát přirovnala k událostem v Mnichově v roce 1938. "Podle stanov příslušné organizace, tedy WAZA, má zoo právo požadovat, aby byla přijata radou, tam jí byly sděleny důvody, může se bránit a doložit, že ve skutečnsoti to bylo jinak. Je to odmítnuto bez zdůvodnění a dodnes nevíme, opravdu nevíme, co jsme konkrétně měli porušit, pak jednají o nás bez nás," prozradila Holečková v on-line rozhovoru.

A jaký bude mít vyřazení z WAZA dopady na chod zoologické zahrady? Podle vedení žádné dramatické: "Naše zoo spolupracuje a spolupracovala se zoo celého světa a tak to bude i nadále." Holečková trvá na tom, že členství v této asociaci stojí peníze a zoo takhle alespoň ušetří. "Ono členství ve WAZA je opravdu drahé a proto řada zoo ve WAZA není ani se o to nepokouší. A jsou to i velké zoo, například ZOO Bratislava," vysvětlila.

Pokles návštěvnosti v dvorské zoo si vedení vysvětluje špatnou situací, v době krize návštěvnost volnočasových aktivit klesá: "Ostaním zoo i v Evropě návštěvnost klesá, např. v Anglii o 15 %, klesá i v Německu," srovnává ředitelka.

V on-line rozhovoru také zmínila údajně problematický převoz nosorožců do Afriky. Mnoho expertů kritizovalo fakt, že samice zatím nezabřezly. Zoo se podle nich měla snažit o oplodnění před transportem zvířat. "Převoz březích zvířat není možný a zakazuje to veterinární zákon. Riziko potratru by při letecké přepravě na tak velkou vzdálenost bylo vysoké a mohlo by samici zabít. Proto by to v případě nosorožců vůbec nebylo možné. Pokud bychom uměli nosorožce rozmnožit sami, nemuseli bychom je posílat do Keni," říká Holečková. Podle ní jsou zvířata v Keni šťastná a již se opakovaně pářila.

Ředitelka Holečková zodpověděla jen část dotazů. Serveru Lidovky.cz to zdůvodnila tím, že většina otázek pochází od bývalých zaměstnanců a ze Safari Archa. "Poznám jejich rukopis a nevím, proč bych si s nimi měla dopisovat přes média," řekla. Navíc sdělila, že je časově zaneprázdněná.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!