Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zvířata jsme neprodávali, jde o pomluvu, tvrdí ředitelka dvorské zoo

Magazín

  15:00
Proč Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) vyloučila ze svých řad Zoo Dvůr Králové? Vedení prý pravé důvody stále nezná. "Nikdy jsme zvířata do Spojených arabských emirátů neprodali. Ani jedno. Jde o pomluvu," brání se ředitelka zoo Dana Holečková.

Ředitelka Zoo Dvůr Králové Dana Holečková. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Královédvorské zoologická zahrada nebyla podle Holečkové z WAZA vyloučena, ale členství jim bylo ukončeno: "To je důkaz, že jsme se zvířaty vždy zacházeli eticky. Nepleťte si etický kodex a etické zacházení! To je něco zcela jiného. Navíc dodnes nevíme, co jsme konkrétně měli z etického kodexu porušit," vysvětlila v on-line rozhovoru pro server Lidovky.cz ředitelka.

ČTĚTE CELÝ ON-LINE ROZHOVOR:

Celou kauzu už několikrát přirovnala k událostem v Mnichově v roce 1938. "Podle stanov příslušné organizace, tedy WAZA, má zoo právo požadovat, aby byla přijata radou, tam jí byly sděleny důvody, může se bránit a doložit, že ve skutečnsoti to bylo jinak. Je to odmítnuto bez zdůvodnění a dodnes nevíme, opravdu nevíme, co jsme konkrétně měli porušit, pak jednají o nás bez nás," prozradila Holečková v on-line rozhovoru.

A jaký bude mít vyřazení z WAZA dopady na chod zoologické zahrady? Podle vedení žádné dramatické: "Naše zoo spolupracuje a spolupracovala se zoo celého světa a tak to bude i nadále." Holečková trvá na tom, že členství v této asociaci stojí peníze a zoo takhle alespoň ušetří. "Ono členství ve WAZA je opravdu drahé a proto řada zoo ve WAZA není ani se o to nepokouší. A jsou to i velké zoo, například ZOO Bratislava," vysvětlila.

Pokles návštěvnosti v dvorské zoo si vedení vysvětluje špatnou situací, v době krize návštěvnost volnočasových aktivit klesá: "Ostaním zoo i v Evropě návštěvnost klesá, např. v Anglii o 15 %, klesá i v Německu," srovnává ředitelka.

V on-line rozhovoru také zmínila údajně problematický převoz nosorožců do Afriky. Mnoho expertů kritizovalo fakt, že samice zatím nezabřezly. Zoo se podle nich měla snažit o oplodnění před transportem zvířat. "Převoz březích zvířat není možný a zakazuje to veterinární zákon. Riziko potratru by při letecké přepravě na tak velkou vzdálenost bylo vysoké a mohlo by samici zabít. Proto by to v případě nosorožců vůbec nebylo možné. Pokud bychom uměli nosorožce rozmnožit sami, nemuseli bychom je posílat do Keni," říká Holečková. Podle ní jsou zvířata v Keni šťastná a již se opakovaně pářila.

Ředitelka Holečková zodpověděla jen část dotazů. Serveru Lidovky.cz to zdůvodnila tím, že většina otázek pochází od bývalých zaměstnanců a ze Safari Archa. "Poznám jejich rukopis a nevím, proč bych si s nimi měla dopisovat přes média," řekla. Navíc sdělila, že je časově zaneprázdněná.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!