Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olomoucká zoo slaví. Po 16 letech se narodilo mládě binturonga

Magazín

  18:00
OLOMOUC - Olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku se v těchto dnech po 16 letech dočkala mláděte binturonga. Samička této největší cibetkovité šelmy, jež má přirozený domov v Asii, dostala jméno Amálka.

Binturong foto: ČTK

Její rodiče se o ni vzorně starají, řekli zástupci zoo. Otec Gerry přicestoval do Olomouce již v roce 2008, za další dva roky k němu přibyla samice Tereza. "Terezka rodila poprvé, snažíme se k ní téměř nechodit, abychom vazbu s mládětem nenarušili. Maminka se stará pečlivě, první týden k Amálce Gerryho vůbec nepustila. Ale teď je situace úplně jiná a Gerry je táta k pohledání," uvedla ošetřovatelka Dana Reisigová.

Binturong

Binturong má přirozený domov v Asii. Výborně šplhá, pomáhá si chápavým ocasem, který je u šelem vzácný. Živí se hlavně rozmanitými plody a ovocem, pojídá i drobné živočichy a mršiny. Domorodci ho často ochočují, neboť v jejich domech hubí hlodavce a šváby.

Podle ní již malá samička rozpoznává pachy, dobře vidí a k úchopu umí od malička používat ocásek.

Binturong patří v červené knize do kategorie zranitelných. V zajetí se chová zhruba 250 zvířat. Zoo se k jejich chovu moc často neuchylují už proto, že jde o zvíře s noční aktivitou a jeho rozmnožení není snadné. "V mnoha zahradách se nikdy nepodařilo. Jednotlivé poddruhy se totiž mezi sebou nemnoží a jejich rozlišení bez genetické analýzy je téměř nemožné," uvedla zooložka Jitka Vokurková.

V olomoucké zoo jsou tato zvířata od roku 1990. Tehdy chovnou skupinu tvořili tři jedinci, z jejich soužití se postupně narodila tři mláďata. Jen o jedno pečovala matka. V dalším případě její péči nahradil ošetřovatel a v jednom dokonce domácí kočka. Od roku 1998 se v zoo snažili sestavit nový chovný pár, úspěchu se ale dočkali až letos.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!