Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Olomoucká zoo slaví. Po 16 letech se narodilo mládě binturonga

Binturong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Binturong | foto: ČTK

OLOMOUC Olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku se v těchto dnech po 16 letech dočkala mláděte binturonga. Samička této největší cibetkovité šelmy, jež má přirozený domov v Asii, dostala jméno Amálka.

Její rodiče se o ni vzorně starají, řekli zástupci zoo. Otec Gerry přicestoval do Olomouce již v roce 2008, za další dva roky k němu přibyla samice Tereza. "Terezka rodila poprvé, snažíme se k ní téměř nechodit, abychom vazbu s mládětem nenarušili. Maminka se stará pečlivě, první týden k Amálce Gerryho vůbec nepustila. Ale teď je situace úplně jiná a Gerry je táta k pohledání," uvedla ošetřovatelka Dana Reisigová.

Binturong

Binturong má přirozený domov v Asii. Výborně šplhá, pomáhá si chápavým ocasem, který je u šelem vzácný. Živí se hlavně rozmanitými plody a ovocem, pojídá i drobné živočichy a mršiny. Domorodci ho často ochočují, neboť v jejich domech hubí hlodavce a šváby.

Podle ní již malá samička rozpoznává pachy, dobře vidí a k úchopu umí od malička používat ocásek.

Binturong patří v červené knize do kategorie zranitelných. V zajetí se chová zhruba 250 zvířat. Zoo se k jejich chovu moc často neuchylují už proto, že jde o zvíře s noční aktivitou a jeho rozmnožení není snadné. "V mnoha zahradách se nikdy nepodařilo. Jednotlivé poddruhy se totiž mezi sebou nemnoží a jejich rozlišení bez genetické analýzy je téměř nemožné," uvedla zooložka Jitka Vokurková.

V olomoucké zoo jsou tato zvířata od roku 1990. Tehdy chovnou skupinu tvořili tři jedinci, z jejich soužití se postupně narodila tři mláďata. Jen o jedno pečovala matka. V dalším případě její péči nahradil ošetřovatel a v jednom dokonce domácí kočka. Od roku 1998 se v zoo snažili sestavit nový chovný pár, úspěchu se ale dočkali až letos.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz