24. června 2011 15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kraje žádají zveřejnění výsledků maturit, vyhrožují soudem

Hejtmani se sešli 24. června v Harrachově na pravidelném jednání Asociace krajů ČR. Jednání se zúčastnil i generální ředitel ČEZ Martin Roman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtmani se sešli 24. června v Harrachově na pravidelném jednání Asociace krajů ČR. Jednání se zúčastnil i generální ředitel ČEZ Martin Roman. | foto: ČTK

HARRACHOV (SEMILSKO) Hejtmani chtějí, aby veřejnost získala přehled o úspěšnosti středních škol při státních maturitách. Po jednání Rady Asociace krajů ČR to řekl její předseda a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Zveřejnění výsledků chtějí hejtmani dosáhnout třeba i právní cestou. Ministerstvo školství zatím kompletní žebříček škol podle úspěšnosti zveřejnit nehodlá.

PŘEHLED NEJLEPŠÍCH STŘEDNÍCH ŠKOL NAJDETE ZDE

Krajům se nelíbí, že centrum pro přípravu maturit CERMAT tají celkové výsledky státních maturit. Rada proto podle Haška vyzvala ministra školství Josefa Dobeše (VV), aby výsledky zveřejnil. "Jsme připraveni domáhat se zveřejnění právní cestou," prohlásil Hašek. "Byli bychom rádi, kdyby se státní maturita stala automaticky vstupenkou na vysokou školu," dodal předseda asociace.

MATURITY

U maturit propadlo 19,5 procenta studentů, tedy asi 17.000 lidí. Ti si nyní mohou zažádat o přezkoumání výsledků, dosud tak prý učinilo zhruba 200 lidí. Opravné termíny budou v září. Státní maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun.

Ministerstvo školství zatím nechce zveřejňovat kompletní žebříček škol. "Ministr Dobeš hodlá dát krajům výsledky maturitních zkoušek jen podle oborů. Kraje se tedy dozví, jak u nich dopadla souhrnně gymnázia, souhrnně střední průmyslové školy a další střední odborné školy," reagoval na závěry hejtmanů tiskový odbor ministerstva.

Úředníci počítají s tím, že zvlášť v menších městech si rodiče mezi sebou řeknou, na kterých školách propadlo mnoho žáků. To by tak mohlo vést k rapidnímu poklesu uchazečů o tyto školy. Česká školní inspekce pak bude u neúspěšných škol chtít, aby provedla opatření k nápravě.

Ministerští úředníci už přesto zveřejnili tři nejlepší gymnázia a tři nejlepší odborné školy z každého kraje; všechny školy k tomu daly souhlas.

HAŠEK SE CHCE SEJÍT S PREMIÉREM NEČASEM

Sjezd ČSSD, Michal Hašek.Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) požádal kvůli rozpočtu pro příští rok premiéra Petra Nečase (ODS) o schůzku hejtmanů s vládou.
Hejtmani by s ministry chtěli připravovaný rozpočet probrat zejména s ohledem na dopravu, zdravotnictví, sociální věci a školství, sdělila Haškova mluvčí Lucie Proutníková. Podle ní předseda asociace věří tomu, že vláda bude žádost o schůzku akceptovat, a to hlavně kvůli "tíživé situaci občanů ve všech krajích České republiky".
Příprava rozpočtů na rok 2012 patřila i ke klíčovým tématům jednání asociace. Hejtmanům se totiž nelíbí plány ministerstva financí nepřerozdělit příjmy ze zvýšeného DPH obcím a krajům. Kritizovali také snahy krátit dotace do sociální oblasti, což letos vedlo k omezení sociálních služeb v krajích.
"Chceme pro příští rok alespoň sedm miliard korun," řekl liberecký hejtman a místopředseda asociace Stanislav Eichler (ČSSD). Letos kraje dostaly 6,1 miliardy, o 1,2 miliardy méně než loni.

Asociace také odmítá přistoupit na plánované zkrácení příspěvku státu na kolejovou dopravu. "V době, kdy je rozsah služeb dohodnutý a pomalu se tisknou jízdní řády, to není možné," uvedl plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Kritizoval také stát za absenci koncepce dopravy. "To zásadně omezuje rozvoj krajů," upozornil. Asociace krajů zveřejnila i svůj záměr založit vlastní zdravotní pojišťovnu. Vidí v tom cestu, jak zajistit rovné financování zdravotnických zařízení bez ohledu na to, zda je zřizuje stát, kraje či obce.

ČTK, Lidovky.cz