Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V maturitách budeme nejlepší, věští Klaus ml.

Věda

  19:33
PRAHA - Zatímco téměř 29 tisíc českých studentů u maturit propadlo, elitní pražské gymnázium PORG slaví. Škola, za níž stojí šéf energetického kolosu ČEZ Martin Roman a kterou vede prezidentův syn Václav Klaus ml., dává na odiv úspěchy svých studentů při státní maturitě.

Václav Klaus ml. věří, že gymnázium PORG dopadlo ve státních maturitách nejlépe v republice. foto: Lidové noviny

"Ze všech povinných předmětů máme kromě dvou chvalitebných už jen samé jedničky a průměr 1,045," uvedl Klaus ml. "Myslím, že až Cermat zveřejní i ostatní školy, budeme první v republice," dodává.

Na vysvědčení bude mít jeden student dvojku z angličtiny a jedna studentka dvojku z matematiky. Oba si ale vybrali vyšší úroveň obtížnosti maturity.

Klausem prezentované vynikající výsledky se týkají maturitního ročníku na PORG Libeň. Krčské gymnázium Nový PORG má nejstarší studenty zatím teprve v kvartě.

ELITNÍ GYMNÁZIUM PORG

PORG vznikl před dvaceti lety jako první nestátní osmileté gymnázium v zemi. Před čtyřmi lety zaznamenal rozmach, když do školy vstoupil s mnohamilionovou dotací Martin Roman. Vedle libeňského osmiletého gymnázia vznikla v pražské Krči základní škola a osmileté gymnázium Nový PORG, kde se část předmětů vyučuje v angličtině. Školné je zhruba 100 tisíc korun ročně. Od září 2011 se otevře ve Vítkovicích PORG Ostrava.

Celkové výsledky státních maturit ale vůbec veselé nejsou. Každý pátý žák střední školy v ní propadl a každý desátý ani nebyl k maturitě připuštěn. Nejvíce pohořeli ti, kteří zvolili zkoušku z matematiky, neuspělo jich 14,4 procenta. U cizích jazyků odešli s nedostatečnou hlavně němčináři, propadl každý čtvrtý.

BILANCOVÁNÍ MATURIT:

Dle očekávání nejlépe dopadla gymnázia, naopak z účňů neprospěla zhruba třetina. Nejvíce propadlíků mají obory nástavbového studia, a to 41,3 procenta.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat