Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V maturitách budeme nejlepší, věští Klaus ml.

Věda

  19:33
PRAHA - Zatímco téměř 29 tisíc českých studentů u maturit propadlo, elitní pražské gymnázium PORG slaví. Škola, za níž stojí šéf energetického kolosu ČEZ Martin Roman a kterou vede prezidentův syn Václav Klaus ml., dává na odiv úspěchy svých studentů při státní maturitě.

Václav Klaus ml. věří, že gymnázium PORG dopadlo ve státních maturitách nejlépe v republice. foto: Lidové noviny

"Ze všech povinných předmětů máme kromě dvou chvalitebných už jen samé jedničky a průměr 1,045," uvedl Klaus ml. "Myslím, že až Cermat zveřejní i ostatní školy, budeme první v republice," dodává.

Na vysvědčení bude mít jeden student dvojku z angličtiny a jedna studentka dvojku z matematiky. Oba si ale vybrali vyšší úroveň obtížnosti maturity.

Klausem prezentované vynikající výsledky se týkají maturitního ročníku na PORG Libeň. Krčské gymnázium Nový PORG má nejstarší studenty zatím teprve v kvartě.

ELITNÍ GYMNÁZIUM PORG

PORG vznikl před dvaceti lety jako první nestátní osmileté gymnázium v zemi. Před čtyřmi lety zaznamenal rozmach, když do školy vstoupil s mnohamilionovou dotací Martin Roman. Vedle libeňského osmiletého gymnázia vznikla v pražské Krči základní škola a osmileté gymnázium Nový PORG, kde se část předmětů vyučuje v angličtině. Školné je zhruba 100 tisíc korun ročně. Od září 2011 se otevře ve Vítkovicích PORG Ostrava.

Celkové výsledky státních maturit ale vůbec veselé nejsou. Každý pátý žák střední školy v ní propadl a každý desátý ani nebyl k maturitě připuštěn. Nejvíce pohořeli ti, kteří zvolili zkoušku z matematiky, neuspělo jich 14,4 procenta. U cizích jazyků odešli s nedostatečnou hlavně němčináři, propadl každý čtvrtý.

BILANCOVÁNÍ MATURIT:

Dle očekávání nejlépe dopadla gymnázia, naopak z účňů neprospěla zhruba třetina. Nejvíce propadlíků mají obory nástavbového studia, a to 41,3 procenta.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat