21. ledna 2017 14:05, aktualizováno  20:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krajské sněmy ČSSD a ANO chtějí, aby v čele zůstali Sobotka i Babiš

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

VĚTRNÝ JENÍKOV/OSTRAVA Sociální demokracie na Vysočině v sobotu na krajské konferenci ve Větrném Jeníkově schválila nominaci premiéra Bohuslava Sobotky na předsedu strany. Na prvního místopředsedu nenavrhla nikoho.

Na pozice místopředsedů ČSSD nominovali sociální demokraté na Vysočině šéfa Sněmovny Jana Hamáčka a volebního manažera strany Jana Birkeho. Nikdo z ostatních navržených nedostal nadpoloviční počet hlasů, ani kandidát na prvního místopředsedu Milan Chovanec. ČTK to řekl krajský předseda ČSSD na Vysočině Petr Krčál.

„Pro nominaci premiéra Sobotky na předsedu strany i dvou místopředsedů hlasovala podstatná většina z 93 přítomných,“ řekl Krčál. Účastníci konference hlasovali o nominaci náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Tesky Arnoštové, ministryně práce Michaely Marksové a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na místopředsedy strany, nikdo z nich však nedostal potřebný počet hlasů.

Do předsednictva ČSSD byl na Vysočině navržen starosta Rouchovan na Třebíčsku Vladimír Černý, do ústředního výkonného výboru byl nominován bývalý náměstek hejtmana Libor Joukl.

Své kandidáty do vedení ČSSD v sobotu kromě Vysočiny navrhují také krajské organizace v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Jihomoravská ČSSD schválila nominaci premiéra Sobotky na předsedu strany a Jeronýma Tejce na prvního místopředsedu strany. Je tak první, která navrhuje na statutárního místopředsedu někoho jiného než ministra vnitra Milana Chovance. Sobotka zatím získal podporu všude. Premiér preferuje Chovance a už dříve řekl, že k Tejcovi nemá důvěru.

Sobotka získal na všech předchozích devíti krajských konferencích podporu k pokračování. Prvním místopředsedou by podle většiny regionů měl zůstat Chovanec. Mezi jména kandidátů na řadové místopředsedy patří Marksová, Zaorálek a Teska Arnoštová, kteří jsou nyní v nejužším vedení ČSSD. Nominace získali i Hamáček, Birke, místopředseda pro hospodaření Martin Starec, náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a poslanci Tejc a Jaroslav Foldyna. Volební sjezd ČSSD se uskuteční v březnu.

Babiš nominovaný na předsedu ANO

Krajský sněm hnutí ANO v Moravskoslezském kraji v sobotu nominoval na funkci předsedy hnutí Andreje Babiše a jako kandidáta na pozici prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka. ČTK to řekl krajský předseda hnutí Josef Bělica. Sněm v Ostravě tak do čela hnutí podpořil stejné kandidáty jako sněmy, které už se uskutečnily v jiných krajích.

Na místopředsedu hnutí sněm navrhl náměstka ostravského primátora Radima Babince a jako kandidáta na člena předsednictva Bělicu. Do rozhodčí a smírčí komise účastníci sněmu nominovali Vladimíra Kolka a do kontrolní komise hnutí Radima Bednarčíka.

„Všechno proběhlo korektně, rychle a bez jakýchkoliv zádrhelů. Krajská organizace je velmi konsolidovaná a jednotná,“ řekl Bělica

Krajský sněm hnutí ANO ve Zlínském kraji Babiše na předsedu taktéž nominoval. Nominaci na prvního místopředsedu získal Jaroslav Faltýnek. ČTK to řekl Pavel Pustějovský, který v sobotu na sněmu obhájil post krajského předsedy hnutí. Pustějovský je také krajským zastupitelem, radním města Valašské Meziříčí a členem představenstva valašskomeziříčské chemičky DEZA, která patří pod Agrofert.

Rovněž pražský sněm hnutí ANO dnes nominoval na funkci předsedy hnutí Andreje Babiše. Jako kandidáta na pozici prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Nominaci na řadového místopředsedu získal ministr obrany Martin Stropnický, který je současně šéfem ANO v hlavním městě. Stropnický to uvedl na svém twitteru.

Babiše a Faltýnka do nejužšího vedení podpořily také dnešní sněmy ANO v Moravskoslezském a Zlínském kraji, v předchozích týdnech tak učinily i další regiony.

Celostátní volební sněm hnutí ANO se uskuteční 25. a 26. února v Praze. Vládní hnutí je podle průzkumů favoritem podzimních voleb do Sněmovny, obhájit volební vítězství chce ovšem i ČSSD.

Hnutí zatím neoznámilo lídra do parlamentních voleb, tato věc se podle Pustějovského začne řešit v březnu nebo dubnu

ČTK

Renault Kadjar 1.2 TCe 2018 ·
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018 ·

r.v. 2018, naj. 11 026 km, benzín
450 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz