Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krajský soud dostal za justiční palác pokutu

Česko

  11:02
BRNO - Brněnský krajský soud porušil při výstavbě justičního paláce zákon o veřejných zakázkách a dostal za to pokutu 200.000 korun. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Informaci dnes potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková. Soud s verdiktem nesouhlasí a plánuje podání rozkladu k šéfovi ÚOHS.

Projekt na stavbu justičního paláce foto: Intar

Sedláčková řekla, že soud obdržel prvostupňové rozhodnutí minulý týden. Přitom mluvčí úřadu Kristián Chalupa těsně předtím uvedl, že ÚOHS zatím stále vede správní řízení a neví, kdy ho ukončí.

ÚOHS už dřív v souvislosti s kontroverzní stavbou za dvě miliardy korun zkoumal i podstatně menší tendr na nábytek. I v něm našel chyby a nařídil ho zrušit.

O financováním paláce, který je největší stavební investicí justice v
regionu, se zajímala i policie. Už dříve na chyby upozornil i Nejvyšší
kontrolní úřad. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil kvůli financování
výstavby podal loni na šéfa brněnského krajského soudu Jaromíra Pořízka kárnou žalobu. Hlavně proto, že soud neuzavřel dodatek k původní smlouvě se stavební firmou a navíc překročil stanovený rozpočet. Neuspěl s ní.

Budova měla původně stát asi 800 milionů korun. Ministerstvo postupně rozpočet navýšilo až na 1,8 miliardy korun. Kvůli stavebním pracím navíc ale soud i tuto částku asi o 60 milionů korun překročil.

Autoři: ,

Byt 3+1, 82 m2, Jaroměř - Pražské Předměstí
Byt 3+1, 82 m2, Jaroměř - Pražské Předměstí

nábřeží 17. listopadu, Jaroměř - Pražské Předměstí, okres Náchod
3 390 000 Kč