1. listopadu 2012 19:18, aktualizováno  19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie stíhá šéfa soudu. Kvůli justičnímu paláci za miliardy

Jaromír Pořízek (fotografie z roku 2009). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Pořízek (fotografie z roku 2009). | foto: MAFRA - Tomáš Hájek

BRNO Policie obvinila v těchto dnech předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka kvůli výstavbě nového brněnského justičního areálu.

Informovala o tom mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Z jakého konkrétního trestného činu je Pořízek obviněn, neuvedla. Pořízek považuje obvinění podle ní za absurdní. Informoval již o něm ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Předražený projekt

Projektu výstavby justičního areálu, jenž přišel na dvě miliardy korun, se vytýká velké předražení. Pořízkovou kauzou se zabývá Krajské státní zastupitelství v Ostravě.

Předseda soudu k věci řekl, že jeho obvinění je "šité horkou jehlou", uvedla Sedláčková. V minulosti opakovaně vinu v souvislosti s projektem nového justičního areálu popřel.

Ministr Blažek může nyní Pořízka dočasně zbavit výkonu funkce předsedy soudu, a to až do uzavření celé trestní kauzy.

Nový justiční areál v Brně.

Nový justiční areál v Brně.

Justiční areál zahrnuje budovu, v níž sídlí Městský soud Brno a Okresní soud Brno-venkov. Jeho součástí je také druhý objekt, v němž působí brněnské městské státní zastupitelství společně se státním zastupitelstvím pro okres Brno-venkov. V roce 2005 se předpokládalo, že stavba komplexu přijde na 805 milionů korun, po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun.

Tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady byly ale 1,938 miliardy korun. Tato částka zahrnuje stavbu budov i s jejich vybavením.

Pořízek v minulosti upozorňoval na to, že změna nákladů v projektu je komentována špatně. Podle něj sice vzrostly z původních 800 milionů na téměř dvě miliardy, ale při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.

Pokuta pro Krajský soud

V původním zadávacím řízení se také nepočítalo s tím, že se do nového areálu přestěhuje Okresní státní zastupitelství Brno-venkov. Pořízek je nyní stíhán podle dostupných informací pro pochybení spojená se stavbou budovy pro státní zástupce.

ČTĚTE TAKÉ:

Finanční ředitelství Brno před časem rozhodlo, že v celém projektu nastalo pochybení, a Krajskému soudu Brno udělilo pokutu. Zjistilo sice pochybení, ale administrativní. Krajský soud by za ně měl vrátit do státního rozpočtu dvě miliardy korun, tedy v podstatě celou částku, která byla v projektu justičního areálu proinvestována. Komplex ale už stojí a slouží svým účelům.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz